Maria Skłodowska-Curie w roli kobiety w męskim świecie, matki i podróżniczki. Fascynująca opowieść o życiu prywatnym i zawodowym chemiczki i jej córek: Ireny i Rwy.
Shelly Emling opowiada historię najsłynniejszej na świecie rodziny naukowców, uhonorowanej czterema nagrodami Nobla. Autorka pokazuje relacje matki z córkami, rzucając nowe światło na osobę noblistki. Znajdziemy tu prywatne listy Marii, upublicznione przez jej jedyną wnuczkę. Autorka opisała także podróże do USA oraz przyjaźń z dziennikarką Missy Meloney, która zorganizowała Marii turnee po Ameryce połączone z cyklem odczytów i wykładów. Człowiek z krwi i kości, naukowiec, przyjaciółka, matka i babka - oto Maria, jakiej dotychczas nie znaliśmy.
Od wydawcy:Zwykle wyobrażamy sobie Marię jako inłrowerłyczkę ukrytą w zaciszu laboratorium - jednak Shelley Emling przedstawia nam bez mała skandalistkę. Romans uczonej z młodszym mężczyzną ściągnął na nią wściekłość francuskiego establishmentu, spowodował nieprzyjęcie do Francuskiej Akademii Nauk i próbę wydalenia jej z Francji. Maria miała dość determinacji, by zawsze robić to, co uważała za słuszne, i tę postawę przekazała córkom."Matka i córki. To problem sam w sobie. Można czytać tę książkę z chęci poznania bliżej Marii Skłodowskiej-Curie, a można też po to, żeby przyjrzeć się miłości trzech różnych kobiet. Matki do dzieci i dzieci do matki. Czasem matka mimo chęci tak skupia uwagę, że nie bardzo wiadomo, kto kim się opiekuje".
Joanna Szczepkowska
"Ta książka jest pozycją wyjątkową. Życie i dokonania uczonej widziane poprzez jej relacje z córkami, towarzyszącymi Marii w bardzo ważnych momentach życia; ich wsparcie w trudnych chwilach, współdziałanie na różnych polach. Te trzy kobiety, z których dwie tak bardzo różniły się od siebie zainteresowaniami i podejściem do otaczającej je rzeczywistości, tworzyły niezwykły triumwirat. Polecam gorąco".
Małgorzata Sobieszczak-Marciniak, dyrektor Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie Polskiego Towarzystwa Chemicznego w Warszawie