Księga puszczy

Tytus Karpowicz
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Księga puszczy
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

"Księga puszczy" to trzy, często publikowane osobno książki - "Szlakiem czarnego zwierza", "Bałabuszka - złoty lis" oraz "Tytan byk nad byki".

Szlakiem czarnego zwierza:
Gawędulski łowca wieleński - tropiciel Ipolit Laudański z Kielojć opowiadał o życiu swojej ojczystej puszczy. W jego gawędach jeż Czubek przyjaźnił się z warchlakiem Żukiem; sarenki Cienkonóżka i Czujny zawierały znajomość z małą dziczą sierotką Bystrą, orzeł Łamignat atakował śmiertelnie ranną rysicę Czarnołapą, ryś Wielki Kot chwytał zwierza nie tylko z ziemi, lecz potrafił zręcznie skradać się po wiatrołomach na upatrzony, niski konar dębu i dopiero stamtąd spadać ofierze na kark. Atak nizinnego orła bielika na warchlaki, polowanie żmii na muchy, jeża na żmiję, przygody osieroconych warchlaków, "operacja" młodej lochy, "styl" potyczek rysi z dzikami, "omyłka" puchacza atakującego młodego rysia, zachowanie lisa i saren w rożnych sytuacjach puszczańskiego bytu, wyprawy kłusownicze, barwne dzieje lochy Tułaczki, wreszcie brawura Leśnego Widma i plemienny bój watachy Żuka z wilczą złają Czarnego beja. Niemal wszyscy słuchacze dobrze wiedzieli, że stary Łowca sporo fantazjuje. Wkraczał z granic typowych spostrzeżeń przyrodniczych nie gwoli sensacji, lecz w celu przygotowania partyzantów do trudnej walki w lesie. Zasłyszane historie, pięknym językiem wplótł w gawędę Tytus Karpowicz - prawdziwy piewca puszczy.

Bałabuszka - Zloty Lis
Historia fenomenalnego lisa Bałabuszki, którą autorowi opowiedział słynny gawędziarz wileński Krzysztof Laudański z Kielojć, niedościgły tropiciel lisów z Kielojckiej Puszczy, pozwala Karpowiczowi po raz kolejny roztoczyć przed czytelnikiem barwne pejzaże Wileńszczyzny.
Data wydania: 1985
ISBN: 83-205-3438-0, 8320534380
Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
Seria: Księga Puszczy
Stron: 494
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Tytus Karpowicz Tytus Karpowicz
Urodzony 4 stycznia 1915 roku w Polsce (Wilno)
Polski pisarz, autor książek przyrodniczych, przeznaczonych głównie dla dzieci i młodzieży. Autor licznych, wielokrotnie wznawianych (ok. 850 tys. wydanych egz.), a nawet ekranizowanych książek o rodzimej przyrodzie. Debiutował w wieku 16 lat (1...

Pozostałe książki:

Władca Doliny Morskiego Oka Żelazny wilk Tytan byk nad byki Księga puszczy Quo vadis homo Bałabuszka. Złoty lis Lato po indiańsku Moja wojna Piewca kniei Pieśń wileńskich lasów Ryba bierze Saga o niedźwiedziu Szlakiem czarnego zwierza
Wszystkie książki Tytus Karpowicz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Księga puszczy aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@ryszpak
2019-12-01
9 /10
Przeczytane Posiadam Przygodowe i podróżnicze Książki młodości Leśnictwo i łowiectwo

Przepiękna książka z czasów młodości. Kilka lat temu czytałem ją ponownie i - dla mnie - nic a nic nie straciła. Polecam wszystkim. Mało kto umie tak opisywać las jak Tytus Karpowicz.

Właśnie (przy wprowadzaniu książki do serwisu) przeczytałem "Od Autora" poprzedzające "Księgę..."

"Głównym celem moich książek o przyrodzie jest nakłonienie do pozytywnego dla człowieka m y ś l i c i e l s k i e g o kontaktu z naturą. W ustawicznym bowiem pośpiechu naszych dni (sensownym czy szkodliwym - zostawiam to psycho- i socjologom, a zwłaszcza lekarzom) masy ludzkie zaczynają funkcjonować jak maszyny na wysokich obrotach.
(...)
Pragnę nakłonić ludzi do samodzielnego, indywidualnego wniku we wszystkie zjawiska życia, a zwłaszcza w życie przyrody. No i przede wszystkim życzyć: Więcej ładu wewnętrznego! Więcej spokoju!"

Pomyśleć, że Tytus Karpowicz pisał te słowa w 1964 roku...

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Księga puszczy. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat