Krótki kurs samoobrony intelektualnej

Normand Baillargeon
6.8 /10
Ocena 6.8 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Krótki kurs samoobrony intelektualnej
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.8 /10
Ocena 6.8 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

Ideą tej książki jest zasada, że każdy obywatel demokratycznego kraju powinien myśleć samodzielnie, kiedy podejmuje jakieś decyzje czy wybory. Powinien też rozumieć funkcjonowanie mediów, znać podstawowe zasady dyskusji, sposoby uzasadniania przekonań politycznych czy ekonomicznych i chwyty stosowane przez populistów. Niestety nie zawsze tak jest. Wielu ludzi nadal okazuje się bezradnym wobec demagogii polityków czy zalewu informacji w mediach. Na dodatek wielu wciąż jest na bakier z racjonalnym myśleniem, stosuje się do horoskopów albo poddaje niesprawdzonym praktykom medycznym. Kanadyjski logik i filozof proponuje w swojej książce skuteczną metodę samoobrony przed nieuczciwymi politykami, stronniczymi mediami, fałszywymi ekspertami i wszelkiego rodzaju intelektualnymi hochsztaplerami. Jest to sztuka krytycznego myślenia. Składa się na nią zdrowy sceptycyzm, znajomość podstawowych zasad oceniania i argumentowania oraz najczęstszych technik manipulacji. Niniejsza książka zawiera kompendium wiedzy, które powinno uzbroić każdego człowieka w narzędzia do samodzielnego i racjonalnego myślenia i wydawania trafnych ocen.
Tytuł oryginalny: Petit cours d'autodéfense intellectuelle
Data wydania: 2011-04-07
ISBN: 978-83-62445-03-5, 9788362445035
Wydawnictwo: MiND
Stron: 264
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Normand Baillargeon Normand Baillargeon
Urodzony 6 lipca 1958 roku w Kanadzie (Valleyfield)
Filozof, eseista, działacz wolnościowy i anarchosyndykalista. Felietonista różnych mediów alternatywnych i Radio-Canada (2011-2016). W latach 1989-2015 wykładowca na Uniwersytecie Quebec w Montrealu (UQAM).

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Krótki kurs samoobrony intelektualnej? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@zooba
@zooba
2019-11-27
8 /10
Przeczytane Posiadam Ebooki 2019 Popularnonaukowe Inspiracje/idee

Jakie szczęście, że książkę czytałam w postaci ebooka - krzykliwa okładka nie zachęca do lektury tej bardzo pożytecznej pozycji. Nie zniechęcajcie się jednak bo warto połknąć tę małą pigułkę z odtrutką na próby manipulacji, którym jesteśmy poddawani z wielu stron. Moją motywacją była chęć przypomnienia sobie lub przyswojenia metod odpierania naciąganych argumentów, najczęściej pojawiających się w dyskusjach o dietach, leczeniu, klimacie, o polityce i podobnych tematach rozpalających nas często do czerwoności. Internet i umysły są pełne różnych "może-nie-pomoże-ale-na-pewno-nie-zaszkodzi", "moja-znajoma-stosowała-i-(wstaw dowolną dolegliwość, która zniknęła)" itp. itd. Autor przedstawia pokrótce i z dużą swadą błędy logiczne, podstawy prowadzenia badań naukowych i wnioskowania, wyjątkowo klarownie opisuje elementarne pojęcia z zakresu statystyki i podkreśla jak istotna jest choćby śladowa ale regularnie stosowana "matematyka obywatelska". Nie możemy doprowadzić samych siebie do anumeryzmu - matematycznego analfabetyzmu, nawet jeśli płynie w nas humanistyczna krew ścinająca się na widok równań. Warto zapoznać się z "Krótkim kursem" dla własnego dobra.

Z innych opinii wnioskuję, że zdarzają się przypadki wciągania "Krótkiego kursu" na listę lektur dla studentów. Uważam to za świetny pomysł, krytyczne myślenie jest ważniejszą umiejętnością niż znajomość suchych faktów i danych.

Zakończę cytatem:
Nawyk krytycznego myślenia, gdy jest w społeczeństwie powszechn...

× 1 | link |
@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
7 /10
Przeczytane Reportaże_i_ współczesny_świat Nauki_przyrodnicze_ogólne_1 Ekonomia_psycho-socjologia_1 Posiadam

Jednym zdaniem można stwierdzić, że dostajemy to, co tytuł zapowiada. Jednak praca, która absolutnie nie ma pretensji podręcznika czy wykładni wyczerpującej temat, ma jedną wadę, jest nierówna, choć z reguły trzyma odpowiedni poziom. Celem "Krótkiego kursu samoobrony intelektualnej" jest, według autora, zebranie metod radzenia sobie z irracjonalizmem, głupotą, przesądami. Jak wykrywać niedorzeczności, mimo braku formalnej wiedzy u odbiorcy takich treści? Jak wychwytywać logiczne czy semantyczne niespójności w wypowiedziach?

Najlepsza cześć, to sofizmaty. Dostajemy długą listę struktur niepoprawnych, na których ludzie intencjonalne, bądź bezwiednie budują prestiż, posłuch. Rozdział rozpoczyna klasyczna lista sylogizmów, które są podstawą każdej poprawnej, bądź nie, argumentacji. Warto je wszystkie ze zrozumieniem przerobić (szczególnie, jeśli nie miało się nigdy wcześniej okazji). Ich opis zajmuje kilka stron, a poprawne ich używanie procentuje na całe życie. Analiza składa się ze sprawdzenia przesłanek, rozumowania i wniosków stwierdzeń. Każdy z tych elementów może być prawdziwy lub nie. Właściwe sofizmaty zostały bardzo ciekawie podane. Już sama lista tych formalnych (str. 46-50) daje solidne narzędzie do szybkiego wykrywania intencjonalnych nieprawidłowości. Przykładowy sofizmat, który każdego dnia jest na ustach polityków (str. 48):

"Jeśli podstawowe struktury społeczeństwa są sprawiedliwe, obywatele się nie buntują.
Obywatele naszego państwa n...

| link |
@MLB
2021-06-23
7 /10
Przeczytane
@haudek
2023-01-27
5 /10
Przeczytane Posiadam [ebook] Ek2016 2023-Książki
@Mackowy
2019-11-03
7 /10
Przeczytane ebook

Cytaty z książki

O nie! Książka Krótki kurs samoobrony intelektualnej. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl