Piotr Wielki. Geniusz i szaleństwo

Henri Troyat
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Piotr Wielki. Geniusz i szaleństwo
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Tytan zmagający się ze słabością, bezwładem i zacofaniem swego ogromnego imperium. Olbrzym górujący wzrostem nad otoczeniem, mocarz łamiący w rękach podkowy, ulegający prymitywnym instynktom, prostacki w obyczajach, znajdujący upodobanie w obżarstwie, pijaństwie, rozpuście i błazenadach, a równocześnie rozmiłowany w europejskiej cywilizacji, do której przemocą chce wprowadzić Rosję. Wesoły kompan biesiad i surowy despota, bezwzględny i okrutny, bez wahania przelewający morze krwi swych poddanych, własną ręką zadający śmierć zbuntowanemu synowi. Ów władca niezmierzonego kraju uprawia wiele zawodów, umie posługiwać się kompasem, siekierą cieśli i katowskim toporem. Potrafi wyrywać zęby i budować okręty. Wojuje kosztem tysięcy ludzkich istnień z Turkami i Szwedami, poświęca życie tysięcy, wznosząc na moczarach swą nową stolicę, Sankt Petersburg. Owładnięty wizją uczynienia europejskiego mocarstwa ze swego biednego i tkwiącego w zastarzałych tradycjach kraju obala je z niewiarygodną zaciekłością, obcinając brody i głowy, narzucając swym rodakom europejskie stroje i poglądy. Przeprowadza radykalne reformy, tworzy regularną armię i flotę, kładzie podwaliny industrializacji, buduje drogi, zakłada szkoły, unowocześnia rolnictwo za cenę ucisku i zniewolenia narodu, wydanego na łup skorumpowanej biurokracji. Gdyby nie świadectwa historyczne, można by sądzić, że Piotr I Wielki jest mitycznym tworem ludowej wyobraźni, nie zaś autentyczną postacią z krwi i kości.
Data wydania: 2005
ISBN: 978-83-241-2263-9, 9788324122639
Wydawnictwo: Amber
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Piotr Wielki. Geniusz i szaleństwo aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@denudatio_pulpae
2019-11-16
5 /10
Przeczytane Россия Mam w domu 📚

Henri Troyat czyli Lew Asłanowicz Tarasow, francuski pisarz rosyjskiego pochodzenia, to autor kilku biografii rosyjskich władców, z którymi miałam możliwość się zapoznać. Niestety, żadna z nich nie zrobiła na mnie zbyt dobrego wrażenia. Autor sili się na "barwne" opisy, które momentami bywały dla mnie wręcz rażące, z daleka czuć swąd taniej sensacji :) W książkach historycznych cenię przede wszystkim rzetelność, rozrywkowość jest u mnie na ostatnim miejscu.

Dowiedziałam się jednak przy okazji, że Piotr Wielki był dentystą-amatorem:
"Będąc kiedyś świadkiem usuwania zębów w miejscu publicznym, tak się zapala do tej sztuki, że co prędzej uczy się jej podstaw i zbiera wszystkie narzędzia potrzebne do jej uprawiania. Odtąd patrzy na 250 członków swojej świty innym okiem. Poddani surowym oględzinom jamy ustnej mają zostać jego pacjentami. Jeśli ząb mu się wydaje choć trochę chory, to go wyrywa. Krzyki nieszczęśników bynajmniej nie powstrzymują cara, wręcz przeciwnie, zagrzewają go do tej czynności. Herkulesowa siła Piotra ułatwia mu zadanie. Nierzadko w swoim zapale wyrywa także kawałek dziąsła. Nikt nie ośmiela się protestować przeciwko tej monarszej agresji. [...] Przez całe życie Piotr będzie się uważał za świetnego dentystę. Chowa w saszetce wszystkie usunięte przez siebie zęby i często przygląda im się z dumą. Każdy ząb przypomina mu czyjąś twarz wykrzywioną bólem".

Tak właśnie wyglądają te "barwne opisy", które przekazywane z pokolenia na pokolenie urast...

× 1 | link |
EW
2019-05-13
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Piotr Wielki. Geniusz i szaleństwo. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl