Marina Cwietajewa : wieczna buntownica

Henri Troyat
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Marina Cwietajewa : wieczna buntownica
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Zbuntowana i nieprzewidywalna w swej twórczości poetyckiej, jak i w swych zachowaniach i postępowaniu, od najmłodszych lat pochłonięta pasją twórczą i targana namiętnościami miłosnymi, Marina Cwietajewa należy do najwybitniejszych poetów rosyjskich końca wieku XX. Urodziła się w roku 1892, pierwszy zbiór wierszy opublikowała majac osiemnaście lat. W rok później poślubiła Siergieja Efrona, wówczas studenta i na swój sposób dochowała temu pierwszemu uczuciu wierności, pomimo licznych przygód, a także olśnień miłosnych. Nad jej bujnym życiem uczuciowym zaciążyły wydarzenia historyczne: pierwsza wojna światowa, a następnie rewolucja rosyjska roku 1917 rozdzieliły ją z mężem, który wstąpił na ochotnika do "białych", antybolszewickich formacji wojskowych. Marina utraciła z nim kontakt na kilka lat, by go odzyskać - dzięki przypadkowi - na szlakach emigracyjnych wędrówek przez Niemcy, ówczesną Czechosłowację i Francję. W środowisku emigracyjnym Marina czuła się podwójnie osamotniona. Nie godząc się z polityczną działalnością żadnej ze stron tragicznego konfliktu, znalazła się między zwaśnionymi obozami, traktowana nieufnie przez obie; Siergiej natomiast uległszy uwodzicielskim zabiegom sowieckich agentów postanowił powrócić do kraju. Czy Marina znajdzie w sobie dość odwagi, by mu towarzyszyć? I czy w swym własnym kraju, jakże różnym od tego, w którym się wychowywała, nie będzie bardziej jeszcze wyobcowana niż na obczyźnie? Tragiczne napięcie przeniknie całe życie tej wiecznej buntownicy, aż po jego kres.Wciągnięta w wir wydarzeń politycznych, Marina Cwietajewa jawi się jako symbol niezamożnej i heroicznej walki artysty o zachowanie niezależności wobec panującej ideologii, jej twórczość zaś - jako olśniewające świadectwo piękna natuty i zgłębiania tajemnicy śmierci, odcinając się od wrzaskliwego tła wierszoklectwa zniewolonego ideologicznym obłędem.
Data wydania: 2004
ISBN: 978-83-7163-223-5, 9788371632235
Wydawnictwo: TWÓJ STYL Wydawnictwo Książkowe
Stron: 255

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Marina Cwietajewa : wieczna buntownica? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@IzzieStevens
2013-05-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Marina Cwietajewa : wieczna buntownica. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl