Krytyka artystyczna Teodora de Wyzewy

Piotr Kopszak
5 /10
Ocena 5 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Krytyka artystyczna Teodora de Wyzewy
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
5 /10
Ocena 5 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Wiek XIX wydał wiele indywidualności, które w znaczący sposób określiły kształt kultury europejskiej. Wśród nich na pierwszy plan wybija się Wagner, tak pod względem rozmachu dzieła, jak i wpływu na innych twórców. Szczególnie ważna była recepcja jego twórczości we Francji, bo tam w drugiej połowie tego stulecia kształtowała się nowoczesność i jej modernistyczny kult. Trudno nam dziś osądzić, jak wielkie wrażenie wywierała na współczesnych sztuka Wagnera. Jej rewolucyjne nowatorstwo znajdowało we Francji wielu przeciwników. Posługiwali się oni nie tylko wnikliwymi analizami muzykologicznymi, ale też gwizdkami i kamieniami, aby zanegować jej wartość. Wąska początkowo grupa zaprzysięgłych paryskich wagnerzystów nie ustawała w wysiłkach mających na celu zmianę wizerunku swego mistrza i zdobycie dla jego dzieła francuskiej publiczności. W latach osiemdziesiątych XIX wieku pismo ?Revue Wagnerienne" skupiło młodych entuzjastów Wagnera, którzy w równej mierze byli zainteresowani popularyzacją jego sztuki, jak stworzeniem nowej, zainspirowanej jego ideami. Jednym z nich był Teodor de Wyzewa, młody filozof polskiego pochodzenia.
Data wydania: 2005
ISBN: 978-83-89729-42-2, 9788389729422
Wydawnictwo: NERITON

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Krytyka artystyczna Teodora de Wyzewy? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@expilo
@expilo
2008-06-14
5 /10

Cytaty z książki

O nie! Książka Krytyka artystyczna Teodora de Wyzewy. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl