Mein Kampf. Edycja krytyczna

Adolf Hitler
4.8 /10
Ocena 4.8 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Mein Kampf. Edycja krytyczna
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
4.8 /10
Ocena 4.8 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

Mein Kampf Adolfa Hitlera to jedna z najbardziej złowrogich książek w dziejach ludzkości. Przygotowała grunt pod drugą wojnę światową – najbardziej krwawą z wojen ‒ i masowe zbrodnie Trzeciej Rzeszy. Po upadku reżimu hitlerowskiego Mein Kampf w wielu krajach została zakazana. Nowa edycja niemiecka ukazała się dopiero w 2016 roku. Polskie wydanie tej książki jest zatem drugą edycją naukową na świecie.

Książka składa się z dwóch części i została opublikowana w latach 1925‒1927 zawierała ideologiczne „wyznanie wiary” wodza niemieckich narodowych socjalistów. W Trzeciej Rzeszy stała się biblią reżimu Hitlera ‒ wręczano ją m.in. nowożeńcom. Do końca wojny w Niemczech sprzedano co najmniej 12 400 000 egzemplarzy!

W pierwszej części Mein Kampf Hitler zamieścił propagandową wersję swej biografii. W drugiej zaś zawarł podstawy ideologii ruchu narodowosocjalistycznego. Powołując się na rasistowskie teorie, dowodził, że Niemcy reprezentują najwyższą rasę aryjską i muszą walczyć z „gorszymi” rasami. Nienawidził Żydów, których oskarżał o wszelkie zbrodnie, pogardzał też Słowianami. Obiecywał rodakom zmazanie klęski wojennej z 1918 roku, zjednoczenie narodu, budowę Wielkich Niemiec oraz uzyskanie „przestrzeni życiowej na wschodzie”. Choć te zapowiedzi uważano za bufonadę szaleńca, stały się tragiczną rzeczywistością w latach trzydziestych i czterdziestych.

Redaktor naukowy oraz tłumaczenie: Eugeniusz Cezary Król

Prof. dr hab. Eugeniusz Cezary Król – historyk, politolog, tłumacz niemieckiej literatury historycznej, profesor zwyczajny nauk humanistycznych.

Data wydania: 2021-01-20
ISBN: 978-83-11-15552-7, 9788311155527
Wydawnictwo: Bellona
Stron: 1000
dodana przez: piotr_osowski
Mamy 2 inne wydania tej książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Mein Kampf. Edycja krytyczna aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Meszuge
2020-07-22
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10

Powiedziałbym, że to pozycja wielowątkowa, choć wszystkie elementy stapiają się ostatecznie w jedną całość. Wyróżnić tu można część wspomnieniowo-autobiograficzną, część poświęconą historii ruchu socjalistycznego i narodowosocjalistycznego w ogóle, a NSDAP (Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei) w szczególności oraz część poświęconą przekonaniom i poglądom autora na państwo, naród, politykę, gospodarkę, kulturę, propagandę, prawo, kwestie rasowe (wiele miejsca poświęca Żydom), ekonomiczne i wiele, wiele innych.
Choć z dzisiejszego punktu widzenia niektóre pomysły Hitlera wydawać się mogą naiwne, na przykład teorie spiskowe (oczywiście Żydzi!), spekulacje na temat przyczyn upadku monarchii Austro-Węgierskiej, czy możliwości współdziałania Niemiec z Wielką Brytanią, to są w książce też „perełki”, które najwyraźniej były w stanie uwiarygodnić całość. Czy autor nie miał racji twierdząc, że stu tchórzy nie podejmie bohaterskiej decyzji, a stu durniów nie wymyśli niczego genialnego?
Zadziwia mnie bardzo niska ocena „Mojej walki” na różnych portalach czytelniczych – czyżby przekonanie, że tę właśnie książkę NALEŻY oceniać bardzo nisko? Bo przecież nie ulega chyba wątpliwości, że dzięki niej właśnie, a także osobistej charyzmie, Adolf Hitler przekonał do swoich koncepcji miliony ludzi na świecie i to nie tylko w Niemczech.
„Moja walka” to dokument historyczny – podobać się nie musi, nie to było celem tej ksi...

{}× 2 | link |
EF
2021-05-05
Przeczytane Literatura niemiecka

Nauczyciel od historii chciał z nami przedyskutować fragmenty Mein Kampf, lecz było za mało czasu na to, a szkoda. Zabrakło mi kogoś kto by wyjaśnił pewne rzeczy, których nie ogarnęłam w tej książce. No trudno.
Po książkę sięgnęłam z powodu zobaczenia, jak wyglądała ta druga strona medalu. Sporo czasu zajęło mi jej dokończenie, bo ciężko brnęło się przez tekst pełen bzdur.

{} | link |
@hospitalizacja
2010-05-26
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 1 /10
Przeczytane

polecam, jeśli ktoś chce wiedzieć, dlaczego Hitler był taki, jaki był. Ale książka ta nie ma żadnych wartości literackich, można ją potraktować czysto psychologicznie.

{} | link |
@ZosiaVelZocha
2010-09-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Porzucone

Doszłam do 147 strony i dalej już nie mogłam czytać.Pisane bardzo skomplikowanym językiem ,który może znużyć czytelnika po pewnym czasie

{} | link |
AC
2014-02-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 3 /10
Przeczytane
@Bezstronna
2010-06-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Chcę przeczytać

Co czytać po książce “Mein Kampf. Edycja krytyczna”- Adolf Hitler

Rozmowy przy stole 1941-1944
Rozmowy przy stole 1941-1944 Adolf Hitler
Książka "Rozmowy przy stole" zawiera osobiste wypowiedzi Hit...
Zrób sobie raj
Zrób sobie raj Mariusz Szczygieł
{}8.7/10
"Marzyła mi się książka o moim ulubionym kraju bez napinania...
Dziennik pisany później
Dziennik pisany później Andrzej Stasiuk
{}8.3/10
Z fotografiami Dariusza Pawelca Z Dziennika pisanego później...
Europa
Europa Norman Davies
{}9.2/10
Legendarna książka Normana Daviesa w nowym wydaniu! Europa. ...
Komu bije Big Ben. Brytyjczycy w sosie własnym
Komu bije Big Ben. Brytyjcz... Milena Rachid Chehab
{}7/10
BRYTYJCZYKÓW PORTRET WŁASNY Wydawałoby się, że Polacy całkie...

Cytaty z książki

“Walczyć mogę tylko o coś, co miłuję, miłuję tylko to, co szanuję, a szanuję jedynie to, co rozumiem.”
{}
#
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe