Margaret Mead

Michael Pollard
Margaret Mead
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

W wieku dwudziestu trzech lat, zaraz po ukończeniu studiów, Margaret Mead wyruszyła samotnie z Filadelfii na Samoa, by spędzić tam osiem miesięcy na badaniach nad kulturą niemal zupełnie nieznanego ludu. Tak rozpoczynała się jej wielka kariera, w toku której miała zburzyć wiele pielęgnowanych na Zachodzie przekonań na temat rodziny, wychowania dzieci oraz ról społecznych kobiety i mężczyzny.
Wynikiem intensywnych badań terenowych, jakie Margaret Mead prowadziła na wyspach południowego Pacyfiku w latach 1925-1939, był szereg kontrowersyjnych książek, które natychmiast stawały się bestsellerami. Dowodziła, że układ ról męskich i kobiecych nie wynika z żadnych cech wrodzonych, biologicznych, lecz narzucany jest przez społeczeństwo. Ubolewała nad tym, że w kulturze zachodniej nastolatkom narzuca się powściągliwość dorosłych. Oskarżono ją o kwestionowanie amerykańskiego stylu życia.
Choć krytyka jej prac nie wygasała, wiele jej poglądów stopniowo zyskiwało akceptację, stając się jedną z inspiracji ruchu feministycznego. Dziś koncepcje Margaret Mead stanowią oparcie dla współczesnego modelu związków rodzinnych. Równocześnie jej szczegółowe opisy życia społeczności pierwotnych z wysp południowego Pacyfiku ocaliły od zapomnienia tradycje, które w obliczu rozwijajacej się cywilizacji w większości już zaginęły.
Tytuł oryginalny: Margaret Mead : the famous anthropologist who helped people all over the world to understand each other's cultures
Data wydania: 1992
ISBN: 978-83-07-02275-8, 9788307022758
Wydawnictwo: Czytelnik
Cykl: Oni Zmienili Świat, tom 1
dodana przez: kazal_ka
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Margaret Mead aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Margaret Mead. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl