Kalendarze fotograficzne z zakładu Konrada Brandla. Obraz życia Warszawy w latach 60. XIX wieku.

Krystyna Lejko
Kalendarze fotograficzne z zakładu Konrada Brandla. Obraz życia Warszawy w latach 60. XIX wieku.
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Konrad Brandel, właściciel jednego z zakładów fotograficznych w dziewiętnastowiecznej Warszawie, miał znakomity pomysł: zachowania obrazu Warszawy swoich czasów w ilustrowanych fotografiami kalendarzach ściennych. Od 1866 roku ukazywały się takie kalendarze przez kilka lat (początkowo w opracowaniu graficznym Wojciecha Gersona). Dziś są prawdziwym rarytasem: zachowały się pojedyncze egzemplarze biblioteczne, z rzadka stanowią też atrakcję antykwarycznych aukcji. W roku debiutu pomysłu edytorskiego Brandla, fotografia jako wynalazek miała niespełna dwadzieścia lat, dziś obchodzi swoje 170 urodziny i jest przedmiotem badań historyków fotografii. Do najwybitniejszych należy Krystyna Lejko, autorka wielu publikacji i wystaw, wieloletni kierownik działu ikonografii w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy. Ona też podjęła się zbadania zawartości ikonograficznej kalendarzy Brandla, a trud był niemały: np. w kalendarzu z roku 1866 (zachowały się jego dwa egzemplarze) uwiecznione zostały 93 budowle warszawskie i aż 41 wizerunków osób! Wynikiem tej benedyktyńskiej pracy jest kolejna ciekawa i starannie wydana albumowa książka: „Kalendarze fotograficzne z zakładu Konrada Brandla. Obraz życia Warszawy w latach 60. XIX wieku”. Promocja odbyła się w siedzibie wydawcy: Muzeum Historycznym m.st. Warszawy 10 listopada 2009 r, a obszerne omówienie tej cennej pozycji varsavianistycznej powiązane z historią badań nad fotografią, przygotowała Danuta Jackiewicz z Muzeum Narodowego
Data wydania: 2009
ISBN: 978-83-88477-94-2, 9788388477942
Wydawnictwo: Muzeum Historyczne m. st. Warszawy
Kategoria: Albumy
Stron: 91

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Kalendarze fotograficzne z zakładu Konrada Brandla. Obraz życia Warszawy w latach 60. XIX wieku. aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Kalendarze fotograficzne z zakładu Konrada Brandla. Obraz życia Warszawy w latach 60. XIX wieku.. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl