List do dziadka

"Anna's Dream"
8.4 /10
Ocena 8.4 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów
List do dziadka
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.4 /10
Ocena 8.4 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów

Opis

"List do dziadka" to opowieść o dramatycznych przeżyciach nastolatki, która mieszka w poznańskim blokowisku z matką, bratem i ojczymem. Niestety, ojczym jest domowym tyranem znęcającym się fizycznie i psychicznie nad rodziną. Na dodatek dzieci nie mają żadnego wsparcia w matce, która jest bezwolna i podporządkowana mężowi. Aneta próbuje buntować się i uciekać, podejmuje nawet próbę samobójczą.
Jedynym dobrym czasem w życiu dziewczyny są wakacyjne wyjazdy do dziadków na wieś. Wyjątkowa więź łączy ją z dziadkiem, który objaśnia jej świat, uczy ją zaradności i solidnego wykonywania obowiązków, uwrażliwia na piękno przyrody. Wspólne plany na przyszłość i marzenia o lepszym życiu przerywa śmierć dziadka. Od tej pory dziewczyna widuje go niczym anioła stróża w niebiańskiej poświacie opiekującego się nią w trudnych chwilach.
Na domiar złego po latach pozostawania pod wpływem oprawcy również brat Anety zaczyna stosować wobec niej przemoc, a dom zamienia w melinę, imprezując z kumplami. W trosce o swoje bezpieczeństwo szesnastolatka zaczyna uczęszczać na zajęcia w osiedlowej siłowni. Trenuje z zapałem, dzięki czemu wkrótce udaje jej się przeciwstawić domowym katom.
Jednocześnie odnawia znajomość z koleżanką, która pomaga jej dostać pracę w punkcie gastronomicznym, co pozwala jej zarabiać pieniądze na własne potrzeby. Od tej chwili łączy pracę z nauką w szkole. Zwraca na nią uwagę jeden z klientów baru i młodzi zaczynają się spotykać. Gdy Aneta zachodzi w ciążę, rodzina naciska na ślub, na który dziewczyna wcale nie ma ochoty. Poddaje się jednak presji otoczenia. Niestety, sielanka nie trwa długo. Gdy mąż podnosi na nią rękę, Aneta jest już na tyle silną kobietą, że wzywa policję, składa pozew o rozwód i wyprowadza się z małym synkiem do wynajętego mieszkania. Rozpoczyna nowe życie…
To książka oparta na prawdziwych wydarzeniach. Z dużą pieczołowitością opisane w niej zostało wszystko to, co działo się w życiu bohaterki, a także jej odczucia z tym związane. Pragnieniem autorki jest, by powieść ta stała się pretekstem do refleksji i otworzyła oczy na niektóre życiowe problemy, by uwrażliwiła na tych, którzy potrzebują pomocy, a nie potrafią o nią poprosić. Czasem wystarczy jedno słowo, jeden gest, jeden posłany uśmiech, aby zmienić coś w życiu innych. Pamiętajmy o tym!
Data wydania: 2021-09-27
ISBN: 978-83-8159-536-0, 9788381595360
Wydawnictwo: Poligraf
Kategoria: Powieść polska
Stron: 238
dodana przez: _books_and_dog_

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

"List do dziadka"

11.11.2021

„W jednej sekundzie odebrano mi ciebie i nadzieję na lepsze życie, w którym byłabym wolna jak ptak i mogłabym żyć na własnych warunkach, bez cierpienia, bez strachu, bez przemocy.” Poznań, blokowisko jakich wiele, niewielkie mieszkanie, w którym mieszka Aneta z matką, ojczymem i bratem. Codzienność tej rodziny zależy od nastroju ojczyma Anety – d... Recenzja książki List do dziadka

List

7.12.2021

Aneta mieszkała ze swoim bratem, matką i ojczymem. Dziewczyna miała bardzo trudne dzieciństwo. Za każdą najdrobniejszą rzecz obrywała od ojczyma. Stała się jego workiem treningowym. W ich domu ciągle były awantury, przemoc i alkohol. Jedyną ucieczką od tego wszystkiego były wyjazdy na wieś do dziadków. Był to jedyny pozytywny czas w życiu dziewczy... Recenzja książki List do dziadka

List do dziadka

20.10.2021

Po lekturze tej książki warto siąść i się zastanowić na pewnymi rzeczami. Nie każdy w życiu miał łatwo, nie każdy się do tego przyznaje. Czasem naprawdę wystarczy zwykły uśmiech, aby czyjś dzień był lepszy. Bohaterką tej książki jest Aneta, która w miejscu swojego zamieszkania nie ma swojego kąta. W miejscu zamieszkania bo ciężko to miejsce nazwać... Recenzja książki List do dziadka

List do dziadka

26.11.2021

„𝓛𝓲𝓼𝓽 𝓭𝓸 𝓭𝔃𝓲𝓪𝓭𝓴𝓪” „List do dziadka” to historia Anety dziewczyny, której życie wyglądało jak ciągły bieg po torze z przeszkodami. Strach, ból, wstyd nie odstępowały jej na krok. Zanim zdecydujecie się sięgnąć po tę z pozoru niepozorną książkę przygotujcie się na olbrzymią dawkę emocji. Ta historia wyryje tunel do waszego serca i zostanie tam na d... Recenzja książki List do dziadka

Moja opinia o książce

Opinie

@bookaholic.in.me
2021-11-24
8 /10

"List do dziadka" to przejmująca i porażająca w swym realizmie oraz opisywanych wydarzeniach książka. Niesie ze sobą całe mnóstwo emocji, które odczuwamy podczas lektury. Pokazuje wycinki z życia młodej dziewczyny, Anety, od młodego wieku. Życia pełnego bólu, cierpienia, niesprawiedliwości, strachu oraz wydarzeń, w których nie powinien brać udziału żaden człowiek. Z drugiej zaś strony w powieści znajdujemy cały ogrom miłości, która wręcz wylewa się ze stron i jest skierowana właśnie do adresata tytułowego listu- Dziadka.
Dziadek w życiu Anety był wyjątkową postacią. To on uczył ją zarówno podstawowych rzeczy jak i pracował na jej charakterem i pokazywał co jest ważne. Dbał o nią i nawet drobnymi gestami okazywał jej, jak ważna dla niego jest wnuczka. Po jego odejściu nic już nie było takie samo, a dziewczyna straciła bezpieczny azyl, do którego mogła wracać. Jednak tak ogromna miłość nie znika wraz ze śmiercią i ukochany Dziadek strzegł Anetę i był niezbędnym jej Aniołem podczas jej trudnych kolei losu.
Główna bohaterka i narratorka powieści to przykład ogromnej życiowej siły i samozaparcia. Pomimo chwil załamania raz po raz podnosiła się po upadku i stawała się bardziej wytrzymała na wszystkie, zarówno psychiczne jak i fizyczne ciosy, które otrzymywała. Samotna, bez wsparcia kogokolwiek, wraz z upływem lat, dzięki własnej determinacji, stawała się bardziej odporna, silniejsza i potrafiąca stawić czoła kolejnym przeciwnościom losu.
To opowie...

| link |
@lunka.bookstagram
2022-01-24
8 /10
@angell15
2021-12-23
8 /10
Przeczytane
@papierowa_ksiazka
2021-12-07
8 /10
Przeczytane
@zaczytana_madeline
2021-12-06
9 /10
Przeczytane
@Za_czy_ta_na
2021-11-26
10 /10
@tatiaszaaleksiej
2021-11-11
8 /10
Przeczytane
@_books_and_dog_
2021-10-20
8 /10
Przeczytane Posiadam 2021

Cytaty z książki

O nie! Książka List do dziadka. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl