Julian Stachiewicz (1890-1934). Żołnierz i historyk

Piotr Kilańczyk
Julian Stachiewicz (1890-1934). Żołnierz i historyk
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Celem niniejszej pracy jest próba przedstawienia losów i działalności Juliana Stachiewicza (1890-1934) – polskiego historyka wojskowości, generała brygady Wojska Polskiego, wcześniej, w latach 1914-1917, żołnierza Legionów Polskich. W 1919 został on szefem Sztabu Dowództwa Głównego Wojska Wielkopolskich, następnie szefem Sztabu Kwatery Głównej Naczelnego Wodza, w końcu sekretarzem generalnym Instytutu Badania Najnowszej Historii Polski. Podjęta próba biografii jest jednak czymś więcej niż tylko kronikarskim opisem jego losów i działalności. Autor stara się sięgać do wątków mało znanych szerszemu odbiorcy  oraz grupować je w większą i spójną całość. Losy Stachiewicza zostały w tej pracy pokazane na tle złożonego obrazu epoki, wielkich przemian, wojen, upadków i narodzin państw, bo też stanowią one jednocześnie obraz całego pokolenia, któremu przyszło żyć i działać w tych specyficznych czasach. Julian Stachiewicz nie był przy tym tylko niemym obserwatorem dziejących się procesów, ale swoim życiem i aktywną postawą przyczyniał się do ich współkreowania.

Dr Piotr Kilańczyk jest absolwentem Uniwersytetu Łódzkiego. Specjalizuje się w dziejach Drugiej Rzeczypospolitej ze szczególnym uwzględnieniem historii wojskowości. W swoim dorobku naukowym ma szereg artykułów i rozpraw związanych z polską teorią i myślą wojskową okresu międzywojennego. 

Książka została wydana przez "Wydawnictwo Nauka i Innowacje"

Data wydania: 2015-02-03
ISBN: 978-83-64864-97-1, 9788364864971
Wydawnictwo: Rebis
Stron: 274
dodana przez: jatymyoni

Autor

Piotr Kilańczyk Piotr Kilańczyk
Urodzony w 1982 roku w Polsce
Urodzony w 1982 r., historyk, dr, pracownik Biura Badań Historycznych w Oddziale IPN w Łodzi. Zainteresowania badawcze dotyczą dziejów II RP, ze szczególnym uwzględnieniem historii wojskowości, biografistyki i historii ruchu komunistycznego w tym ok...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Julian Stachiewicz (1890-1934). Żołnierz i historyk nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Julian Stachiewicz (1890-1934). Żołnierz i historyk. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl