Cyberiada

Stanisław Lem
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 35 ocen kanapowiczów
Cyberiada
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 35 ocen kanapowiczów

Opis

Nowa edycja popularnej książki Stanisława Lema, którą autor uważa za swój prywatny wkład w poetykę literatury science fiction. Nikt bowiem nie skrzyżował w taki sposób przyszłościowej fantastyki z baśnią i filozoficzną powiastką, nikt nie sporządził takiego stopu materii „naukowo-technicznej” z baśniowym sztafażem przedstawionego świata. Cyberiada - zabawny melanż tradycyjnej baśni i literatury science fiction z konstruktorami w roli czarowników i cudami, które są tam tylko niebywale rozwiniętą inżynierską sprawnością - stanowi swego rodzaju przestrogę przed brakiem umiaru, etyki i zbytnią wiarą we wszechmoc inżynierii.

Nowe wydanie słynnego dzieła Stanisława Lema to także nowa okładka – zaprojektował ją jeden z najbardziej cenionych grafików młodego pokolenia Przemysław Dębowski.
Data wydania: 2023-08-23
ISBN: 978-83-08-08317-8, 9788308083178
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Seria: Lem
Kategoria: Science-fiction
Stron: 508
dodana przez: Vernau
Mamy 7 innych wydań tej książki

Autor

Stanisław Lem Stanisław Lem
Urodzony 13 września 1921 roku w Polsce (Lwów)
Stanisław Herman Lem – polski pisarz science fiction, filozof i futurolog oraz krytyk. Jego twórczość porusza tematy takie jak: rozwój nauki i techniki, natura ludzka, możliwość porozumienia się istot inteligentnych czy miejsce człowieka we Wszechśw...

Pozostałe książki:

Solaris Bajki robotów - wydanie ilustrowane Dzienniki gwiazdowe Opowieści o pilocie Pirxie Niezwyciężony Powrót z gwiazd Eden Cyberiada Szpital Przemienienia Głos Pana Kongres futurologiczny. Ze wspomnień Ijona Tichego Śledztwo Kongres futurologiczny Katar Fiasko Pamiętnik znaleziony w wannie Wizja lokalna Obłok Magellana Pokój na Ziemi Astronauci Podróż siódma Golem XIV Fantastyczny Lem Dyktanda czyli... W jaki sposób wujek Staszek wówczas Michasia - dziś Michała - uczył pisać bez błędów Śledztwo / Katar Bomba megabitowa Kongres futurologiczny, Maska Rasa drapieżców. Teksty ostatnie Boli tylko, gdy się śmieję... Listy i rozmowy Dialogi Doskonała próżnia Droga do science fiction. Od dzisiaj do wieczności Dylematy Okamgnienie Wysoki Zamek Ze wspomnień Ijona Tichego Człowiek z Marsa. Opowiadania młodzieńcze. Wiersze Fantastyka i futurologia 1 Tako rzecze Lem. Ze Stanisławem Lemem rozmawia Stanisław Bereś Biblioteka XXI wieku Ciemność i pleśń Dzienniki gwiazdowe II Kroki w nieznane. Almanach fantastyczno-naukowy 2 Planeta LEMa. Felietony ponadczasowe Polskie opowieści z dreszczykiem Sknocony kryminał Świat na krawędzi : ze Stanisławem Lemem rozmawia Tomasz Fiałkowski. Człowiek z Marsa Dzienniki gwiazdowe 1 Kroki w nieznane. Almanach fantastyczno-naukowy 1 Kroki w nieznane. Almanach fantastyczno-naukowy 3 Kroki w nieznane. Almanach fantastyczno-naukowy 5 Krótkie zwarcia Listy 1956-1978 Listy albo opór materii Mój pogląd na literaturę Powtórka Summa technologiae Wehikuł wyobraźni Zagadka Bajka o królu Murdasie Bezsenność Czas nieutracony Drugi próg życia Duchy na dachu. Groteski Ludzie i gwiazdy: Antologia opowiadań pisarzy krajów demokracji ludowej Maska Maszyna Trurla Niezwyciężony. Na podstawie powieści Stanisława Lema Nowa kosmogonia Ogród ciemności i inne opowiadania PL +50. Historie przyszłości Przekładaniec Ratujmy kosmos i inne opowiadania Sex Wars Sezam Siedmiu fantastycznych Solaris. Niezwyciężony Spór o SF Sława i fortuna. Listy Stanisława Lema do Michaela Kandla 1972-1987 Terminus Tragedia pralnicza W strachu przed antymaterią. 1381 cytatów Cyberiada. Bajki robotów 1 Cyberiada. Bajki robotów 2 Diabeł i arcydzieło. Teksty przełomowe Dialogi 1 Dialogi 2 Doskonała próżnia. Wielkość urojona Dzienniki gwiazdowe 2 Fantastyka i futurologia 2 Fantastyka i futurologia 3 Filozofia przypadku Lata czterdzieste. Dyktanda Moloch Odruch warunkowy Pamiętnik znaleziony w wannie i inne utwory Suplement Tajemnica chińskiego pokoju Wejście na orbitę. Okamgnienie Wielkość urojona Wiersze o Chopinie Zagadka 1 Zagadka 2
Wszystkie książki Stanisław Lem

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Jak powstał bladawiec

WYBÓR REDAKCJI
5.06.2023

Do opowieści Lema wróciłem po wielu latach, tym razem w formie audiobooka, wspaniale czytanego przez Macieja Kowalika. Książka jest zaklasyfikowana jako literatura dla młodzieży, ale to nieporozumienie, to tak jakby wstawić baśnie Andersena do szufladki: literatura dla dzieci. Zresztą czytałem ją w wieku pacholęcym i, prawdę mówiąc, niewiele wówcz... Recenzja książki Cyberiada

@almos@almos × 29

O dwóch takich, co wybitnymi konstruktorami byli... [Recenzja do wydania z 2015 roku]

17.12.2015

"[...] Dwaj Wybitni Konstruktorzy poszukują zajęcia dobrze płatnego, a odpowiadającego ich talentom, najchętniej na dworze majętnego króla z własnym państwem;"[s. 64] "Cyberiada" opowiada losy dwóch niezwykle wybitnych (szczególnie w ich własnej opinii) konstruktorów: Trurla i Klapaucjusza, którzy stale ze sobą rywalizują, choć również żyją w przy... Recenzja książki Cyberiada

@Ruczek@Ruczek × 2

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

MO
@mol_ksiazkowy_2
2019-02-17
10 /10
Przeczytane

"Cyberiada" jest unikatem na skalę światową. Nie znam żadnego innego autora, który stworzyłby tak unikalny i niepowtarzalny świat. Nie ulegajcie pozorom - to nie jest świat bajkowy, a przynajmniej problemy w nim pokazane są od bajek krańcowo odległe. Odwieczne pytanie - o szczęśliwy świat jest tu przez autora stawiane nie raz i nie jedną próbę odpowiedzi zobaczymy. Znając suplement w postaci opowiadania "Powtórka" zrozumiemy, że jedynie Kobyszczę może doświadczyć najwyższego zadowolenia, a świat doskonały nie istnieje.

× 3 | link |
@SYSTEM
@SYSTEM
2007-08-26
10 /10
Przeczytane

Epicka opowieść, chodź może właśnie wręcz odwrotnie... W towarzystwie dwóch konstruktorów zabiera nas w moralizatorską podróż po świecie techniki, pełną filozoficzno technicznej myśli. Dla ludzi których nie odstrasza "sprzężenie zwrotne" i ciekawi jak napisać wiersz miłosny dla robota ;-D

× 2 | link |
@kamyk1001
2013-01-24
8 /10
Przeczytane Literatura polska Stanisław Lem Literatura dla dzieci i młodzieży - polscy autorzy

Genialna książka. Naprawdę polecam. Humor, zabawa słowem, konwencją baśni i uniwersalne przesłanie.

× 2 | link |
@frodo
2008-07-21
10 /10
Przeczytane Stanisław Lem

Klasyk SF. No i spora porcja zdrowego humoru.

× 2 | link |
@newtt1313
@newtt1313
2022-10-25
9 /10
Przeczytane Regał 2022 Sci-fi, czyli kosmos, roboty i cała reszta... Moje ssskarby.... Ważna, nie zapomnij! Czytane uszami

Szczęście to nie cel, ale skutek uboczny. Tego wniosku z jednego z opowiadań raczej nie zapomnę. Cudowna zabawa słowem, dużo humoru i mądrości jednocześnie. Świetnie się czyta lub słucha, po wielokroć.

× 1 | link |
@Zorg
@Zorg
2014-10-15
8 /10

"ukrywaj przed światem prawdy, zbyt dlań okrutne, dla niepoznaki między bajki je wkładając" (Bajka o trzech maszynach opowiadających króla Genialona)

× 1 | link |
@gosiaprive
2024-04-26
7 /10
Przeczytane
@almos
2023-06-05
9 /10
Przeczytane audiobook literatura piękna
@gabi.baryla11
2022-05-23
4 /10
Przeczytane
@janusz.szewczyk
2021-11-21
9 /10
Przeczytane Safety Posiadam Safety 2011 i wcześniej Posiadam 2016 Dwa różne wydania
@dorotab
@dorotab
2021-09-17
9 /10
Przeczytane wodotryski i euforia
@adam_miks
2021-05-17
8 /10
Przeczytane
@maniak1315
@maniak1315
2020-05-24
9 /10
Przeczytane
@Airain
2020-02-04
10 /10
Przeczytane Biblioteka Babel
@eR_
2019-12-19
10 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

Idiotów uszczęśliwić można byle czym, z rozumnymi jest gorzej. Rozumowi niełatwo dogodzić. Rozum bezrobotny to wprost jedna zmartwiona dziura, nicość, potrzebne mu są przeszkody. Szczęśliwy przy ich pokonywaniu, zwyciężywszy, wnet popada we frustrację, a nawet wariację. Trzeba mu więc stawiać przeszkody wciąż nowe, podług jego miary.
Pewne trudności powstały przy kwestii Szatana ( ... ) Toż z nim jak z kanalizacją - przykre to lecz niezbędne. Gdyby nie było Szatana, musiałby Bóg sam doglądać piekieł, co źle by się rymowało z jego nieskończoną dobrocią. Zawszeć poręczniej wydelegować kogoś do tak delikatnych spraw.
Gdy nęka cię garb i pokręcenie, a zarazem wierzysz, że jesteś taki, bo w tej postaci pragnął cię Przedwieczny i plan twego pokręcenia wypełniał mgławicę Jego zamysłów jeszcze przed stworzeniem świata, łatwo się wtedy ze swym stanem pogodzisz. Ale gdy ci powiedzą, że to jeno skutek pośliźnięcia się paru atomów, co nie powskakiwały na właściwe miejsca, cóż ci pozostaje prócz nocnego wycia?
Dwa są rodzaje mądrości: jedna umożliwia działanie, druga zaś od takowego powstrzymuje.
Ten bowiem, kto musi być taki, jaki jest, może złorzeczyć losowi, ale nie może go odmienić, ten jednak, który potrafi odmienić samego siebie, już nikogo na całym świecie nie może obarczyć odpowiedzialnością za swoją niewydarzoność; jeśli mu źle ze sobą samym, to nikt prócz niego nie ponosi za to winy.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl