Lata rozłąki

Nina Willner
6.7 /10
Ocena 6.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Lata rozłąki
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.7 /10
Ocena 6.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Czy czterdzieści lat to dużo w dziejach ludzkości lub w historii Europy? Być może nie aż tak wiele jak w losach niemieckiej rodziny, której życie śledzimy od momentu, kiedy przychodzi jej borykać się z wprowadzaniem nowego porządku po 1945 roku, gdyż znalazła się w sowieckiej strefie okupacyjnej. Śledzimy losy prawdziwych, żywych ludzi, które przeplatają się z historią NRD i realiami życia w tym kraju – dla jednych to okres konformizmu, próba dostosowania się i przetrwania. Inni czuli, że więzienie, jakim staje się ich państwo, to koszmar… Hanna, najstarsza córka, pragnąc zrealizować zaszczepione w niej przez ojca w innej epoce ideały, decyduje się na desperacką ucieczkę na Zachód, która wprawdzie ma swoje reperkusje dla tych, którzy pozostali, ale jej przynajmniej pozwala na życie w wolnym świecie. W wolności, jaką uosabia dla niej zamek w Heidelbergu. Nigdy jednak nie zapomni o swej miłości do rodziny, która pozostała za żelazną kurtyną i z którą przez czterdzieści lat nie będzie jej się wolno zobaczyć… Nina Willner przez wiele lat była oficerem wywiadu armii amerykańskiej. Mieszkała i pracowała w wielu miastach na całym świecie. Lata rozłąki to jej pierwsza książka.
Data wydania: 2016-11-17
ISBN: 978-83-8097-015-1, 9788380970151
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Stron: 464

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Lata rozłąki? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Deutschland91
2020-04-26
8 /10
Przeczytane Posiadam

Na zakup książki zdecydowałam się kiedy zobaczyłam zapowiedź. Jest to prawdziwa historia autorki i jej bliskich w czasach kiedy Berlin został rozdzielony murem. Rządy komunizmu doprowadziły nieraz do rozdzielenia wielu rodzin, ogromnie mnie poruszyło, że rodzeństwo dopiero po upadku muru zaczyna odnawiać kontakty, brak poszanowania dla prywatności drugiego człowieka, znikające w tajemniczy sposób korespondencje, które nigdy nie docierały do adresata. To niektóre metody, jakie opisuje autorka jakimi posługiwał się rząd aby gnębić obywateli. Nie wszystkich spotkało dobre zakończenie, nie każdy doczekał się wolności o czym pisze Nina Willner wspominając tragiczne losy wielu ludzi. Na plus fotografie zawarte w książce przedstawiające wydarzenia i bliskich autorki. To jedna z książek, która zostaje w pamięci. Na moje uznanie zasługuje też okładka. Bardzo wymowna

× 1 | Komentarze (2) | link |
@BagatElka
2019-11-13
Przeczytane Niedoczytane -... ZZZ....oddane

"Ukraińcy i Polacy ,którzy w czasie wojny pracowali jako robotnicy przymusowi na rzecz Niemców,zostali zwolnieni i wrócili do swoich domów.(...)Hanna,wraz z innymi mieszkańcami wsi,musiała pracować na polu.Pewnego popołudnia ,po długim dniu harówki na polu marchwi- a w ostatnich dniach niewiele jadła-poczuła,że kręci jej się w głowie"


Nie skończę "Lat rozłąki".Nie potrafię się zdobyć na współczucie dla Hanny i jej rodziny. Nie mogę się smucić z powodu tego,że głodowała harując na niemieckich polach.
Co z tysiącami przymusowych pracowników,którzy na tychże polach stracili życie,siły i godność?
Moja babcia,jej siostra i wielu młodych ludzi z okolic,zostało wywiezionych na przymusowe roboty do Niemiec.Wielu spośród nich nigdy nie wróciło.Wielu skończyło w obozach.
Hanna i jej rodzina mieli źle bo wylądowali po niewłaściwej stronie muru?
Cała wschodnia Europa tam wylądowała a skutki tego są odczuwane do dnia dzisiejszego.
Ta książka jest na pewno ważna dla Hanny. Dla mnie jest nie do zniesienia.

| link |
@z_glowawksiazkach
2020-06-20
7 /10
Przeczytane
@justyna_
2020-06-16
5 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Lata rozłąki. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl