Listy Perły Kadich jako przykład XII-wiecznej epistolografii mistycznej

Renata Rusek-Kowalska
Listy Perły Kadich jako przykład XII-wiecznej epistolografii mistycznej
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Niniejsza książka stanowi omówienie liczącej 159 listów spuścizny epistolarnej Ejnolkozata z Hamadanu (1096/1098?1131), który wywodził się z irańskiej rodziny o tradycjach sędziowskich i już we wczesnej młodości zyskał sławę najwybitniejszego spośród sędziów muzułmańskich. Nadano mu przydomek Ejnolkozat, co można przetłumaczyć jako "Perła Kadich".
Nawrócony na sufizm Ejnolkozat stał się ulubionym uczniem słynnego Ahmada Gazalego z Tusu. Przez siedem lat pobierał również nauki u niepiśmiennego szejcha Barake z Hamadanu.
W wieku 24 lat został sufickim "starcem", czyli pirem, i zaczął nauczać starszych od siebie dostojników dworu seldżuckiego. Prowadzona przez 10 lat korespondencja stanowiła główną formę kontaktu mistrza z uczniami oraz środek formułowania i przekazu wiedzy duchowej.
Głoszone przez Hamadaniego poglądy uznano za herezję, a mistyk zginął w Hamadanie śmiercią męczeńską, powieszony na bramie medresy, w której nauczał. Komentując to wydarzenie, Y.E. Bertels napisał:
"Sufizm irański uczynił z postaci Halladża postać świętą, a i jego wołanie Ana `l-Haqq można spotkać w prawie każdym perskim dziele mistycznym. Ale w większości wypadków wołanie to stało się pustą formułą i straciło swoją pierwotną głębię oraz ekstatyczną dumę. Ejnolkozat z całą siłą ponownie tchnął w to wołanie życie i 200 lat po śmierci Halladża powtórzył jego tragedię w każdym szczególe".
ISBN: 978-83-233-2677-9, 9788323326779
Wydawnictwo: Uniwersytetu Jagiellońskiego

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Listy Perły Kadich jako przykład XII-wiecznej epistolografii mistycznej aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Listy Perły Kadich jako przykład XII-wiecznej epistolografii mistycznej. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe