Kultura jako źródło cierpień

Zygmunt Freud
7.2 /10
Ocena 7.2 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Kultura jako źródło cierpień
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.2 /10
Ocena 7.2 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

Sigmund Freud (1856–1939),jeden z filarów XX-wiecznej myśli europejskiej, bez których nie byłaby ona tym, czym była, swoją psychoanalizę odnosił też – na zasadzie analogii – do rozległych rozważań o kulturze i religii. Niniejszy tom zawiera dwa słynne i charakterystyczne eseje temu poświęcone. Są to: Dyskomfort w kulturze (1930) i Przyszłość pewnego złudzenia (1927). Freud uważa, że kultura z samej swojej istoty służy do łączenia ludzi w większe całości, do jednoczenia ich. Odbywa się to na drodze represji, tłumienia indywidualności, narzucania powszechnych reguł. Opiera się jednak na popędzie miłości walczącym z popędem śmierci, z agresją. Kultura, choć tak opresyjna, toczy na śmierć i życie walkę o człowieka. Religia jest częścią kultury, ale szczególnie dotkliwą, gdyż swoje cele przeprowadza, oferując złudzenia. Rozpatrywana psychiatrycznie, jest „nerwicą natręctw”. Choć Freud mówi rzeczy dziś dla ateisty i krytyka kultury dość oczywiste, to na krytyce (lub: diagnozie) nie poprzestaje. Nie domaga się odrzucenia kultury jak później kontrkulturowi radykałowie. Bez niej bylibyśmy zdani na brutalność natury. Złudzenia trzeba demaskować, kulturowe represje łagodzić. Freud wierzy w pracę duchową nad tym. Nie mamy wyboru, musimy być kulturalni.
Tytuł oryginalny: Unbehagen in der Kultur
Data wydania: 2013-04-13
ISBN: 978-83-62858-36-1, 9788362858361
Wydawnictwo: ALETHEIA
Stron: 206
dodana przez: jatymyoni
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Zygmunt Freud Zygmunt Freud
Urodzony 6 maja 1856 roku w Austrii ( Příborz)
Właściwie Sigismund Schlomo Freud – austriacki neurolog i psychiatra, twórca psychoanalizy. Mimo że Freud nie był filozofem w ścisłym tego słowa znaczeniu, jego koncepcje funkcjonowania umysłu ludzkiego, odrzucające racjonalność ludzkich wyborów i z...

Pozostałe książki:

Wstęp do psychoanalizy Kultura jako źródło cierpień Psychopatologia życia codziennego. Marzenia senne Poza zasadą przyjemności Moje życie i psychoanaliza Objaśnianie marzeń sennych Pisma społeczne Wykłady ze wstępu do psychoanalizy. Nowy cykl Charakter a erotyka Człowiek imieniem Mojżesz a religia monoteistyczna Dwie nerwice dziecięce Gradiva Histeria i lęk Interpretation of Dreams Introductory Lectures on Psychoanalysis O marzeniu sennym Psychologia nieświadomości Psychopatologia życia codziennego Sigmund Freud Standard Edition 24 vols Sztuki plastyczne i literatura t.10 Technika terapii The Interpretation of Dreams Totem i Tabu Wizerunek własny Wykłady Życie seksualne
Wszystkie książki Zygmunt Freud

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Kultura jako źródło cierpień aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@LadyEssex
@LadyEssex
2010-04-10
10 /10
Przeczytane

Skomplikowana, ale daje dużo do myślenia. Z początku nie byłam do niej taka przekonana, ale z czasem zmieniłam zdanie. Nie żałuję, że po nią sięgnęłam i dziękuje mojej nauczycielce od polskiego, że mi o niej powiedziała. Na pewno polecam tym, którzy interesują się psychiką ludzką.

| link |
@autodydaktyczna
2023-08-26
7 /10
Przeczytane
@mhennels
2023-06-12
6 /10
Przeczytane
@Emaleth
@Emaleth
2013-01-23
5 /10
Przeczytane
@wyciszka
@wyciszka
2008-09-20
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Kultura jako źródło cierpień. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat