Kluczowe różnice pomiędzy teorią snów Zygmunta Freuda i Carla G. Junga

Wojciech Filaber
Książka Kluczowe różnice pomiędzy teorią snów Zygmunta Freuda i Carla G. Junga
Książka Kluczowe różnice pomiędzy teorią snów Zygmunta Freuda i Carla G. Junga
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

„Kluczowe różnice pomiędzy teorią snów Zygmunta Freuda i Carla G. Junga” to praca napisana przez Wojciecha Filabera, który mówi, iż Carl Gustaw Jung był przeciwny teorii głoszonej przez Zygmunta Freuda, który to rozpoznawał wyłącznie obiektywny poziom natury snów, i doszedł do wniosku, że w procesie natury snów rolę nadrzędną stanowią obiektywne i subiektywne poziomy. Jung zgodził się z Freudem co do faktu, że sny umożliwiają dostęp do doświadczeń z przeszłości, ale nie zaakceptował teorii mówiącej iż, sny umożliwiają przepowiadanie przyszłości osoby we śnie. Uważał jedynie, że mogą one wskazać przyszłe zdarzenia i możliwości danej osoby. Oprócz tego Gustaw Jung utrzymywał, że rolą snów jest rekompensata niestabilności w psychice osoby śpiącej i że sny przenoszą zawartość, którą świadomość odrzuciła lub ograniczyła. Istnieje wiele teorii dotyczących snów i dlatego potocznie uważa się, że to nasz nieświadomy umysł tworzy sny tkając je z naszych wspomnień, układając je w nowe sekwencje, tworząc nowe znaczenia. Teoria ta nie tłumaczy jednak wszystkiego, pewnych zaś rzeczy związanych ze snem nie jest w stanie wytłumaczyć. C.G. Jung stworzył więc teorię zbiorowej nieświadomości i wprowadził pojęcia archetypów i synchroniczności. W oparciu o jego koncepcje powstała nowa szkoła interpretacji marzeń sennych, jednak i ta teoria nie tłumaczy wszystkich zjawisk związanych ze światem snu. Wszystko wskazuje na to, że poglądy tradycyjnych kultur są bardziej zbliżone do prawdy niż współczesne naukowe teorie, a w każdym bądź razie są bardziej użyteczne dla zrozumienia świata snów i wprawnego poruszania w tym świecie przynajmniej dla tych, którzy z daną kulturą są związani.
Data wydania: 2013
ISBN: 978-83-7900-095-1, 9788379000951
Wydawnictwo: Wydawnictwo Psychoskok

Autor

Wojciech Filaber - urodzony w Kwidzynie, od dzieciństwa marzył, aby podróżować i pisać książki. Mieszka obecnie w Colchester, hrabstwie Essex w Anglii. Wojciech ukończył studia licencjackie z Psychologii na Uniwersytecie Middlesex w Londynie. Podroż ...

Książki Wojciech Filaber

Wszystkie książki Wojciech Filaber

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Kluczowe różnice pomiędzy teorią snów Zygmunta Freuda i Carla G. Junga nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Kluczowe różnice pomiędzy teorią snów Zygmunta Freuda i Carla G. Junga. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
{}