Kawiarenka w Kabulu

Deborah Rodriguez
5 /10
Ocena 5 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Kawiarenka w Kabulu
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
5 /10
Ocena 5 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Historia wyjątkowej kawiarni w sercu Afganistanu oraz ludzi, którzy się tam poznali — połączeni przez okoliczności, związani tajemnicami, zjednoczeni niezwykłą przyjaźnią. Po serii życiowych niepowodzeń Sunny odkrywa w końcu miejsce, które może nazwać domem. Tak się składa, że znajduje się ono w strefie ogarniętej wojną. Dumą i radością 38-letniej Amerykanki jest kawiarenka, gdzie gościnę znajdują emigranci, misjonarze, handlarze i różni nieprzystosowani członkowie społeczności afgańskiej. Praca w tym wyjątkowym miejscu pozwala kobiecie zapomnieć o złamanym sercu. Wiele historii opisanych w książce powstało na kanwie opowieści kobiet, których autorka wysłuchała, gdy pracowała w Kabulu w salonie fryzjerskim i w kawiarni.
Tytuł oryginalny: The Little Coffee Shop of Kabul
Data wydania: 2013-04-30
ISBN: 978-83-10-12310-7, 9788310123107
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 416

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Kawiarenka w Kabulu aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Asamitt
2019-12-05
5 /10
Przeczytane ✈ Wymienione/Sprzedane Arabsko/Muzułmańsko/Afrykańskie Obyczajowe/Przygodowe/Dramaty

Lektura oddaje w lekki sposób klimat kraju, w którym władze przejęli Talibowie. Ale też perspektywa z jakiej przychodzi nam poznać Kabul jest inna, więc nie możemy dziwić się tej "błogości", która w sumie dotyczy tylko zamkniętego miejsca. Kawiarnie kojarzą się z relaksem, chwilą spotkań ze znajomymi, momentem by oddać się aromatycznym napojom i np książce. Taki też nastrój daje nam odczuć autorka, choć mam wrażenie, że czasami dość naiwnie opisuje pewne rzeczy, sytuacje, szczególnie te związane z tradycją krajów muzułmańskich, które szczególnie kontrolowane przez fanatyków religijnych są konsekwentnie przestrzegane.
 Deborah Rodriguez przedstawia nam obraz Afganistanu poprzez subiektywny filtr Amerykanki, trudno to tu ukryć. NIby zna wszelkie konsekwencje, nakazy tradycji, które w tym kraju ograniczają kobiety, a mimo wszystko chce zachować wolność kobiety z zewnątrz i robić tak jakby była w swoim kraju. Ale czy kobieta z zachodu podlega innemu prawu niż Afganki? Czy wchodząc do domu znajomych rozwalasz się na kanapie i siorbiesz kawę, zachowujesz się dokładnie tak, jakbyś był u siebie? Wszystkim rządzą jakieś prawa, a na ich zmianę trzeba dużo czasu, wielu lat, często pokoleń, żeby doszły do skutku. To czego nie lubię w książkach o tej tematyce to właśnie takiego wpadania w obcą, niezrozumiałą kulturę i zmieniania wszystkiego na swojej drodze, bez poszanowania i zgody innych. Zdecydowanie bardziej przemawia do mnie literatura faktu dotykająca ten obszar kulturowy ...

× 4 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Kawiarenka w Kabulu. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl