Jestem, tęsknię, mówię

Yūko Tsushima
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Jestem, tęsknię, mówię
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Jestem, tęsknię, mówię (oryginalny tytuł Watashi, tzn. Ja) jest zbiorem opowiadań wybitnej japońskiej pisarki Yūko Tsushimy (1947-2016). Jest ona córką legendarnego pisarza Osamu Dazaia (1909-1948), który popełnił samobójstwo wraz z kochanką zaledwie rok po narodzinach córki. Gdy miała trzynaście lat, na zapalenie płuc zmarł jej starszy, cierpiący na zespół Downa brat. Przywiązanie i tęsknota za „nieobecnymi” jest jednym z głównych wątków twórczości Tsushimy, co wyraźnie odczuje czytelnik Jestem, mówię, tęsknię. Jest to zbiór piętnastu refleksyjnych miniatur z narracją w pierwszej osobie, w których autorka wykorzystuje wątki autobiograficzne, wspomina bliskich: rodzeństwo, matkę, kolegów ze szkoły. Czasem są to wspomnienia sprzed wielu lat, czasem zdarzenia niedawne i dopiero one przywołują do pamięci te dawniejsze. Autorka odtwarza nastrój chwil, przywołuje obrazy postaci, które, choć same w sobie zwyczajne, w jakiś szczególny sposób utkwiły jej w pamięci, zadziałały na jej wyobraźnię. Tematyka wszystkich opowiadań związana jest ze śmiercią. Tsushima ukazuje umieranie i towarzyszące mu okoliczności, cierpienie po stracie i próby „odzyskania” utraconego. Jest to pierwszy książkowy przekład Yūko Tsushimy w Polsce.
Tytuł oryginalny: Watashi
Data wydania: 2018-10-22
ISBN: 978-83-06-03491-2, 9788306034912
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Seria: Proza Dalekiego Wschodu
Stron: 220

Autor

Yūko Tsushima Yūko Tsushima
Urodzona 30 marca 1947 roku w Japonii (Mitaka)
Japońska pisarka, eseistka i krytyczka; zdobywczyni wielu japońskich nagród literackich, m.in. Nagrody Yomiuri. Jej książki zostały przetłumaczone na kilkanaście języków. Twórczość Tsushimy można podzielić na dwa okresy. Jej wcześniejsze powieści ...

Pozostałe książki:

Child of Fortune Of Dogs and Walls
Wszystkie książki Yūko Tsushima

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Jestem, tęsknię, mówię aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@MgorzataM
2020-01-10
9 /10
Przeczytane A: Niespodziewanka Y: 2019 A: Posiadam

 Świetny zbiór opowiadań, który, najogólniej rzecz ujmując, traktuje o śmierci i tęsknocie po stracie. Właściwie większość opowieści przepracowuje ten jeden temat odbijając się w innych opowiadaniach i zarazem tworząc jedną historię widzianą z różnych perspektyw. Tekst zdaje się opisywać bolesne osobiste doświadczenia Autorki, których w jej życiu było niemało.
Opowiadania napisane są w bardzo oszczędny, minimalistyczny sposób. W ramach jednego opowiadania nader często zmienia się narrator tej samej historii, poznajemy ją więc z kilku punktów widzenia.
Obrazowanie Autorki jest momentami nieprawdopodobnie sugestywne. Mistrzowskie pod tym względem to „Moc wody” oraz „Gdy płoną góry”. Czytajcie, to wyśmienita literatura. 

× 8 | Komentarze (1) | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Jestem, tęsknię, mówię. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl