Sto lat. Książka życzeń

Wojciech Bonowicz
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Sto lat. Książka życzeń
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

„Sto lat. Książka życzeń” to jedenaście esejów o życzeniach – tych potrzebnych na co dzień i tych składanych od święta. Wypowiadanych na głos lub powtarzanych tylko w myślach. O życzeniach bogatych w słowa i wygłaszanych z łatwością, jak i o tych zwięzłych, które często grzęzną w gardle. O życzeniach, które czasem potrzebują niezrozumiałych rytuałów. O życzeniach przychodzących w potrzebie ze słowami modlitwy. Także o takich, które trzeba spisać, a innym zaś razem zaśpiewać. Ukrytych między słowami – w spojrzeniu, w drżącym głosie, w prostym geście. O życzeniach, które zawstydzają, wzruszają, niepokoją, przywołując nasze tęsknoty i lęki. Sto lat. Książka życzeń to też opowieść o nas samych, składających, wypowiadających i przyjmujących życzenia, którzy tak często zapominamy, że życzenia trzeba po prostu pielęgnować.

Równolegle do tekstu Wojciecha Bonowicza biegnie tu jeszcze jedna opowieść, ukryta w obiektach z kolekcji Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Współtworzą one książkę, nieraz przekornie wyprowadzając historię w nieoczekiwanym kierunku. Starannie dobrane, wywołują różne nastroje, od powagi do humoru. Są same w sobie intrygującą opowieścią o mocy życzeń, poświadczoną przez konkretnych ludzi z różnych okresów.

„Sto lat. Książka życzeń” ukaże się w dwóch wersjach językowych, po polsku i po angielsku w tłumaczeniu Sørena Gaugera, w opracowaniu graficznym Agaty Biskup. Publikacja jest częścią projektu badawczego prowadzonego w latach 2017–21 przez Muzeum Etnograficzne w Krakowie pn. „Życzenia. Niematerialne dziedzictwo Małopolski zawarte w obyczajach pielęgnujących więzi międzyludzkie – badania, publikacje, edukacja”. Projekt dofinansowano w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–20.
Data wydania: 2018-12-18
ISBN: 978-83-61369-38-7, 9788361369387
Wydawnictwo: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
Stron: 164
dodana przez: MEK

Autor

Wojciech Bonowicz Wojciech Bonowicz
Urodzony 10 stycznia 1967 roku w Polsce (Oświęcim)
Polski poeta, publicysta, dziennikarz. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jako poeta debiutował w 1995 tomem Wybór większości. Otrzymał wyróżnienie w Konkursie na Brulion Poetycki (1989), nagrodę główną w konkursach poetyck...

Pozostałe książki:

Dziennik pocieszenia Historie na każdą godzinę Dziennik końca świata Kapelusz na wodzie. Gawędy o księdzu Tischnerze Tischner. Biografia Bajki misia Fisia Misiu Fisiu ma dobry dzień, dobry dzień Nowe przygody Bolka i Lolka Wielkie rzeczy Druga ręka Echa Nowe przygody Bolka i Lolka. Łowcy tajemnic Od początku do końca. Z ojcem Leonem Knabitem OSB rozmawiają Wojciech Bonowicz i Artur Sporniak Sposoby na zaśnięcie Sto lat. Książka życzeń Wiersze wybrane Benedykt XVI. Pielgrzymka do Polski 2006. Przemówienia. Homilie. Reportaże. Wywiady Długie pożegnanie. Tribute to Raymond Chandler Herito - nr 12 - Rumunia - Romania - România Hurtownia ran i Wiersze ludowe Macie swoich poetów. Liryka polska urodzona po 1960 roku. Wypisy Pełne morze Pismo. Magazyn opinii, nr 12 (24) / grudzień 2019 Polskie znaki Schody do nieba. Z ojcem Leonem Knabitem OSB rozmawiają Wojciech Bonowicz i Artur Sporniak Spotkania z ojcem Leonem Wagiel. Jeszcze wszystko będzie możliwe Wierzę, żeby rozumieć Wybór większości i Wiersze z okolic Łopuszna. Kościół drewniany
Wszystkie książki Wojciech Bonowicz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Sto lat. Książka życzeń? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@abdita
2021-02-08
8 /10
Przeczytane Posiadam #eseje i felietony o książkach, literaturze i wszystkim innym

Cytaty z książki

O nie! Książka Sto lat. Książka życzeń. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat