Komin Pokutników

Jan "Palant" Długosz
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Komin Pokutników
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

"Komin Pokutników" to proza wyrastająca z doświadczenia. Jan Długosz był wybitnym taternikiem i alpinistą mającym potrzebę literackiego destylowania swoich górskich przeżyć. Był osobowością artystyczną, jak wielu ludzi gór przed nim i po nim. Zdawał sobie sprawę z istnienia fascynującego zjawiska kulturowego zwanego piśmiennictwem tatrzańskim czy szerzej - "literaturą górską", i świadomie wpisywał się w ten żywy strumień polskiej refleksji o człowieku wobec żywiołu gór, o jego uczestnictwie w grze między kulturą i naturą. Pozostawił po sobie środowiskową legendę. Na szczęście - to nie tylko to. "Komin Pokutników" to coś więcej niż klasyka "literatury górskiej", to intrygująca proza artystyczna zakorzeniona i w naszej tradycji literackiej, i w życiu jej autora.
Data wydania: 2008
ISBN: 978-83-244-0070-6, 9788324400706
Wydawnictwo: ISKRY
Seria: Obieżyświat
Kategoria: Biografia
Stron: 356
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Jan "Palant" Długosz Jan "Palant" Długosz
Urodzony w 1929 roku w Polsce
W środowisku wspinaczkowym nosił przezwisko „Palant”, które z czasem stało się bardzo znane. Jan Długosz mimo tego, że żył krótko (urodził się 12 lipca 1929 roku, a zmarł 2 lipca 1962) stał się jedną z najbardziej znanych postaci w historii polskieg...

Pozostałe książki:

Tatry w poezji i sztuce polskiej Flirt z czarną panią Wywiad z Yeti
Wszystkie książki Jan "Palant" Długosz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Komin Pokutników aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Renax
2020-05-28
7 /10
Przeczytane Podróżnicze

Gdyby nie seria 'Naokoło Świata' do głowy by mi nie przyszło sięgać po książkę o taternictwie. Chyba nie ma tematu bardziej odległego ode mnie: bo nie lubię zimy, nawet na drabinę wchodzę z drżeniem nóg... I w ogóle jak już, to wolę się poopalać. No może nie będę ciągnąć dalej tej spowiedzi. W każdym razie bałam się, że będzie to 418-stronicowa droga przez mękę nudy.

A jednak książka mnie zaskoczyła. Przede wszystkim tym, że czytało się ją dobrze. Autor pisał językiem ciekawym i widać, ze miał plan na książkę. Opisał w niej swoje dokonania, trudy wspinaczek, towarzyszy wypraw, przyjaciół, momenty radości i tragedii. Co prawda nie znam większości terminów z taternictwa, ale dzięki tej książce wyobraziłam sobie jakim hartem ducha muszą wykazywać się alpiniści, którzy walczą z wysokością, grawitacją, lawinami, pogodą i własnym zmęczeniem.

Poza hartem ducha, uczucia, które opisuje Jan Długosz to solidarność, odpowiedzialność za każdy krok swój i towarzyszy, odwaga walki o obrany cel, ale i odwaga poddania się, poczucie sukcesu i żal wobec klęski swojej i innych. Są to cechy, które cenię w ludziach i które giną w naszym obecnym świecie popkultury.

Wydaje mi się, że dzięki tej książce lepiej zrozumiałam te rzesze alpinistów, którzy ryzykują życie na 'szczytach świata'.

× 10 | Komentarze (1) | link |
@wjus
2015-05-29
Chcę przeczytać

Ciekawy tytuł. Miło wspominam ;)

| link |
@Da-Nutka
2009-09-21
8 /10
Przeczytane

Piękne opowiadania alpinistyczne

| link |
@jatymyoni
2020-07-11
9 /10
Przeczytane Góry L. polska Bardzo dobra książka Dawno temu przeczytane
@BagatElka
2019-11-13
7 /10
Przeczytane 📚 Posiadam
DU
2017-02-19
10 /10
Przeczytane góry naj
AN
2012-01-24
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

“Trudno opisywać trudy i niebezpieczeństwa poszukiwań. Słowa nie na wiele się przydadzą. Jak wytłumaczyć komuś, kto nigdy nie kopał się w ciężkim lawiniastym śniegu, gdy w każdej chwili grozi l...”
#
“Każde, nawet pozornie niegroźne jej załamanie niesie z sobą niebezpieczeństwo śmierci. Z niewinnej chmurki robi się mgła, zaczyna padać deszczyk, zmienia się w śnieg i zanim zdołamy się obejrz...”
#
“Czuję się małym Kolumbem. Ciekawość – wielka namiętność ludzka. To prawda, że palimy za sobą mosty, że możemy nie wrócić. Ale wierzymy w siebie, we własny spryt i wyczucie drogi, wierzymy, że ...”
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl