Szpital Przemienienia

Stanisław Lem
8.4 /10
Ocena 8.4 na 10 możliwych
Na podstawie 30 ocen kanapowiczów
Szpital Przemienienia
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.4 /10
Ocena 8.4 na 10 możliwych
Na podstawie 30 ocen kanapowiczów

Opis

Stanisław Lem - pisarz, myśliciel, futurolog. Jego książki zostały przetłumaczone na ponad 40 języków. Maestrią kreowania odległych światów zaskakuje i zadziwia kolejne pokolenia czytelników.

Szpital Przemienienia to powieść, od której zaczyna się droga pisarska Stanisława Lema. Jest inna niż pozostałe, bo współczesna, a nawet „wojenna”. A przecież udało się w niej autorowi – na małej przestrzeni odciętego od świata szpitala psychiatrycznego – zainscenizować dramat człowieka jako istoty dziwacznie rozdartej między umysł i ciało. Przy tym desperacko poszukującej sensu egzystencji i próbującej ocalić swój etyczny instynkt w obliczu nowego europejskiego nihilizmu, atakującego od zewnątrz i od środka, pod postacią choroby duszy. Wbrew pozorom najważniejsze książki fantastyczne Lema mają tu, w Szpitalu Przemienienia, swoje korzenie.
Data wydania: 2023-03-29
ISBN: 978-83-08-08114-3, 9788308081143
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Serie: Dzieła Stanisława Lema, Stanisław Lem - Dzieła, Lem
Kategoria: Science-fiction
Stron: 292
dodana przez: Vernau
Mamy 7 innych wydań tej książki

Autor

Stanisław Lem Stanisław Lem
Urodzony 13 września 1921 roku w Polsce (Lwów)
Stanisław Herman Lem – polski pisarz science fiction, filozof i futurolog oraz krytyk. Jego twórczość porusza tematy takie jak: rozwój nauki i techniki, natura ludzka, możliwość porozumienia się istot inteligentnych czy miejsce człowieka we Wszechśw...

Pozostałe książki:

Solaris Bajki robotów - wydanie ilustrowane Dzienniki gwiazdowe Opowieści o pilocie Pirxie Niezwyciężony Powrót z gwiazd Eden Cyberiada Szpital Przemienienia Głos Pana Kongres futurologiczny. Ze wspomnień Ijona Tichego Śledztwo Kongres futurologiczny Katar Fiasko Pamiętnik znaleziony w wannie Wizja lokalna Obłok Magellana Pokój na Ziemi Astronauci Podróż siódma Golem XIV Fantastyczny Lem Dyktanda czyli... W jaki sposób wujek Staszek wówczas Michasia - dziś Michała - uczył pisać bez błędów Śledztwo / Katar Bomba megabitowa Kongres futurologiczny, Maska Rasa drapieżców. Teksty ostatnie Boli tylko, gdy się śmieję... Listy i rozmowy Dialogi Doskonała próżnia Droga do science fiction. Od dzisiaj do wieczności Dylematy Okamgnienie Wysoki Zamek Ze wspomnień Ijona Tichego Człowiek z Marsa. Opowiadania młodzieńcze. Wiersze Fantastyka i futurologia 1 Tako rzecze Lem. Ze Stanisławem Lemem rozmawia Stanisław Bereś Biblioteka XXI wieku Ciemność i pleśń Dzienniki gwiazdowe II Kroki w nieznane. Almanach fantastyczno-naukowy 2 Planeta LEMa. Felietony ponadczasowe Polskie opowieści z dreszczykiem Sknocony kryminał Świat na krawędzi : ze Stanisławem Lemem rozmawia Tomasz Fiałkowski. Człowiek z Marsa Dzienniki gwiazdowe 1 Kroki w nieznane. Almanach fantastyczno-naukowy 1 Kroki w nieznane. Almanach fantastyczno-naukowy 3 Kroki w nieznane. Almanach fantastyczno-naukowy 5 Krótkie zwarcia Listy 1956-1978 Listy albo opór materii Mój pogląd na literaturę Powtórka Summa technologiae Wehikuł wyobraźni Zagadka Bajka o królu Murdasie Bezsenność Czas nieutracony Drugi próg życia Duchy na dachu. Groteski Ludzie i gwiazdy: Antologia opowiadań pisarzy krajów demokracji ludowej Maska Maszyna Trurla Niezwyciężony. Na podstawie powieści Stanisława Lema Nowa kosmogonia Ogród ciemności i inne opowiadania PL +50. Historie przyszłości Przekładaniec Ratujmy kosmos i inne opowiadania Sex Wars Sezam Siedmiu fantastycznych Solaris. Niezwyciężony Spór o SF Sława i fortuna. Listy Stanisława Lema do Michaela Kandla 1972-1987 Terminus Tragedia pralnicza W strachu przed antymaterią. 1381 cytatów Cyberiada. Bajki robotów 1 Cyberiada. Bajki robotów 2 Diabeł i arcydzieło. Teksty przełomowe Dialogi 1 Dialogi 2 Doskonała próżnia. Wielkość urojona Dzienniki gwiazdowe 2 Fantastyka i futurologia 2 Fantastyka i futurologia 3 Filozofia przypadku Lata czterdzieste. Dyktanda Moloch Odruch warunkowy Pamiętnik znaleziony w wannie i inne utwory Suplement Tajemnica chińskiego pokoju Wejście na orbitę. Okamgnienie Wielkość urojona Wiersze o Chopinie Zagadka 1 Zagadka 2
Wszystkie książki Stanisław Lem

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Miej serce i patrzaj w serce!

20.12.2020

"Szpital przemienienia" to debiutancka powieść Stanisława Lema. Powieść ta w PRLu ukazała się w okrojonym wymiarze, młody autor został zmuszony przez cenzurę do dokonania wielu "poprawek". Być może to właśnie chęć uniknięcia kłopotów z cenzurą skierowała jego późniejsze pisarstwo w kierunku fantastyki - cenzura nie ima się "wyobrażonych" li tylko ... Recenzja książki Szpital przemienienia

@edytre@edytre × 1

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@SYSTEM
@SYSTEM
2007-06-01
10 /10
Przeczytane

Określić tę książkę można jedynie słowami piękna i przygnębiająca. Na jej podstawie można by żałować, iż Lem nie poszedł w tym właśnie kierunku. Pozycja nie tylko dla zapalonych lemistów.

× 2 | link |
@chani
@chani
2008-10-07
8 /10
Przeczytane

Ciekawa pozycja w księgozbiorze Lema. Polecam szczególnie tym, którzy zainteresowani sa beletrystyczno - naukowym ujęciem chorób psychicznych i ludzkiej psychiki w ogóle.

× 2 | link |
@Madison
2022-11-21
9 /10
Przeczytane

Prawie doskonałe. Dostałam to, co zajmuje najczęściej moją mroczną strefę myśli. Dziękuję Ci, Lemie w obłoku różowym, w szklance wypijanej wody, w suchym pyle, który przykleja się do moich butów w spacerach po polach. Dobrze, gdy się wie, że nie tylko mnie TO trapi. Dziękuję za wyrozumiałe przytulenie moich zaniepokojonych szarych komórek. A Ślepym Siłom dziękuję... za zakochanie w Lemie, który nie tylko w gwiazdach tworzył, ale i po ziemi twardo kroki stawiał.

"Nie śmiał spytać, czy go kocha. Tak ofiarować się, jakby się dawało obcemu ostatni kęs - to było więcej niż miłość. A więc i jej nie znał."

[Bardzo przeszkadzał mi brak tłumaczenia fragmentów dialogów z Niemcami pod koniec powieści - Wydawnictwo Literackie]

× 1 | link |
@direth
@direth
2008-12-07
10 /10
Przeczytane

Książka pełna ciekawych opisów przypadków klinicznych,sposobów terapii, w tym naturalistyczny opis operacji na otwartym mózgu. Mocne. Trzeba dawkować(dla osób o bardziej delikatnej konstrukcji psychicznej;))...najlepiej po rozdziale.

| link |
@spirit
2022-01-05
7 /10
Przeczytane
@rimland
2021-12-28
7 /10
Przeczytane S. Lem
@dorotab
@dorotab
2021-09-17
7 /10
Przeczytane
@Skazananaksiazki
@Skazananaksiazki
2021-02-25
7 /10
Przeczytane
@Galene
2021-02-16
8 /10
Przeczytane Powtórki
@edytre
@edytre
2020-12-20
9 /10
Przeczytane Klasyka powieści polskiej, autorzy
@maniak1315
@maniak1315
2020-05-24
5 /10
Przeczytane
@Tedeusz
2019-12-17
9 /10
Przeczytane
@jasia_
@jasia_
2019-12-25
8 /10
Przeczytane
@MgorzataM
2019-11-18
8 /10
Przeczytane B: Powroty A: Posiadam Y: 2015 i wcześniejsze eony
@oliwa
2019-11-13
9 /10
Przeczytane Polska Polska Książki o książkach
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

Pisanie to przeklęty mus. Jeżeli ktoś, stojąc przy agonii najdroższej osoby, wychwytuje mimo woli z jej ostatnich drgawek wszystko, co da się opisać, to jest prawdziwy pisarz. Filister zaraz krzyczy – podłość! Nie podłość, panie, tylko męka. To nie jest zawód. Tego się nie wybiera jak posady biurowej. Spokój mogą mieć tylko ci pisarze, którzy nic nie piszą. A są tacy. Pławią się w oceanie możliwości, rozumie pan. Żeby wyrazić myśl, trzeba ją pierwej ograniczyć. A to znaczy zabić.
Nie żałuj, nigdy nie żałuj, że mogłeś coś zrobić w życiu, a tego nie zrobiłeś. Nie zrobiłeś, bo nie mogłeś.
Był człowiekiem niewątpliwie wykształconym, ale inteligencję miał jak ogródek japoński - niby mostek, dróżki, wszystko piękne, ale bardzo ograniczone i do niczego.
- Mickiewicz, kiedy mówił "nasz naród jak lawa..." [...]
- Mickiewiczowi było wolno, bo romantyk, a nasz naród jest jak placek krowi: z wierzchu suchy i plugawy, a w środku wiadomo. Zresztą nie tylko nasz.
Nikt nie może być mi bliższy ode mnie, a ja, ja jestem sobie czasem taki daleki...
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl