Mała Zagłada

Anna Janko
9.4 /10
Ocena 9.4 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów
Książka Mała Zagłada
Książka Mała Zagłada
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9.4 /10
Ocena 9.4 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów

Opis

Wojna nie umiera nigdy... "Zabrałam ci twoją historię, mamo, twoją apokalipsę. Karmiłaś mnie nią, gdy byłam mała, szczyptą, po trochu, żeby mnie tak całkiem nie otruć. Ale się uzbierało. Mam ją we krwi" - Anna Janko Mała Zagłada Sochy na Zamojszczyźnie, 1 czerwca 1943 roku. Wystarczyło parę godzin, by wieś przestała istnieć. Budynki zostały spalone. Mieszkańcy rozstrzelani. Pośród zgliszczy pozostał jeden dom, nieliczni dorośli i kilkoro dzieci. Wśród nich - dziewięcioletnia Terenia Ferenc, matka Anny Janko. Dziewczynka widziała, jak Niemcy mordują jej rodzinę. Nieludzki obraz towarzyszył jej przez lata spędzone w domu dziecka, by nigdy nie dać o sobie zapomnieć... "Miałam przez to wszystko jakby dwie matki. Pierwszą: dorosłą kobietę, za którą tęskniłam, gdy wychodziła do sklepu, której się bałam, gdy wpadała w gniew, z której byłam dumna, bo nikt nie miał ładniejszej pani za matkę na całym podwórku. I drugą mamę miałam: małą dziewczynkę, której na wojnie zginęli rodzice, wciąż przerażoną i samotną, która kiedyś cierpiała głód i musiała pracować u złej ciotki, takiej, co biła i kazała nosić wiadra z wodą pod górę. Dla niej pójście po wojnie do domu dziecka było, o paradoksie, największym szczęściem. To właśnie ta mama-dziewczynka nieraz kładła się na tapczanie w dzień i płakała nie wiadomo dlaczego..." (fragment książki) Mała Zagłada Anny Janko nie jest jeszcze jedną tragiczną opowieścią rodzinną wyciągniętą z lamusa II wojny światowej. To mocna, jak najbardziej współczesna rozprawa z traumą drugiego pokolenia - naznaczonego strachem. Brutalna, naturalistycznie opisana historia pacyfikacji polskiej wsi staje się w niej punktem wyjścia do przedstawienia etycznej i egzystencjalnej bezradności. Mała Zagłada. Przejmująca książka o tym, że wojna nie umiera nigdy... "Książka Anny Janko była dla mnie lekturą wyjątkową i dużym przeżyciem" Adam Sikorski "Wpisuje się w jeden z najważniejszych europejskich nurtów nowego przepracowania tragedii II wojny światowej w duchu zrozumienia i dialogiczności, a nie konkurencji ofiar i zbrodni" Robert Traba
Data wydania: 2015-01-15
ISBN: 978-83-08-05420-8, 9788308054208
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 264

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

Aktualnie nie ma ogłoszeń, ale 1 osoba szuka tej książki.
{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Mała Zagłada aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie
@bea-ta
2019-12-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Biblioteka domowa przeczytane 2016
„Na czas wojny nie powinno być żadnych dzieci. Powinny siedzieć w jakimś całodobowym, całowojennym przedszkolu, za jakimś drutem kolorowym, za murem bajecznie grubym, a najlepiej na innej planecie. I czekać. Po wszystkim by się je stopniowo poodbierało… O ileż lżejsza byłaby wojna bez strachu o dzieci! Strach o dziecko jest gotującą się trucizną, której już same opary trują. Można oszaleć. Niejedna matka oszalała. Niejedno dziecko udusiła tym trującym strachem.”

Pomnik miłości do matki.

Pomnik pamięci wojennych mieszkańców wsi Sochy na Zamojszczyźnie.

Pomnik krzywd, które nie doczekały się zadośćuczynienia.

Rozważania o wpływie tragedii na życie dziecka. O...
{}× 10 | link |
@MAD_ABOUT_YOU
2019-11-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
1j) Literatura polska 1c) E-book 1g) Reportaż i lit. faktu 1b) Ulubione ♡❤ 1ź) 2014 1ł) Historia: Polska
Płakałam czytając, czytałam płacząc, płakałam we śnie i śniłam płacząc.

"Mała Zagłada" to bardzo trudna lektura, emocjonalna, wzbudzająca skrajne emocje, a przede wszystkim przerażająca. Ważna, ale przerażająca.
Podczas jej czytania nieustannie towarzyszył mi strach, obezwładniający, duszący,wręcz paraliżujący, który trzymał w swoim uścisku i nie dawał chwili wytchnienia. Nie wyobrażam sobie, i nawet nie chcę, że kiedykolwiek mogłabym tak bardzo bać się o własne dzieci. Podejrzewam, że ten strach odebrałby mi zmysły.
Do tej pory żadna z książek, może prócz „Malowanego ptaka” Kosińskiego (ale to jednak powieść, fikcja, nawet jeśli oparta na doświadczeniach autora) dotycząc...
{}× 6 | link |
@zooba
2019-11-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane Posiadam Klub mola książkowego Z historią w tle
Ile można czytać o tej wojnie? Ile jeszcze można napisać o tej wojnie, żeby się nie powtarzać, nie zamęczyć tematu na śmierć? Nie paliłam się do lektury "Małej zagłady".
A jest to książka wyjątkowa. W warstwie fabularnej mówi o pacyfikacji jednej z zamojskich wiosek - Soch, gdzie Niemcy zastrzelili rodziców dziewięcioletniej wtedy matki autorki. Losy wojenne otrzymały od Anny Janko imiona i nazwiska, nie tylko zabici, uwięzieni ale też strażnicy, esesmani, hitlerowscy żołnierze. Nie jest to ani tani wyciskacz łez nad tragedią, z którą jesteśmy oswojeni. Jest to zbiór refleksji, wrażeń, sieć skojarzeń sięgająca współczesności – wojna była, jest i będzie i mamy wielkie szczęście chwilowo ...
{}× 4 | link |
EW
@Ewik
2019-01-16
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
O tej historii nie dowiemy się na lekcjach historii. W trakcie czytania zdałam sobie sprawę, jak wiele mówimy o holocauście, sprawach polsko-niemieckich, ale mało o ścianie wschodniej. Książka miejscami naprawdę przerażająca - tym bardziej, że to wszystko działo się naprawdę. Dla osób o mocnych nerwach.
{}× 3 | link |
@ReginaCatta
2019-11-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane 1914 - 1953 Mieszka ze mną
Najstraszliwszy los w czasie każdej wojny jest udziałem ludności cywilnej.
"Ludzie na wsiach zagrożeni byli ze wszystkich stron i okradani na wszelkie sposoby, bo to oni stanowili pierwsze ogniwo łańcucha pokarmowego."

Człowiek jest bestią, najgorszą, jaką ziemia nosi.
"To się dzieje ciągle, zagłada się nie kończy - te lisy, te żywe krowy podciągane za nogi do zarżnięcia (...), te kury pozbawiane żywcem dziobów i pazurów, jakby nie były one wszystkie z unerwionego mięsa, ale z masy spożywczej jakiejś, abstrakcyjnej. (...) Jakby to nie było życie konkretnych istot, ale od razu mięso. (...). Nie chcemy tego widzieć, ani słyszeć. Wobec tego i zabijanie ludzi nie skończy si...
{}× 1 | link |
@margota13
2019-12-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane Literatura polska Historia Polska
@abdita
@abdita
2019-11-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@MgorzataM
2019-11-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane Y: 2019 2019
@Beata_
2019-10-31
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@Puella13
@Puella13
2018-12-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Prawdziwa historia

Cytaty z książki

O nie! Książka Mała Zagłada. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
{}