Krótka historia Stowarzyszenia Nieurodziwych Dziewuch i inne opowiadania

Helen Oyeyemi
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Krótka historia Stowarzyszenia Nieurodziwych Dziewuch i inne opowiadania
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Nagroda główna PEN Open Book! W kaplicy opactwa benedyktynów w Montserrat znaleziono dziecko. Pracownicy jednej z firm w Londynie odkrywają, że ich nowa koleżanka skrywa oprawiony w skórę dziennik z mosiężnym zamkiem. Młoda studentka Day stara się o przyjęcie do tajemniczego stowarzyszenia. Każda z tych historii potrzebuje właściwego klucza, który otworzy zamknięte od lat drzwi i zatwardziałe serca bohaterów oraz pozwoli odkryć tajemnice, które nigdy nie powinny ujrzeć światła dziennego. Opowiadania Oyeyemi rozgrywają się w różnych miejscach i czasie, a autorka umiejętnie zaciera granice między współistniejącymi światami. Mistrzowsko prowadzi narrację, zręcznie żongluje stylami i aluzjami, a jej nieco ekscentryczne poczucie humoru sprawia, że każda historia jest jedyna w swoim rodzaju.
Data wydania: 2018-04-17
ISBN: 978-83-233-4430-8, 9788323344308
Wydawnictwo: WUJ - Wyd. Uniwersytetu Jagiellońskiego
Seria: Seria z Żurawiem
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 272

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Krótka historia Stowarzyszenia Nieurodziwych Dziewuch i inne opowiadania nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Renax
2020-07-05
8 /10
Przeczytane Literatura obca

'Krótka historia Stowarzyszenia Nieurodziwych Dziewuch i inne opowiadania' to polski tytuł. Oryginalnie brzmi on kompletnie inaczej: 'What Is Not Yours Is Not Yours'.
To opowiadania, które już od początku wprowadziły mnie w kompletnie inny świat, taki trochę z pogranicza magii. I pomyślałam sobie, że jest w nich coś z magii afrykańskiej Sangomy. Poszukałam biografii autorki i faktycznie, jest ona z pochodzenia Nigeryjką! Moje skojarzenia były więc słuszne. Książkę tworzy 9 opowiadań. Każde inne, każde na swój sposób dziwne. Są tam puenty, ale one nie wyjaśniły mi prawie niczego. Jednocześnie dałam się tym opowiadaniom porwać i wciągnąć. Motywem wspólnym jest klucz i poszukiwanie tożsamości.
Narracja bohaterów wprowadza magię, przejścia w czasie, powrót do przeszłości i obecność zmarłych. Realizm magiczny kojarzy się z literaturą iberyjską. Te utwory nie są podobne do niczego innego, są wyjątkowe same w sobie. Ja dopiero jednokrotnie przeczytałam te bardzo oryginalne opowiadania, a to za mało, żeby wiedzieć o nich wszystko, bo tak jak powiedziałam wcześniej, są one trochę dziwne. Zaczyna się od rzeczywistego zdarzenia, a potem światy się mieszają. Wydaje mi się, że najbardziej realne są uczucia bohaterów: ich poczucie wyobcowania, straty, tęsknoty, poszukiwania.

Jest w nich zarazem coś takiego nieuchwytnego, co czytelnik od razu rozpoznaje jako wybitną literaturę. Zachwyca język i sposób narracji, która wyjaśnia, a jednocześnie nie wyjaśnia. To ta tajemni...

× 12 | Komentarze (1) | link |
@Anna_GP
@Anna_GP
2020-02-28
7 /10
Przeczytane

Nie sądziłam, że kiedykolwiek napiszę to o opowiadaniach, ale ta książka jest świetna. Opowiadania są wciągające - każde jedno i nie mogłam się doczekać wieczora, kiedy będę mogła czytać.

Krótka forma nie jest moją ulubioną, bo z reguły przypomina opis sceny, której autor nie miał gdzie umieścić, a żal mu było nie opublikować.
W tym wypadku mamy jednak do czynienia z przemyślanymi, skończonymi historiami, z których każda jest o CZYMŚ.

× 5 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Krótka historia Stowarzyszenia Nieurodziwych Dziewuch i inne opowiadania. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl