Kresy na nowo odkryte Wspólne dziedzictwo Polski i Ukrainy

Michał Jurecki, Łukasz Galusek
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Kresy na nowo odkryte Wspólne dziedzictwo Polski i Ukrainy
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Album Kresy na nowo odkryte. Wspólne dziedzictwo Polski i Ukrainy – książka pomyślana jako podróż na poły sentymentalna, na poły współczesna – prezentuje kilkadziesiąt przykładów dzieł, budowli i miejsc, które uzmysławiają szerokiemu kręgowi odbiorców wagę działań na rzecz ocalenia wspólnego dziedzictwa. Poszczególne działy przedstawiają fenomen kulturowy ziem ruskich dawnej Rzeczypospolitej: ich mit i mozaikowość. Publikacja popularyzuje rezultaty badań prowadzonych po roku 1991 przez zespoły naukowców z Krakowa. Trzeba też koniecznie dodać, że zgromadzone materiały dotyczą dziedzictwa ginącego na naszych oczach. Niemal o wszystkich prezentowanych zabytkach można bowiem powiedzieć, że są tyleż wybitne pod względem artystycznym, co obciążone dramatem najnowszych ich losów. Książka o objętości 268 stron zawiera 300 fotografii. Ponadto indeksy nazwisk i miejscowości, mapę zachodniej i centralnej Ukrainy oraz streszczenie w języku angielskim.
ISBN: 978-83-89273-44-4, 9788389273444
Wydawnictwo: MCK - Międzynarodowe Centrum Kultury
Stron: 268

Autor

Michał Jurecki Michał Jurecki Historyk kultury, zajmuje się zjawiskiem kresowości i pogranicza w Europie Środkowej i Wschodniej. Z Rumunią związany od lat poprzez działalność naukową i turystyczną. Wielokrotnie odwiedzał wszystkie kraje Europy Środkowej i Bałkanów. Jest autorem...

Pozostałe książki:

Kresy na nowo odkryte Wspólne dziedzictwo Polski i Ukrainy Bałkany. Bośnia i Hercegowina, Serbia, Kosowo, Macedonia, Albania Dolnośląskie Przewodnik Herito - nr 14 - Turcja - Türkiye - Turkey Herito - nr 31 - Dunaj – rzeka pamięci Herito - nr 35 - Europa i Wschód. Dekada Partnerstwa Wschodniego Ponidzie: w świętokrzyskim stepie Rumunia Przestrzeń sztuka kultura Słowenia praktyczny przewodnik Wybrzeże Chorwacji
Wszystkie książki Michał Jurecki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Kresy na nowo odkryte Wspólne dziedzictwo Polski i Ukrainy nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@tsantsara
2019-11-25
6 /10
Przeczytane O Ukrainie lub o Białorusi Albumy Kresy

300 zdjęć wybranych obiektów architektury (zamki, pałace, kościoły, zabytki epigraficzne - tablice fundacyjne, nagrobki kartusze herbowe) z dawnego województwa ruskiego, czyli przedwojennych województw tarnopolskiego, stanisławowskiego i zachodniej części lwowskiego (Ruś Czerwona, Podole, Wołyń, wyjątkowo Kijowszczyzna) z ich historią. Jeden przykład z Ukrainy zadnieprzańskiej (Zamek Kaniowski). Miejscowości i dwory magnackie z najlepszych kart polskiej historii, rezydencje i miejsca pochówku królów, hetmanów, magnatów; miejscowości zakładane od podstaw przez polskie rycerstwo od 14 w. (np. Felsztyn przez śląskich Herburtów), fundacje klasztorne i rodowe Radziwiłłów, Potockich, Sobieskich, Ostrogskich, Fredrów, Czartoryskich, Rzewuskich, Mniszchów, Poniatowskich itp. - dziś leżą bardzo często rozwłóczone i rozkradzione. W części zrujnowanych dziś kościołów doszło do morderstw UPA na ludności polskiej. Tam nikt nie wraca, nikt nie remontuje, nie przejmuje kościoła.

Sporo zdjęć przedstawia te obiekty z czasów ich użytkowania przed 1939 rokiem, większość ich stan z lat 90ych, kiedy wielu kościołom na Ukrainie przywrócono funkcje kultowe, oddając je w użytkowanie wiernym - najczęściej w katastrofalnym stanie. Ostatnie fotografie z seminariów Międzynarodowego Centrum Kultury (utworzonego w Krakowie dla badania spuścizny kulturalnej Kresów) pochodzą z 2007 roku.

Są wśród tych budowli perły architektury polskiej i europejskiej, które zostały zniszczone przez zadz...

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Kresy na nowo odkryte Wspólne dziedzictwo Polski i Ukrainy. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat