Kato-tata. Nie-pamiętnik

Halszka Opfer
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 12 ocen kanapowiczów
Książka Kato-tata. Nie-pamiętnik
Książka Kato-tata. Nie-pamiętnik
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 12 ocen kanapowiczów

Opis

?Kato-tata? odsłania tabu, dotyka wrażliwego ciała wykorzystywanego dziecka, które nie szuka nigdzie pomocy a jątrzące rany nie goją się i roznoszą w nieskończoność, również na ciele i duszy dorosłej kobiety. Niechętnie rozmawiamy o molestowaniu dzieci, a już na pewno za wszelką cenę unikamy odnośników do osobistych doświadczeń naszych rozmówców, jakby bojąc się, że niechcący poruszone wspomnienia zaczną cuchnąć. Dlatego tak ważne jest, żeby to dziecko zaczęło krzyczeć, żeby wykrzyczało z siebie tę traumę, poczucie winy i strach. W ?Kato-tacie? dziecko właśnie krzyczy, prostym, zwykłym językiem, wypranym z zawiłości literackiego stylu. Dopóki ten niezrozumiały ból siedzi cicho, dziecko będzie nadal cierpieć, choćby miało sto lat. Jeśli wyobrazimy sobie ?Niedole cnoty? Sade?a w połączeniu z ?Malowanym ptakiem? Kosińskiego przeniesione na Dolny Śląsk w realia lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ? możemy w przybliżeniu określić ?Kato-tatę?. Czytając tę książkę schodzimy do piekła i zastanawiamy się ile takich piekieł znajduje się w naszym najbliższym otoczeniu.
Data wydania: 2011
ISBN: 978-83-7554-135-9, 9788375541359
Wydawnictwo: Czarna Owca
Stron: 201
Mamy 2 inne wydania tej książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Kato- tata

Zły dotyk, molestowane seksualne, przemoc fizyczna i psychiczna, prześladowanie dzieci to działania, które trzeba bez wyjątku, jednoznacznie, natychmiast piętnować i surowo karać z bezwzględną stanowczością. Dzieciństwo można przeżyć tylko raz i nie jest ono zależne od naszego wyboru. Dzieci mogą je... czytaj dalej »

@aleksnadra @aleksnadra

Brak słów...

„Dzieciństwo może różnie smakować; może być słodkie i przepyszne jak ciastko lub lody czekoladowe, może być niezbyt cukierkowe, ale „pożywne” jak kromka chleba z masłem, ale może też być jak garść gwoździ – ostre, zimne i nie do przełknięcia!” Halszka Opfer to pseudonim, pod którym kryje się ofiara... czytaj dalej »

Kato-tata. Nie-pamiętnik

„Kato-tata: Nie pamiętnik” to dawka 184 stron mocnej, bardzo mocnej nauki życia, życia brutalnego, niesprawiedliwego i okrutnego. 184 strony mocy hipnotyzującej i oburzającej. Te sto osiemdziesiąt cztery strony otworzą nam oczy tak szeroko, że nigdy nie wrócą do normalnego stanu. Powieść jest na ty... czytaj dalej »

@foolosophy @foolosophy

Moja opinia o książce

Opinie
@Booka
@Booka
2019-02-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane Biografia/Dziennik/Pamiętnik

Wstrząsająca, przerażająca nie mniej niż niejeden horror Kinga, autobiograficzna opowieść okrucieństwa jakiego doświadczyła autorka ze strony osoby, która powinna ją chronić. "Kato-tata" to trafne określenie ojca autorki, choć myślę, że i tak zbyt łagodne biorąc pod uwagę wszystkie jego przewinienia.

Mała Halszka od najmłodszych lat była molestowana seksualnie przez swojego ojca. Nie znała więc innego życia. Nie przypuszczała, że to, co jej ojciec robi z nią jest złe . Nigdy nie uzyskała wsparcia od nikogo. Nawet od własnej matki, która nie dbała ani o nią ani o jej rodzeństwo - a jedynie o samą siebie. Jej dzieci mogły chodzić głodne - matki to nie obchodziło.

Przejmująca, często szokująca historia autorki w połączeniu z symboliczną okładką każe mi wysnuć pewien wniosek: molestowana dziewczynka jako nastolatka csama siebie nazywa szmatą (niczym szmaciana lalka). Poza tym czuje się zabawką nie tylko ojca, ale niemal każdego napotkanego na swej drodze mężczyzny. To straszne, że nie mogła liczyć na nikogo, kto by jej pomógł skończyć tę gehennę.

Jak wyglądało życie małej Halszki? Dla kogo jeszcze stanie się ona przedmiotem? Czy w końcu odnajdzie wybawienie? Na te i inne pytania odpowiedzi należy szukać w książce.

"Kato- tata" to opowieść, którą czyta się bardzo szybko, tym bardziej, że rozdziały nie są bardzo długie. Nie jest to książka, którą czyta się z przyjemnością - ze względu na wstrząsającą tematykę. Wciąż nie mogę pojąć jak można wyrzą...

{} | link |
@Bujaczek
@Bujaczek
2012-06-19
Przeczytane Brak skali by ocenić...

Ten pamiętnik szokuje. Jeśli miałabym o nim napisać w jednym zdaniu, właśnie tak bym go opisała. Często w trakcie czytania wzbierało we mnie obrzydzenie. Mimo tych wszystkich strasznych scen uważam, że naprawdę warto sięgnąć po książkę. Uświadamia, że są osoby, które mają naprawdę straszne życie.

{} | link |
@Sky
@Sky
2013-06-24
Przeczytane

porażająca i brutalna. trochę nie rozumiem zachowania matki, ale tłumaczyć można to tym, że sama bała się męża. jednakże to, że praktycznie każdy facet, którego spotkała, gwałcił ją, jest dla mnie trochę nieprawdopodobne. ale sam obraz ojca kata - straszny.

{} | link |
@ola1806
@ola1806
2015-03-04
Przeczytane

Straszne opowiadanie o brutalnym życiu niewinnego dziecka, które nie ma komu zaufać i skąd uzyskać pomocy. Wszystkie te wydarzenia są tak okropne,że aż trudno uwierzyć,że mogło to sie kiedykolwiek wydarzyć.

{} | link |
@natalia7
@natalia7
2013-01-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane

Owszem sama historia tragiczna. Ale zadziwiało mnie to, że wszyscy mężczyźni, których spotykała ją gwałcili. Chwilami niewiarygodna i nieprawdziwa. Ujdzie. Sam tragizm książki do mnie nie przemawia.

{} | link |
@tomorrow07
@tomorrow07
2011-05-02
Przeczytane

Bardzo wciągająca, poruszająca, straszne że wytrzymywała wszystko tak długo w dodatku myśląc że tak być musi

{} | link |
LU
@lukasz.cwel
2015-03-05

Muszę to przeczytać , zapowiada się ciekawie.

{} | link |
MA
@MarieMinn
2010-07-10
Przeczytane

Wstrząsająca.

{} | link |
KA
@karolinasobolewska85
2020-01-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@Asamitt
2019-12-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane (Auto)Biografia/Pamiętnik/Wspomnienia Polscy autorzy
@boopoland
@boopoland
2010-06-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
@Justitia
@Justitia
2019-11-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
2019
@samobujstwa
@samobujstwa
2019-04-10
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@kreska
@kreska
2013-12-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane
MI
@milaaaxp
2013-06-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Kato-tata. Nie-pamiętnik. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
{}