Lektura uproszczona

Cristina Morales
Lektura uproszczona
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Wybuchowa feministyczna proza. Jedna z najważniejszych hiszpańskich powieści ostatnich lat.

Ángela, Patricia, Marga i Nati to kuzynki z niepełnosprawnością, które mieszkają razem w mieszkaniu komunalnym w Barcelonie. Codziennie muszą walczyć o zachowanie niezależności i swoją godność, starając się nie pozwolić, by państwo decydowało o każdym aspekcie ich życia. Ich strategie oporu to m.in. anarchistyczne zebrania i podziemne ziny, taniec i promiskuityzm.

Wściekle inteligentna i zabawna Lektura uproszczona jest oskarżeniem instytucji i języka, który marginalizuje osoby z niepełnosprawnością. To także portret – wyrazisty, żywy i waleczny – współczesnej Barcelony. Ale przede wszystkim powieść Cristiny Morales stanowi celebrację ciała we wszystkich jego formach – to hymn na cześć kobiecych pragnień, queerowej seksualności, a także transgresywnej i rewolucyjnej siły języka.

Lektura uproszczona, czwarta powieść Cristiny Morales, została nagrodzona prestiżowymi Premio Herralde i Premio Nacional de Narrativa i stała się bestsellerem w Hiszpanii.
Tytuł oryginalny: Lectura facil
Data wydania: 2024-02-26
ISBN: 978-83-67515-58-0, 9788367515580
Wydawnictwo: Artrage
Stron: 420
dodana przez: Vernau

Autor

Cristina Morales
Urodzona w 1985 roku w Hiszpanii (Grenada)
Cristina Morales jest hiszpańską pisarką. Studiowała prawo, politologię i stosunki międzynarodowe na uniwersytecie.

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Lektura uproszczona aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@ilona_m2
2024-03-05
Przeczytane

Nie od razu polubiłam się z Lekturą uproszczoną. Oswajała się z nią niczym dzikie zwierzę. Trochę trwało nim wpadłam w rytm i dałam się porwać tej szalonej i mocno osobliwej książce.

W sposób odważny obrazuje patologię społeczne kierując wzrok czytelnika na losy czterech bohaterek niepełnosprawnych intelektualnie, walczących zaciekłe o swoje prawa. Kadr zbliżono na problem wykorzystywania takich osób, marginalizowania ich przez społeczeństwo oraz chęci ujarzmienia, zamknięcia niczym w kloszu. Moje pierwsze skojarzenia to powieść Kafki Proces, która w przypadku Cristiny Morales ubrana jest w mocno feministyczne dźwięki. Do tego jest bardziej wulgarna, momentami ordynarna, nastawiona na fizjologię. Ta książka nie trzyma żadnych granic zarówno pod względem stylu, języka jak i samego przekazu. Najmocniej uderzyły we mnie przesłuchania, w których każda z bohaterek w bezpośredniej relacji uzewnętrznia swoje pragnienia i bez skrępowania mówi o swej seksualnosci.

Łaknę takiej bezpośredniej literatury. Polecam ją w szczególności czytelnikom i czytelniczkom nie zamykającym się wyłącznie na jednolite formy powieściowe, z feministycznym pazurem.

× 2 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Lektura uproszczona. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl