Klan niedźwiedzia jaskiniowego

Jean M. Auel
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 13 ocen kanapowiczów
Klan niedźwiedzia jaskiniowego
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 13 ocen kanapowiczów

Opis

Razem z jasnowłosą dziewczynką o imieniu Ayla cofamy się do zarania dziejów ludzkości, by przeżywać zadziwiające przygody. Osierocona po trzęsieniu ziemi Ayla trafia do krainy, którą zamieszkuje plemię całkowicie odmienne od jej własnego - Klan Niedźwiedzia Jaskiniowego. Początkowo niebieskooka dziewczynka nie wzbudza zaufania plemienia. Kiedy dorasta, poznaje Klan i jego styl życia, aż wreszcie zostaje zaakceptowana. Wraz z Klanem będzie musiała stawić czoło krwiożerczym stworom i dzikim zwierzętom, by przetrwać.
Data wydania: 2002-01-01
ISBN: 978-83-7298-236-0, 9788372982360
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Cykl: Dzieci Ziemi, tom 1
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 512
Mamy 2 inne wydania tej książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Klan Niedźwiedzia Jaskiniowego

20.05.2022

Zaczyna się dosłownie od trzęsienia ziemi, ginie mnóstwo ludzi, ratuje się tylko mała, 4-letnia dziewczynka Ayla, zostaje zupełnie sama w rojącym się od niebezpieczeństw lesie. Nie miałaby szans przeżyć, gdyby nie znaleźli jej obcy ludzie. Nie byłoby w tym wstępie nic niezwykłego, gdyby rzecz nie działa się ponad 30 000 lat temu. Ayla, wysoka blon... Recenzja książki Klan niedźwiedzia jaskiniowego

EK
@EwaK.
× 1

Moja opinia o książce

Opinie

@denudatio_pulpae
2019-11-19
8 /10
Przeczytane 100 BBC Mam w domu 📚

"Od kobiet wymagano uległości i podporządkowania, skromności i pokory. Ten apodyktyczny młody mężczyzna traktował jako osobistą zniewagę, że Ayla nie kuliła się ze strachu, gdy przechodził w pobliżu. To zagrażało jego poczuciu męskości".

Nic dziwnego, że neandertalczycy wyginęli. Chociaż czasami obserwując otoczenie, mam wrażenie, że jednak nie do końca jest to gatunek wymarły. Niektórzy panowie zachowali pewne cechy z dawnych lat świetności, w których kobiety nie miały prawa do niczego.

Teraz już bez żartów :)

Nigdy się nie spodziewałam, że opowieść o jaskiniowcach wciągnie mnie do tego stopnia. Ta historia o Klanie neandertalczyków, do którego przypadkiem trafi dziewczynka z gatunku Homo sapiens, nie dawała mi czasem szansy na oddech. Kto by pomyślał, że z takiej opowieści można wycisnąć tyle emocji, że nie mogłam spać, nie poznawszy dalszych losów Ayli. Bo musicie wiedzieć, że Ayla miała duże problemy w dostosowywaniu się do reguł panujących w Klanie, a ja jej przez całą książkę kibicowałam, bo również nie mogłam się pogodzić z zasadami, do których próbowano ją nagiąć.

"Kobiety potrzebowały rządów silnej ręki - były bezwolnymi, upartymi istotami, niezdolnymi do tego, by zdobyć się na samokontrolę, jaką charakteryzowali się mężczyźni. Kobiety pragnęły, żeby mężczyźni rozkazywali im, trzymali je w ryzach po to, by mogły być produktywnymi członkami klanu i przyczynić się do jego przetrwania".

Aha, tak bardzo pragnęły, że jednak nie...

× 4 | link |
AB
2018-11-25
10 /10
Przeczytane

Książka, a w zasadzie cała saga, jest cudowna. W rewelacyjny sposób opisane losy głównej bohaterki. Jej odnajdywanie samej siebie i miejsca, które było by "dla niej". Główna bohaterka może się wydawać zbyt idealna (w zasadzie jedyną jej "wadą" jest tragiczny głos nienadający się do śpiewania... jednak czytając całą serię to wyidealizowanie nie kuje w oczy. Bowiem świat przedstawiony, historia i bohaterowie nie tylko pierwszoplanowi ale i drugo jak i trzecio planowi są przedstawieni rewelacyjnie.
Szczerze polecam każdemu.

× 2 | link |
EK
2022-05-20
8 /10
Przeczytane

Zaczyna się dosłownie od trzęsienia ziemi, ginie mnóstwo ludzi, ratuje się tylko mała, 4-letnia dziewczynka Ayla, zostaje zupełnie sama w rojącym się od niebezpieczeństw lesie. Nie miałaby szans przeżyć, gdyby nie znaleźli jej obcy ludzie. Nie byłoby w tym wstępie nic niezwykłego, gdyby rzecz nie działa się ponad 30 000 lat temu. Ayla, wysoka blondyneczka o niebieskich oczach, była przedstawicielką człowieka z Cro-Magnon, a przygarnęli ją neandertalczycy, ludzie żyjący w jaskini - czarnowłosi, krępi, o płaskich czołach. Błękitnych oczu i jasnych włosów nigdy nie widzieli. Tworzyli wspólnie żyjącą grupę - Klan Niedźwiedzia Jaskiniowego. Dziewczynka - kromanionka, mimo iż mała, miała w sobie wykształcone lub wrodzone umiejętności i predyspozycje nieznane członkom klanu - neandertalczykom. Na przykład myślenie abstrakcyjne, czy możliwość liczenia powyżej 10, których klan nie umiał pojąć. Mała została z nimi, adoptowali ją jako własne dziecko klanowa „lekarka” i szaman. I ta mała istotka żyjąc i dorastając z nimi nieźle namieszała i pokomplikowała życie klanu. Była to taka epoka, gdy razem chodzili po ziemi i neandertalczycy, i homo - sapiens. Zaczynał się ewolucyjny proces przemiany. Ci, którym nie udało się pójść do przodu - wyginęli. Wraz z Aylą Klan Niedźwiedzia Jaskiniowego dostał wyjątkową szansę, by rozpocząć proces zmian i progresu. Jak to się potoczyło? Czy to wykorzystali? A może to ona z konieczności dostosowała się do płaskich głów? Jak to jest być homo-sapiens p...

| link |
MA
2011-04-29
10 /10
Przeczytane

Po prostu świetna, od tego zaczęłam czytać Sagi.

| link |
@Remma
2021-03-04
9 /10
Przeczytane powieści historyczne saga
@eR_
2019-12-19
6 /10
Przeczytane
@MgorzataM
2019-11-18
10 /10
Przeczytane B: Lekturynka Y: 2015 i wcześniejsze eony A: Posiadam
@Beata_
2019-11-12
7 /10
Przeczytane
@CyriaNa
2013-10-08
8 /10
Przeczytane
@gzosia
2009-01-10
8 /10
Przeczytane
@witwona
2008-04-28
10 /10
Przeczytane
PO
2008-03-02
10 /10
Przeczytane
@hotaru
2007-08-27
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Klan niedźwiedzia jaskiniowego. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Dolina Koni
Dolina Koni
Jean M. Auel
8.9/10
W Europie epoki lodowcowej - pradawnym, egzotycznym i pełnym tajemnic świecie - Ayla wędruje samotni...
Łowcy Mamutów
Łowcy Mamutów
Jean M. Auel
7.9/10
Trzeci tom cyklu "Dzieci Ziemi". Po odejściu z Doliny Koni, która stała się jej domem, Ayla śmiało w...
Wielka wędrówka
Wielka wędrówka
Jean M. Auel
8.4/10
W czasie srogiej zimy Ayla i Jondalar wędrują do miejsca, w którym mają się połączyć. Muszą między i...
Kamienne sadyby
Kamienne sadyby
Jean M. Auel
7.2/10
Ayla i Jondalar wraz ze swymi zwierzęcymi przyjaciółmi, Wilkiem oraz końmi: Whinney i Zawodnikiem k...
Kraina jaskiń
Kraina jaskiń
Jean M. Auel
5.8/10
?Dzieci Ziemi?, niezwykle popularna saga rozgrywająca się w epoce lodowcowej, rozpoczęta trzydzieści...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl