Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego a Żołnierze Wyklęci

Lech Kowalski
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego a Żołnierze Wyklęci
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Najnowsza książka Lecha Kowalskiego to historia walk Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego - zwanego niekiedy polskim NKWD i przyrównywanego do SS - z formacjami zbrojnymi żołnierzy wyklętych, którzy tuż po wojnie stawili opór Sowietom i rodzimym komunistom, by nie dopuścić do zrusyfikowania kraju. Żadna z polskich formacji zbrojnych w okresie okupacji nie toczyła walk z tyloma przeciwnikami naraz, co żołnierze wyklęci tuż po wojnie. Bywało, że gdy stawali do boju na śmierć i życie, na jednego z nich przypadało niekiedy po trzystu zbirów z formacji wojskowych NKWD, z sowieckiego kontrwywiadu "Smiersz", KBW, LWP, MO, UB czy ORMO. Tropili ich dniami i nocami, zawiązując kolejne koalicje i zgrupowania operacyjne, nieustępliwie i metodycznie pacyfikując, mordując skrycie w lochach więziennych i zabijając w nierównej walce. Ciała porzucano w leśnych jamach, przydrożnych rowach, chaszczach i kniejach. Wielu z nich kończyło żywot w bezimiennych dołach cmentarnych z wapnem. A oni trwali w oporze, niczym Spartanie pod Termopilami. Ostatniego z nich wytropiono i zabito na początku lat sześćdziesiątych minionego wieku. Cześć im i chwała na wieki, że byli i trwali w walce. W polskiej świadomości narodowej pozostaną już z nami na stałe.
Data wydania: 2019-02-18
ISBN: 978-83-8116-311-8, 9788381163118
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Kategorie: Historia, Hobby
Stron: 870
dodana przez: chudini0505
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Lech Kowalski
Urodzony 19 listopada 1950 roku w Polsce (Koszalin)
Lech Kowalski – polski historyk wojskowości i publicysta, doktor nauk humanistycznych (1989), oficer polityczny w stopniu podpułkownika. Ukończył pion polityczny Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Obrony Przeciwlotniczej. Jest również absolwentem Woj...

Pozostałe książki:

Braterstwo broni. Tom 5. Generałowie Komitet Obrony Kraju (MON – PZPR – MSW) Krótsze ramię Moskwy Cze.kiszczak. Biografia gen. broni Czesława Kiszczaka Jaruzelski. Generał ze skazą
Wszystkie książki Lech Kowalski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego a Żołnierze Wyklęci nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@rimland
2021-12-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane Historia XX wiek/ Polityka

Cytaty z książki

O nie! Książka Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego a Żołnierze Wyklęci. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl