Mein Kampf. Edycja krytyczna

Adolf Hitler
5 /10
Ocena 5 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Mein Kampf. Edycja krytyczna
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
5 /10
Ocena 5 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

Mein Kampf Adolfa Hitlera to jedna z najbardziej złowrogich książek w dziejach ludzkości. Przygotowała grunt pod drugą wojnę światową – najbardziej krwawą z wojen ‒ i masowe zbrodnie Trzeciej Rzeszy. Po upadku reżimu hitlerowskiego Mein Kampf w wielu krajach została zakazana. Nowa edycja niemiecka ukazała się dopiero w 2016 roku. Polskie wydanie tej książki jest zatem drugą edycją naukową na świecie.

Książka składa się z dwóch części i została opublikowana w latach 1925‒1927 zawierała ideologiczne „wyznanie wiary” wodza niemieckich narodowych socjalistów. W Trzeciej Rzeszy stała się biblią reżimu Hitlera ‒ wręczano ją m.in. nowożeńcom. Do końca wojny w Niemczech sprzedano co najmniej 12 400 000 egzemplarzy!

W pierwszej części Mein Kampf Hitler zamieścił propagandową wersję swej biografii. W drugiej zaś zawarł podstawy ideologii ruchu narodowosocjalistycznego. Powołując się na rasistowskie teorie, dowodził, że Niemcy reprezentują najwyższą rasę aryjską i muszą walczyć z „gorszymi” rasami. Nienawidził Żydów, których oskarżał o wszelkie zbrodnie, pogardzał też Słowianami. Obiecywał rodakom zmazanie klęski wojennej z 1918 roku, zjednoczenie narodu, budowę Wielkich Niemiec oraz uzyskanie „przestrzeni życiowej na wschodzie”. Choć te zapowiedzi uważano za bufonadę szaleńca, stały się tragiczną rzeczywistością w latach trzydziestych i czterdziestych.

Redaktor naukowy oraz tłumaczenie: Eugeniusz Cezary Król

Prof. dr hab. Eugeniusz Cezary Król – historyk, politolog, tłumacz niemieckiej literatury historycznej, profesor zwyczajny nauk humanistycznych.

Data wydania: 2021-01-20
ISBN: 978-83-11-15552-7, 9788311155527
Wydawnictwo: Bellona
Stron: 1000
dodana przez: piotr_osowski
Mamy 2 inne wydania tej książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Mein Kampf. Edycja krytyczna aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Meszuge
2020-07-22
5 /10

Powiedziałbym, że to pozycja wielowątkowa, choć wszystkie elementy stapiają się ostatecznie w jedną całość. Wyróżnić tu można część wspomnieniowo-autobiograficzną, część poświęconą historii ruchu socjalistycznego i narodowosocjalistycznego w ogóle, a NSDAP (Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei) w szczególności oraz część poświęconą przekonaniom i poglądom autora na państwo, naród, politykę, gospodarkę, kulturę, propagandę, prawo, kwestie rasowe (wiele miejsca poświęca Żydom), ekonomiczne i wiele, wiele innych.
Choć z dzisiejszego punktu widzenia niektóre pomysły Hitlera wydawać się mogą naiwne, na przykład teorie spiskowe (oczywiście Żydzi!), spekulacje na temat przyczyn upadku monarchii Austro-Węgierskiej, czy możliwości współdziałania Niemiec z Wielką Brytanią, to są w książce też „perełki”, które najwyraźniej były w stanie uwiarygodnić całość. Czy autor nie miał racji twierdząc, że stu tchórzy nie podejmie bohaterskiej decyzji, a stu durniów nie wymyśli niczego genialnego?
Zadziwia mnie bardzo niska ocena „Mojej walki” na różnych portalach czytelniczych – czyżby przekonanie, że tę właśnie książkę NALEŻY oceniać bardzo nisko? Bo przecież nie ulega chyba wątpliwości, że dzięki niej właśnie, a także osobistej charyzmie, Adolf Hitler przekonał do swoich koncepcji miliony ludzi na świecie i to nie tylko w Niemczech.
„Moja walka” to dokument historyczny – podobać się nie musi, nie to było celem tej ksi...

× 2 | link |
@PonuryDziadyga
2021-12-25
6 /10
Przeczytane 2014

Co do tej książki panuje prosta zasada: mało kto ją miał w ręku, jeszcze mniej przeczytało, ale wszyscy chóralnie potępiają w czambuł.
Sama książka nie jest gruba, ale czyta się ciężej, niż niejedną cegłę. Styl wiecowego agitatora potrafi zmęczyć, ale jeśli wziąć pod uwagę, że z autora nie jest żaden literat, tylko gość chcący wyłuszczyć swoje racje, to nawet można przymknąć na to oko.
Co do treści, to nie ma się czego bać. Wiele przemyśleń czy pomysłów, jest bardzo trafnych i sądzę, że w swoich założeniach są bardzo pozytywne.
Nie mam zamiaru tutaj autora na siłę wybielać, ale też odczuwam mniejsze zrozumienie dla poprawnej politycznie retoryki, przedstawiającej Hitlera li tylko jako potwora, zbrodniarza i psychopatę. Z biegiem lat jego poglądy ewoluowały do skrajnie negatywnej formy, ale nie o nich traktuje ta książka, więc wybieganie dalej, niż poza 1924 rok, jest z pewnością bez sensu.

| link |
EF
@effyy92
2021-05-05
Przeczytane Literatura niemiecka

Nauczyciel od historii chciał z nami przedyskutować fragmenty Mein Kampf, lecz było za mało czasu na to, a szkoda. Zabrakło mi kogoś kto by wyjaśnił pewne rzeczy, których nie ogarnęłam w tej książce. No trudno.
Po książkę sięgnęłam z powodu zobaczenia, jak wyglądała ta druga strona medalu. Sporo czasu zajęło mi jej dokończenie, bo ciężko brnęło się przez tekst pełen bzdur.

| link |
@hospitalizacja
@hospitalizacja
2010-05-26
1 /10
Przeczytane

polecam, jeśli ktoś chce wiedzieć, dlaczego Hitler był taki, jaki był. Ale książka ta nie ma żadnych wartości literackich, można ją potraktować czysto psychologicznie.

| link |
@ZosiaVelZocha
@ZosiaVelZocha
2010-09-20
5 /10
Porzucone

Doszłam do 147 strony i dalej już nie mogłam czytać.Pisane bardzo skomplikowanym językiem ,który może znużyć czytelnika po pewnym czasie

| link |
AC
@acidhead1984
2014-02-13
3 /10
Przeczytane
@Bezstronna
@Bezstronna
2010-06-06
10 /10
Chcę przeczytać

Cytaty z książki

Walczyć mogę tylko o coś, co miłuję, miłuję tylko to, co szanuję, a szanuję jedynie to, co rozumiem.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl