Krytyka instrumentalnego rozumu

Max Horkheimer
Krytyka instrumentalnego rozumu
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Przewodnim motywem rozprawy Horkheimera są dzieje europejskiej racjonalności, wskazujące na postępującą instrumentalizację rozumu, w której Autor upatruje symptom kryzysu kultury. Uważa bowiem, że zdegradowanie myśli do roli narzędzia musi prowadzić w rezultacie do barbaryzacji życia społecznego. Swą diagnozę kryzysowej sytuacji kultury europejskiej – opartą na założeniach teorii krytycznej – konfrontuje z koncepcjami innych teoretyków kultury, od Nietzschego przez Spenglera, Ortegę y Gasseta po Huxleya. Jesteśmy dziedzicami Oświecenia i postępu technicznego na dobre i na złe. Przeciwstawianie się im przez regresję do prymitywnych stadiów nie złagodzi wywołanego przez nie permanentnego kryzysu. Przeciwnie, takie rozwiązania prowadzą od historycznie rozumnych do skrajnie barbarzyńskich form społecznego panowania. Jedynym sposobem dopomożenia naturze jest wyzwolenie jej pozornego przeciwieństwa – niezależnego myślenia ( Max Horkheimer)
Data wydania: 2007
ISBN: 978-83-7383-206-0, 9788373832060
Wydawnictwo: SCHOLAR Wydawnictwo Naukowe
Stron: 186

Autor

Max Horkheimer Max Horkheimer
Urodzony 14 lutego 1895 roku w Niemczech (Zuffenhausen, Stuttgart)
Max Horkheimer – z wykształcenia psycholog i filozof, jedna z najważniejszych postaci i dyrektor frankfurckiego Institut für Sozialforschung. W Polsce ukazały się m.in. Krytyka rozumu instrumentalnego (2007) oraz Społeczna funkcja filozofii. Wybór p...

Pozostałe książki:

Dialektyka oświecenia Krytyka instrumentalnego rozumu Początki mieszczańskiej filozofii dziejów. Społeczna funkcja filozofii Zmierzch : notatki z Niemiec 1931-1934
Wszystkie książki Max Horkheimer

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Krytyka instrumentalnego rozumu nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Krytyka instrumentalnego rozumu. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat