Kraj naprawdę i na niby

Tomasz Owsiany
6.3 /10
Ocena 6.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Kraj naprawdę i na niby
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.3 /10
Ocena 6.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Gujana Francuska - dawna kraina niewolnictwa i kolonii karnych. Dziś skrawek Francji i Unii Europejskiej w Ameryce Południowej. Mozaika sztucznie zestawionych ze sobą kultur, współistniejących pod francuskim płaszczem. Departament, z którego startują rakiety kosmiczne, a ponad połowa mieszkańców żyje w formalnym ubóstwie.

Jak zależność od Francji wpływa na codzienność Gujańczyków? Czy jest dopustem czy przywilejem? Z tymi pytaniami autor wyrusza na spotkanie mieszkańców wybrzeża i dalekiego interioru. Pokazuje Gujanę widzianą ich oczyma, tworząc brawurową opowieść o świecie, którego nie znamy. Pięknym i trudnym zarazem. Świecie, w którym kolonialna przeszłość i neokolonialna teraźniejszość pozostają źródłem napięć.

"Nie, nie muszę już tam jechać. Nie wydłubię agrafką ze stopy jaj pchły piaskowej. Nie popłynę mętną autostradą rzeki w nieznane. Nie muszę. Tomek Owsiany już to za mnie zrobił. Dzięki Bogu. Czytam jego łotrzykowską opowieść z pogranicza Surinamu i Gujany, podziwiam reporterską uważność i przekonanie, z jakim odnajduje w tej głuszy Francję. I myślę o końcu świata. I magdalence."

Dariusz Fedor, redaktor naczelny „Kontynentów”

"Ponad osiem tysięcy kilometrów od Polski i tyle samo powodów, by je pokonać, żeby poznać kawałek Unii Europejskiej w Ameryce Południowej. Ja je już znam. Kolej na was."

Jakub Porada, dziennikarz i podróżnik

Data wydania: 2020-11-12
ISBN: 978-83-287-1340-6, 9788328713406
Wydawnictwo: Muza
Kategoria: Reportaż
Stron: 464
dodana przez: Asamitt

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Kraj naprawdę i na niby

14.12.2020

Rok 2020 stał się dla mnie rokiem odkrywania nowych gatunków literackich. Moją uwagę zaczęły przykuwać liczne pozycje z literatury non-fiction, z czego oczywiście się absolutnie cieszę. Kiedy otrzymałam propozycję przeczytania i zrecenzowania książki Tomasza Owsianego, w którym zebrał reportaże na temat tej części świata, o której (wstyd się przyz... Recenzja książki Kraj naprawdę i na niby

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@ewfor
2021-01-14
8 /10
Przeczytane

Jeżeli lubisz reportaże Martyny Wojciechowskiej, Przemka Kossakowskiego, Beaty Pawlikowskiej czy chociażby Wojciecha Cejrowskiego, to ta książka jest właśnie dla Ciebie. Jeśli chodzi o mnie, to uwielbiam czytać, słuchać i oglądać o tym jak żyją ludzie o innych kulturach, często nieznani w naszym świecie. Pamiętam jak jako dziecko z zapartym tchem z tatą oglądaliśmy programy Tony Halika i Elżbiety Dzikowskiej. Ta miłość do nieznanej, tajemniczej egzotyki chyba pozostała mi do dzisiaj.

Gujana Francuska to dawna kraina niewolnictwa i kolonii karnych. Dziś należąca do Francji i Unii Europejskiej, chociaż znajduje się w Ameryce Południowej. To ciekawa a zarazem niesamowita mieszanka kultur indiańskich żyjących obecnie pod „skrzydłami” Francji.

To miejsce drogie, pochłaniające tysiące euro, z którego startują rakiety kosmiczne, a jednocześnie miejsce wielu ludzi żyjących w skrajnej biedzie.

Autor zabiera nas do wielu miejsc, pokazując jak zależność Francji wpływa na mieszkańców Gujany, na ich codzienne życie, naukę, pracę i dawne wierzenia.

W tej niesamowitej książce możemy odnaleźć opowieść o świecie, którego tak naprawdę nie znamy. O życiu ludzi szczęśliwych dzięki współczesnym wpływom europejskim i ludzi tęskniących za przeszłością, wolną od cywilizacji, jej nałogów i pokus.

Gujana to miejsce piękne i groźne jednocześnie, w którym mieszkają zarówno ludzie bardzo przyjaźni jak...

| link |
@NataliaTw
2021-04-01
4 /10
Przeczytane

Bardzo lubię czytać reportaże i chętnie po nie sięgam - tym bardziej, jeżeli dotyczą innych kultur. Kiedy zobaczyłam, że w tym miesiącu swoją premierę ma publikacja Tomasza Owsianego pt. "Kraj naprawdę i na niby. Reportaże z Gujany Francuskiej" od razu uznałam, że tematyka jest intrygująca i wiedziałam, że sięgnę po nią jeżeli tylko będę miała okazję.

Autor opowiada o życiu tubylców Gujany Francuskiej, która jest dawną krainą niewolnictwa i kolonii karnych. Natomiast dzisiaj jest skrawkiem Francji, a zarazem Unii Europejskiej w Ameryce Południowej. Z powyższej publikacji wyłania się mozaika sztucznie zestawionych ze sobą kultur, które współistnieją pod francuskim płaszczem. "Kraj naprawdę i na niby. Reportaże z Gujany Francuskiej" to opowieść o tym jak zależność od Francji wpływa na codzienność Gujańczyków oraz o tym czy jest przywilejem czy może raczej dopustem.

Owsiany wyruszył na spotkanie mieszkańców wybrzeża i dalekiego interioru, by pokazać Gujanę widzianą oczyma ich mieszkańców, co ma składać się w brawurową opowieść o pięknym i trudnym świecie, którego nie znamy.

~*~

Do czytania tej książki podeszłam z ciekawością małego dziecka, którą podsycała świadomość tego, że jakiś europejski kraj ma swoje tereny w Ameryce Południowej. Faktycznie to jak wygląda życie Gujańczyków jest fascynujące i chociażby przez to warto przynajmniej roz...

| link |
@Natalia_Swietonowska
2020-12-14
7 /10
Przeczytane Recenzenckie Posiadam

Cytaty z książki

O nie! Książka Kraj naprawdę i na niby. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl