Listy do mojej siostry 1946-1973

Lili Fuchsberg
Listy do mojej siostry 1946-1973
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Kiedy dostałem te listy do ręki, nie mogłem się od nich oderwać. Aż do świtu czytałem je ze ściśniętym gardłem. Listy, jak dzienniki i diariusze, to najintymniejsza forma wypowiedzi. Człowiek nie ukrywa swych myśli, swych – często jednostronnych – ocen, krytyki – aż do bólu – postaw ludzi postronnych. Te listy, szczęśliwie zachowane, opowiadają dzieje niemowlęcia uratowanego przez prawych Polaków, dojrzewanie tej dziewczynki i jej świadomości i jej tożsamości. Polka, katoliczka, Żydówka? I dylemat: komu należy się to ocalone dziecko? W świecie podzielonym, często wrogim – dylemat nie do rozwiązania. Karol Wojtyła uważał, że ponieważ Żydzi ponieśli tak ogromne straty – dzieci, już ochrzczone, już wychowywane jako polscy katolicy, powinny być przywrócone narodowi skazanemu na zagładę. Arcyszlachetne stanowisko! A jednak w tym przypadku, śledząc w tych listach wojnę o Dziecko, byłem po stronie przybranych rodziców. Rzadko spotykane, zarówno miłość jak i poświęcenie – Haliny i Władysława Grzegorczyków, Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. A wokół jakże różne postawy: podejrzenia i zawiści, posądzenia i uprzedzenia, sprzeczności interesów i lojalności. A przy tym bardzo trudna codzienność robotniczej rodziny.

Jakie to szczęście, że listy pisane przez dziesięciolecia po polsku nie zostały wyrzucone. Zgromadzone w starym buciku w kibucu izraelskim zyskały nowe życie. To najlepsza z powieści jakie ostatnio czytałem, to najsilniejszy z dramatów jakie ostatnio widziałem.
Marian Turski

Wrażenie to szok. Tę książkę należy zalecić jako lekturę obowiązkową uczniom szkół średnich Izraela i Polski. Czytając te listy, czułem się przeniesiony w czasie do lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych minionego wieku. Przebija w nich autentyczna niemoc szarego człowieka w zderzeniu z systemem, a jednocześnie brak agresji. Daje się odczuć mimo tych niedogodności miłość do Polski. Doprowadzenie do uznania Państwa Grzegorczyków Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata jest spłaceniem części długu. Ciekawe są listy ciotek dotyczące systemu sądowego okresu powojennego. Dużo materiałów poznawczych lat pięćdziesiątych. Wybrana forma tej książki jest optymalna.

Andrzej Sługocki
też kresowiak urodzony w Nadwórnej w 1944 r.

Data wydania: 2021
ISBN: 978-83-7866-524-3, 9788378665243
Wydawnictwo: Austeria
Kategoria: Listy
Stron: 222
dodana przez: Vernau

Autor

Lili Fuchsberg Lili Fuchsberg
Urodzona w 1942 roku na Ukrainie (Borysław)
Zdzisława, Katarzyna Grzegorczyk-Ravet, urodzona jako Lili Fuchsberg w Borysławiu w 1942 r. Mieszka w Paryżu od 1969 r. Wykształcenie: Liceum Muzyczne we Wrocławiu, Studia z Muzykologii na Uniwersytecie Warszawskim (magister) i specjalizacja z mu...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Listy do mojej siostry 1946-1973 aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Listy do mojej siostry 1946-1973. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl