Madrygał. Powieść o Gesualdzie da Venosa

Laszlo Passuth
Książka Madrygał. Powieść o Gesualdzie da Venosa
Książka Madrygał. Powieść o Gesualdzie da Venosa
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Niespokojne, obfitujące w doniosłe wydarzenia polityczne, społeczne i artystyczne lata na przełomie XVI i XVII wieku stały się tłem, na którym znany pisarz i krytyk muzyczny László Passuth (autor m.in. przetłumaczonej na język polski powieści "Miłość i śmierć wśród lagun") osnuł dzieje życia i twórczości jednego z najwybitniejszych madrygalistów epoki renesansu, Carla Gesualda księcia Venosy. Łagodny, wrażliwy i nieśmiały Gesualdo niepodobny był do książąt swojej epoki; z trudem godził obowiązki przedstawiciela wielkiego neapolitańskiego rodu i pana ogromnych latyfundiów, a tragedia, jaka rozegrała się w jego rodzinie, rzuciła mroczny cień na całe życie Gesualda. Pozostała mu muzyka. Ona była jego przeznaczeniem, największą pasją i lekarstwem na samotność, dzięki niej zetknął się i zaprzyjaźnił z najwybitniejszym poetą owych czasów - Tarquatem Tasso, jak również z takimi znamienitymi muzykami, jak członkowie florenckiej Cameraty, ona wreszcie zapewniła "czarnemu księciu" stałe miejsce w historii muzyki - nie tylko włoskiej.  
Tytuł oryginalny: Madrigal. Carlo Gesualdo eletregenye
Data wydania: 1981
ISBN: 83-224-0161-2, 8322401612
Wydawnictwo: Polskie Wydawnictwo Muzyczne
Seria: Powieści Biograficzne PWN
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 579
dodana przez: katapika

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Madrygał. Powieść o Gesualdzie da Venosa nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Madrygał. Powieść o Gesualdzie da Venosa. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
{}