Mahabharata Największy Epos Świata

Dharma Krishna
Mahabharata Największy Epos Świata
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Mahabharata jest niezwykłym dziełem literackim. Ponad 100 000 wersetów czyni z niej jeden z największych eposów świata ? jest ośmiokrotnie dłuższa niż Iliada i Odyseja razem wzięte. Według współczesnych badaczy, Mahabharata powstała na przestrzeni kilku stuleci, między IV w. p.n.e a IV w. n.e. i miała wielu autorów. Według samej Mahabharaty oraz zgodnie z tradycją, została spisana przez wielkiego wieszcza Wjasadewę około 5000 lat temu, bezpośrednio po wydarzeniach, które składają się na jej akcję. Epos ten uważany jest za jeden z dwóch fundamentalnych tekstów (obok Ramajany), na których opiera się kultura, tradycja i religia Indii, a jej poszczególne epizody wielokrotnie znajdowały swoje przedstawienie w rzeźbie, malarstwie, tańcu czy teatrze. Mahabharata zawiera w sobie wszystko to, co tak fascynuje ludzi zachodu w kulturze Indii: duchowość, mistycyzm, świat bogów , demonów i joginów, wierzenia, miłość, erotyka, opisy bitew. Historia Mahabharaty została opisana na kanwie konfliktu dwóch gałęzi rodu Bharatów. Przedmiotem sporu jest tron Hasztinapury- stolicy Bharata-Warszy (tradycyjna nazwa Indii). Poprzez intrygi Kaurawowie skazali swoich kuzynów na wygnanie i bezprawnie sprawowali władzę w królestwie. Kulminacją historii jest wielka bitwa pod Kurukszetrą, w trakcie której giną Kaurawowie oraz prawie wszyscy biorący w niej udział żołnierze. Przed samą bitwą doszło do wypowiedzenia Bhagavat-gity (Pieśń Pana), której 700 wersetów, będących częścią Mahabharaty stanowi dla Hindusów najważniejszy i najświętszy tekst. W niej to Kryszna, który jest uznawany za samego Boga Wisznu, instruuje swojego przyjaciela Ardżunę (jeden z Pandawów) o naturze świata, prawie karmy, zasadach reinkarnacji oraz różnych systemach Jogi. Sama Bhagavat-gita doczekała się ponad 100 różnych tłumaczeń na język angielski oraz kilku na język polski.
Data wydania: 2007
ISBN: 978-83-60170-11-3, 9788360170113
Wydawnictwo: PURANA
Stron: 848

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Mahabharata Największy Epos Świata nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@denudatio_pulpae
2021-02-15
Przeczytane Klasyka i okolice czyli nie wstyd czytać przy ludziach 100 NKK 100 The Guardian Mam w domu 📚 1001 książek, które musisz przeczytać

"Mahabharata" może sobie być największym eposem świata (oposem nawet, jak ma ochotę), możecie mnie za to co napiszę zacząć odsądzać od czci i wiary, ale bez tych prochów, na których jechali autorzy, to się przez to bezboleśnie przebrnąć nie da.

Opowiem Wam swoimi słowami sam początek:

Władca Wiczitrawirja przedwcześnie umarł, nie pozostawiając po sobie potomstwa. Królowa matka, Satjawati, przekonała obydwie żony zmarłego, że po pierwsze nie mogą dać się spalić razem z mężem na stosie, a po drugie trzeba coś wykombinować, żeby jednak zaszły w ciążę, bo bezdzietni królowie są w zaświatach nieszczęśliwi. Pisma miały na to odpowiedź – zmarłego króla może w łożu wdów zastąpić jego brat, w tym wypadku Bhiszma. Tylko, że to by było zbyt proste.

Cofniemy się teraz w czasie. Bhiszma (dawniej Dewawrata) to syn króla Siantanu i jego prawowity następca. Pewnego dnia król Siantanu podczas polowania poczuł niesamowicie piękny zapach, a jego nos zaprowadził go do Satjawati, która była źródłem oszałamiającej woni. Od razu postanowił ją poślubić, ale ojciec dziewczyny był przebiegły i postawił warunek – ok, będziesz sobie mógł legalnie niuchać, ale to dziecko mojej córki będzie dziedziczyło królestwo. Siantanu stwierdził, że to trochę wygórowana cena jak za takie przyjemności i zrezygnował, ale był smutny. Satjawati też była smutna i prosiła bogów o pomoc, więc pewnego dnia przybył do niej Dewawrata i powiedział, że on się zrzek...

× 18 | Komentarze (5) | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Mahabharata Największy Epos Świata. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl