Kto ukradł jutro

Olga Ptak
6.5 /10
Ocena 6.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Kto ukradł jutro
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.5 /10
Ocena 6.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Autyzm, afazja, dysfazja, to tylko niektóre pojęcia dotyczące niepełnosprawności umysłowej, z którymi spotykamy się w mediach lub fachowej literaturze. Ci którzy osobiście doświadczają choroby lub sprawują opiekę nad osobami niepełnosprawnymi nie zawsze potrafią, a często po prostu nie chcą dzielić się swoimi przeżyciami z innymi. Kiedy mija kwiecień, symbolicznie oznaczony kolorem niebieskim na znak solidarności i wsparcia osób z autyzmem oraz ich rodzin , w którym (2 kwietnia) obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, a następnie 5 maj czyli Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Kiedy kończy się charytatywny Światowy Bieg Wings for Life, często zapominamy, że niepełnosprawni żyją wśród nas.
Dlatego książka „Kto ukradł jutro?” Olgi Ptak, powinna znaleźć się w rękach rodziców, opiekunów, pedagogów, psychologów, logopedów, psychoterapeutów, a byłoby znakomicie gdyby większość z nas zapoznała się z jej treścią. Treścią „ bolesną”, która nie pozostawi nikogo obojętnym wobec problemów niepełnosprawności w tym przypadku dotyczącej dziecka.

I część książki, to relacja matki doświadczającej trudnego macierzyństwa, to próba nazwania tego, co wydaje się nie mieć nazwy, oraz uporządkowania świata pełnego oczekiwań i wyobrażeń związanych z macierzyństwem, a który rozpadł się całkowicie. Poznajemy niełatwe emocje Olgi, które niekiedy ją samą zaskakują, których nie sposób przewidzieć, a z którymi musiała nauczyć się żyć. Mama Olga zmaga się nie tylko z samą sobą ale również z nieprzyjaznym i nieprzychylnym osobom niepełnosprawnym światem, stawiającym przed nią przeszkody nie do pokonania. Być może jej doświadczenia, z którymi dzieli się z czytelnikiem w swojej książce pomogą tym wszystkim, którzy podobnie jak ona są na „ostrym dyżurze” od rana do wieczora.

II część książki składa się z krótkich scen z życia niepełnosprawnego chłopca, który opowiada o swoim świecie, w którym wszystko jest nie tak jak chciałaby mama Olga. Leon szuka przyjaciela i właśnie jemu powierza swoje tajemnice. Wyróżnione graficznie litery, które pojawiają się na kolejnych stronach, pomimo pozornego nieładu tworzą wyraz PRZYJACIEL. Ta część może posłużyć wychowawcom, nauczycielom i pedagogom jako pretekst do rozmowy z dziećmi na temat niepełnosprawności, odmienności i tolerancji.

Na uwagę zasługuje piękna opracowanie graficzne Dominiki Czerniak-Chojnackiej oraz wyjątkowa oprawa edytorska. Całość składa się bowiem z dwóch części, części spisanej przez OLGĘ i części będącej relacją LEONA. Obie połączone są ze sobą jedną obwolutą i scalająca okładki opaską, na której litery, z których składają się wyrazy MAMA i SYN wirują w chaotycznym nieładzie. Ten świadomy edytorski zabieg ma służyć podkreśleniu, że świat Olgi i Leona to jedna nierozerwalna całość.

Mamy nadzieję, że lektura książki uwrażliwi czytelnika na problemy związane z niepełnosprawnością i nie pozostawi nikogo obojętnym. Wierzymy, że wiedza buduje akceptację i zrozumienie, a dzięki książce „Kto ukradł jutro?” możemy wpłynąć na budowanie społecznej wrażliwości wobec osób i rodzin, które zmagają się z niepełnosprawnością. Pamiętajmy, że świat przedstawiony w książce Olgi Ptak to nasz wspólny świat.
Data wydania: 2019-05-01
ISBN: 978-83-89284-39-6, 9788389284396
Wydawnictwo: ALBUS
Stron: 136

Autor

Olga Ptak Olga Ptak Olga Ptak – urodziła się i wychowała w Rybniku, mieszka w Gliwicach. Dziennikarka, redaktorka, krytyk teatralny, autorka książki „Jerzozwierz” (o fotografiku Jerzym Lewczyńskim) oraz scenariusza filmowego („Odwróć się” w reż. Adama Uryniaka).

Pozostałe książki:

Kto ukradł jutro Dzień dobry, ja też umieram Dźbowieść. My w sPRLowanej codzienności Zdzisław Beksiński. Listy do Jerzego Lewczyńskiego
Wszystkie książki Olga Ptak

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Kto ukradł jutro aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Siostra_Kopciuszka
2022-11-04
5 /10
Przeczytane 📚Bieżące :) 📘 Jedynki

"Świat wokół ciebie stosując rozmaite represje, zmierza jednak do tego, żeby twoje dziecko siedziało grzecznie na miejscu przez 40 minut"

Niewielka książeczka, raptem 136 stron, do przeczytania w jeden wieczór. Książka która, dla jej autorki ma być formą autoterapii, mówiąc krócej słowami innej opiniującej, napisana "na wkurwie" (bromba LC).

To rzeczywiście widać, ten wkurw, bo, mimo że narratorka zarzeka się, że nie oskarża i nie wymądrza się, to jednak nie do końca jest to prawda. Poza wyrażeniem "oratorki", na kobiety, które "zawsze wiedzą lepiej", na określenie innych ludzi używa też dość złośliwych epitetów typu; "cham, ignorant; wszechwiedzący dupek; egocentryczny buc". Jednak przecież tej Pani wolno, bo ona jest na wkurwie i ma niepełnosprawne dziecko??

Mam wrażenie, że pani działa na zasadzie przysłowia, tego o pretensjach do garbatego, że ma dzieci proste. Bo oczywiście obrywa się wszystkim, od mężów, którzy nie wytrzymują presji i porzucają matkę z jej niepełnosprawnym dzieckiem, przez teściowe, koleżanki z ewentualnej pracy, pielęgniarki, lekarzy, urzędy wszelkiej maści itd. itp.

Szkoda tylko, że pani Matka, nie widzi, że nie tylko grupa społeczna, do której ma wątpliwą przyjemność należeć, na co dzień boryka się z niedoskonałościami zasad i cech innych ludzi, czy instytucji. Weźmy na przykład "na tapetę" inną taką grupę, ludzie starsi, często na wózkach i ich opiekunowie.

Ludzie, którzy ciężko pracowali, (w większo...

× 15 | link |
@silverraven
2023-12-27
8 /10
Przeczytane Rodzicielstwo Z życia innych.. (Autobiografie/Biografie/Wywiady)

Cytaty z książki

O nie! Książka Kto ukradł jutro. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat