Max Scheler

Jan Galarowicz
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Max Scheler
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Max Scheler jest jednym z najwybitniejszych myślicieli XX wieku. Zasłynął przede wszystkim w filozofii wartości i etyce oraz w antropologii filozoficznej, filozofii miłości i filozofii religii. Wywarł wielki wpływ na wielu myślicieli, m. in. na Dietricha von Hildebranda i Edytę Stein, a w Polsce - na Karola Wojtyłę i Józefa Tischnera, i w ogóle na kulturę XX wieku. Max Scheler, "największy moralista nowożytności" (o. J. M. Bocheński), jest twórcą fenomenologicznej etyki wartości. Na pytanie: "Co to znaczy żyć dobrze?", etyka ta odpowiada: życie dobre polega na udzielaniu w sposób wolny adekwatnej odpowiedzi na wartości. Książka Jana Galarowicza, autora publikacji o Heideggerze, Ingardenie, Wojtyle i Tischnerze, jest poniekąd odpowiedzią na wyrażone przed laty życzenie prof. Bocheńskiego: "ogromną zasługę oddałby ludzkości ktoś, kto by zredagował mały, jasny, przykładami ilustrowany podręcznik o wartościach Maksa Schelera. Czegoś takiego nie mamy i Scheler jest praktycznie nieznany".  
Data wydania: 2018-06-30
ISBN: 978-83-7720-556-3, 9788377205563
Wydawnictwo: Petrus
Seria: Wielcy Ludzie Nauki i Kultury
Stron: 180
dodana przez: Mirko

Autor

Jan Galarowicz
Urodzony w 1949 roku w Polsce
dr filozofii. Krakowski filozof i nauczyciel akademicki. Ukończył między innymi studia filozoficzne w Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie również doktoryzował się; uczeń wybitnych myślicieli: prof. Władysława Stróżewskiego i ks. prof. Józefa Tischner...

Pozostałe książki:

Max Scheler Blask godności Być ziarnem pszenicznym Człowiek jest osobą Gabriel Marcel, filozof nadziei Kochać naprawdę Ks. Józef Tischner Nowy elementarz etyczny Odnaleźć sens w cierpieniu Powrót do wartości Szczęście na manowcach Viktor Emil Frankl Wojtyła-Tischner: kapłaństwo i myślenie oraz inne eseje Wprowadzenie do antropologii filozoficznej. Ujęcie fenomenologiczno-personalistyczne Zrozumieć człowieka cierpiącego
Wszystkie książki Jan Galarowicz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Max Scheler? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@jatymyoni
2020-05-29
7 /10
Przeczytane Biografie, autobiografie, pamiętniki Filozofia Dobra ksiązka L. polska

Książka jest odpowiedzią na życzenie prof. Bocheńskiego aby powstał „mały, jasny, przykładami ilustrowany podręcznik o filozofii Maksa Schelera”. Książka jest na pewno mała, co do reszty można by dyskutować. Jednak jego aksjologia i etyka powstała w pewnej opozycji do Kanta i nie jest wcale prosta i jednoznaczna.
Max Scheler jest jednym z najwybitniejszych myślicieli XX wieku i jednym z najwybitniejszych fenomenologów. Wywarł bardzo duży wpływ na wielu myślicieli. Scheler zajmował się aksjologią i etyką oraz antropologią filozoficzną i filozofią religii. Jest twórcą fenomenologii etyki, uczuć, wartości i miłości. Dla niego centralnym problemem filozofii jest człowiek. Pyta o istotę człowieczeństwa i jego dylematy moralne. Shelerowska etyka jest w istocie etyką miłości.
„Na pytanie: „Co znaczy żyć dobrze?” fenomenologiczna etyka wartości odpowiada następująco: życie dobre polega na udzieleniu w sposób wolny adekwatnej odpowiedzi na wartości.” Taką odpowiedź udziela Max Scheler.
Warto poznać poglądy jednego z najbardziej znanych myślicieli XX wieku. Polecam.

× 4 | Komentarze (1) | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Max Scheler. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat