Opinia na temat książki Mama zawsze wolała ciebie. Rozmowy sióstr

@Siostra_Kopciuszka @Siostra_Kopciuszka · 2024-09-03 21:49:11
Przeczytane 📚Bieżące :) 📘 Jedynki
Ta książka na mnie po prostu wyskoczyła z półki, kiedy szukałam zupełnie czegoś innego i co to może oznaczać? Dwie sprawy, albo półka już jest za mała (bo przecież książek nie jest za dużo 😁) albo wreszcie przyszedł na nią czas i w ten sposób przypomniała mi o sobie. Przypomnienie było bardzo potrzebne, ponieważ książkę kupiłam "wieki temu", gdyż zaintrygował mnie tytuł, a że mam siostry w liczbie dwóch, to sami rozumiecie. Jednak jak to czasem bywa książka wylądowała na półce poczekajce. Wkrótce inne nowe nabytki ją przede mną skutecznie "ukryły" i książka została zapomniana i nieprzeczytana. Tak więc resumując ten przydługi wstęp, twierdzę, że cieszę się z tego jej ataku na mnie, bo w końcu ją przeczytałam i stwierdzam, że jest naprawdę przeczytania warta.

Autorka doskonale wie, o czym pisze z własnych doświadczeń, sama ma dwie siostry, ale też z relacji i opowieści ponad setki kobiet, z którymi przeprowadziła wywiady w temacie siostrzanym. Wprawdzie wszystko to jest mocno "amerykańskie", ale przecież relacje sióstr aż tak bardzo się nie różnią od siebie niezależnie czy to Ameryka, czy Europa. Chociaż jeśli chodzi np. o kraje o kulturze wschodnio azjatyckiej, tam sytuacja przedstawia się trochę inaczej i sprawa kolejności urodzeń rodzeństwa czy nawet partnerów tegoż rodzeństwa jawi się zupełnie inaczej.

Jednak historie opowiedziane w tej książce dotyczą głównie amerykańskich sióstr w różnym wieku i w różnych konfiguracjach. Dowiemy się więc, jak to jest być najstarszą siostrą, najmłodszą i którąś z tych środkowych. Jednak autorka idzie trochę dalej, pokazując np., jak to jest być kolejną siostrą - córką, zamiast długo wyczekiwanym i wyglądanym bratem - synem. Czy taka "siostra" czuje się niechciana i odrzucona? Poczytamy też o siostrzanych tajemnicach, o tym którą córkę mama zawsze wolała bardziej, ale też o tym czy dzieci siostry nawet tej ulubionej, należy traktować (czytaj: strofować) jak własne?

Książkę szczerze polecam. Autorka jest profesorem lingwistyki i popełniła wiele prac z tematu komunikacji interpersonalnej. Tak więc wnikliwie analizowała opowieści kobiet, z którymi prowadziła wywiady.
Ocena:
Data przeczytania: 2024-08-28
× 18 Polub, jeżeli spodobała Ci się ta opinia!
Mama zawsze wolała ciebie. Rozmowy sióstr
Mama zawsze wolała ciebie. Rozmowy sióstr
Deborah Tannen
7/10

Deborah Tannen, ekspert w dziedzinie komunikacji interpersonalnej i autorka bestsellerów poświęconych tej problematyce, powraca z nową książką. Tym razem, po przełomowych publikacjach dotyczących rela...

Komentarze