Karski. Raporty tajnego emisariusza

Stanisław Maria Jankowski
Karski. Raporty tajnego emisariusza
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Oparta na dokumentach i relacjach świadków opowieść o wojennej działalności Jana Karskiego.

Bohater tej książki urodził się jako Jan Kozielewski, ale do historii przeszedł jako Karski. We wspomnieniach tych, którzy go znali, najczęściej był "Witoldem", choć miał dokumenty na nazwiska Kanicki, Kucharski, Piasecki i wiele innych.
Wydostał się z sowieckiego obozu dla jeńców i z niemieckiego pociągu jadącego również do obozu, uciekł gestapowcom ze szpitala w Nowym Sączu. Ani razu nie wystrzelił do okupantów, ale był dla nich śmiertelnie niebezpieczny, bo przez granice kilkunastu krajów Europy przenosił zmikrofilmowane dokumenty zdradzające wiele ich tajemnic. Niektóre bezbłędnie odtwarzał z pamięci. Znał najważniejszych polityków i wielu wojskowych polskiego podziemia. Z informacjami o terrorze w okupowanym kraju, o zbrodniach na Żydach i zagrożeniu ze strony komunistycznego podziemia dotarł do polityków w Londynie
i w Waszyngtonie; jego raporty czytał Winston Churchill, przyjął go prezydent Roosevelt.
W 1944 roku opublikował w USA bijącą rekordy popularności na całym świecie książkę Story of a Secret State. Po wojnie Jan Karski został studentem, a później profesorem Georgetown University w Waszyngtonie. Wykładał w Pentagonie.
Karski. Raporty tajnego emisariusza to niezwykła książka o niezwykłym człowieku. Po śmierci jej bohatera inny legendarny emisariusz, Jan Nowak-Jeziorański, stwierdził, że blizny na rękach "Witolda" po próbie samobójstwa, której dokonał, by chronić towarzyszy z podziemia, "to najwyższe odznaczenie, jakie mógł otrzymać, wyższe chyba nawet od Orderu Orła Białego".

Stanisław Maria Jankowski - absolwent historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, jako publicysta debiutował w 1965 r. Autor tysięcy publikacji w prasie krajowej i zagranicznej, także polonijnej, oraz słuchowisk radiowych i scenariuszy do filmów dokumentalnych dla TVP Historia. Twórca wielu wystaw historyczno-dokumentalnych, eksponowanych m.in. w Nowym Jorku, Londynie, Paryżu, Bostonie, Lwowie i wielu innych miastach. Spod jego pióra wyszło dwadzieścia książek poświęconych Armii Krajowej i zbrodni katyńskiej. Wieloletni redaktor "Biuletynu Katyńskiego", konsultant historyczny filmu Katyń w reżyserii Andrzeja Wajdy. REBIS w 2009 r. wydał jego - oraz Jolanty Drużyńskiej - Wyklęte życiorysy.
Data wydania: 2009-09-15
ISBN: 978-83-7510-395-3, 9788375103953
Wydawnictwo: Rebis
Stron: 608

Autor

Stanisław Maria Jankowski Stanisław Maria Jankowski
Urodzony 9 grudnia 1945 roku w Polsce (Kraków)
Stanisław Maria Jankowski – polski publicysta, dziennikarz i pisarz, jeden ze współzałożycieli Niezależnego Komitetu Historycznego Badania Zbrodni Katyńskiej. Studiował historię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracował jako dziennikarz m.in. w „itd...

Pozostałe książki:

Jak krakowscy żacy wygrali swoją wojnę ze Szwedami Znak Jastrzębca Dawaj czasy! Czyli wyzwolenie po sowiecku Dom dla jedynaka "Czarny" nadaje o trzeciej "Monte" Czterdziestu co godzinę Dziewczęta w maciejówkach Dzień rozpoczął się szczególnie Karski. Raporty tajnego emisariusza Klucze do wolności Kolacja z konfidentem Królewski kurier Ostatni lot Halifaxa Ucieczki specjalnego znaczenia - Drużyńska Jolanta, Jankowski Stanisław Wyklęte życiorysy
Wszystkie książki Stanisław Maria Jankowski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Karski. Raporty tajnego emisariusza nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Karski. Raporty tajnego emisariusza. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl