Kapelusz na wodzie. Gawędy o księdzu Tischnerze

Wojciech Bonowicz
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Kapelusz na wodzie. Gawędy o księdzu Tischnerze
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

„Najbardziej znany góralski dowcip opowiadany przez Tischnera ma za bohatera nieśmiertelnego Franka Gąsienicę. »Po mnie nic nie zostanie oprócz tych paru dowcipów – tym raduję się oczywiście – które Franek Gąsienica wymyśla, a ja, jak ten magiel, powtarzam«, mówił Tischner podczas jednego z wykładów. Otóż w czasie powodzi w Łopusznej chłopi stali przy moście na Dunajcu i obserwowali, co się dzieje. Przedmiot refleksji był zawsze ten sam: czy woda zabierze most, czy nie zabierze. Ale tym razem chłopów coś zaintrygowało: unoszący się na wodzie góralski kapelusz. Patrzą – stanął na prądzie. Za chwilę – pod prąd. Zaś stanął – i z prądem. »Coz to? Cud?«, pyta jeden. »E nie, to Franek Gąsienica. Pedzioł, ze ma w dupie powódź i orze«. Dowcip ten – góralska wersja wezwania: »Róbmy swoje!« – zrobił zrozumiałą karierę w latach stanu wojennego. Przy różnych okazjach Tischner powtarzał, że nie ma czasów tak złych, żeby nie można było uprawiać nauki, a w szczególności – oswajać świata myśleniem”.
(fragment)

„Czasami się śmieję, że najpierw jestem człowiekiem, potem filozofem, potem długo, długo nic, a dopiero potem księdzem” – mawiał o sobie Józef Tischner. Nowa książka Wojciecha Bonowicza przedstawia wybitnego myśliciela, duszpasterza i publicystę przede wszystkim jako „Józka z Łopusznej”, który zjednywał sobie wszystkich ogromnym poczuciem humoru i dystansem do samego siebie. Z połączenia krótkich obrazów powstał barwny portret Tischnera, człowieka nietuzinkowego, wnoszącego ożywczy ferment do polskiego życia intelektualnego i publicznego.


Data wydania: 2022-03-09
ISBN: 978-83-240-6460-1, 9788324064601
Wydawnictwo: Znak
Kategoria: Biografia
Stron: 228
dodana przez: Catta
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Wojciech Bonowicz Wojciech Bonowicz
Urodzony 10 stycznia 1967 roku w Polsce (Oświęcim)
Polski poeta, publicysta, dziennikarz. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jako poeta debiutował w 1995 tomem Wybór większości. Otrzymał wyróżnienie w Konkursie na Brulion Poetycki (1989), nagrodę główną w konkursach poetyck...

Pozostałe książki:

Historie na każdą godzinę Dziennik końca świata Kapelusz na wodzie. Gawędy o księdzu Tischnerze Tischner. Biografia Bajki misia Fisia Misiu Fisiu ma dobry dzień, dobry dzień Nowe przygody Bolka i Lolka Wielkie rzeczy Druga ręka Echa Nowe przygody Bolka i Lolka. Łowcy tajemnic Od początku do końca. Z ojcem Leonem Knabitem OSB rozmawiają Wojciech Bonowicz i Artur Sporniak Sposoby na zaśnięcie Sto lat. Książka życzeń Wiersze wybrane Benedykt XVI. Pielgrzymka do Polski 2006. Przemówienia. Homilie. Reportaże. Wywiady Długie pożegnanie. Tribute to Raymond Chandler Herito - nr 12 - Rumunia - Romania - România Hurtownia ran i Wiersze ludowe Macie swoich poetów. Liryka polska urodzona po 1960 roku. Wypisy Pełne morze Pismo. Magazyn opinii, nr 12 (24) / grudzień 2019 Polskie znaki Schody do nieba. Z ojcem Leonem Knabitem OSB rozmawiają Wojciech Bonowicz i Artur Sporniak Spotkania z ojcem Leonem Wagiel. Jeszcze wszystko będzie możliwe Wierzę, żeby rozumieć Wybór większości i Wiersze z okolic Łopuszna. Kościół drewniany
Wszystkie książki Wojciech Bonowicz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Kapelusz na wodzie. Gawędy o księdzu Tischnerze nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

GU
@guslawa25
2011-04-05
10 /10
@abdita
2019-11-22
7 /10
Przeczytane #inne Posiadam
PI
@powl
2012-03-18
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Kapelusz na wodzie. Gawędy o księdzu Tischnerze. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2023 nakanapie.pl