Między Królem Duchem a mieszczaninem. Obraz bohatera narodowego w piśmiennictwie polskim przełomu XIX i XX w. (1890-1914)

Magdalena Micińska
Między Królem Duchem a mieszczaninem. Obraz bohatera narodowego w piśmiennictwie polskim przełomu XIX i XX w. (1890-1914)
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Książka poświęcona jest jednemu z tych kluczowych zagadnień, których poznanie umożliwia zrozumienie zbiorowej świadomości narodowej. Autorka odwołując się do niezwykle bogatego i różnorodnego materiału źródłowego - składają się nań powstałe w okresie modernizmu teksty literackie, naukowe, publicystyczne, popularnonaukowe, a nawet ikonografia - tworzy typologie kreowanych tam herosów. Wszechstronne zbadanie zjawiska pozwala na rekonstrukcje funkcjonującej w świadomości Polaków na przełomie XIX i XX w. definicji bohatera narodowego. Autorka omawia także wpływ filozofii zachodnioeuropejskiej, zwłaszcza Thomasa Carlyle`a i Friedricha Nietzschego na polski wizerunek herosa oraz porównuje go z obrazami kreowanymi przez inne nacje europejskie.  
Data wydania: 1995
ISBN: 83-85220-51-8, 8385220518
Wydawnictwo: Monografie FNP
Seria: Monografie FNP
Kategoria: Językoznawstwo
Stron: 496

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Między Królem Duchem a mieszczaninem. Obraz bohatera narodowego w piśmiennictwie polskim przełomu XIX i XX w. (1890-1914)? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Między Królem Duchem a mieszczaninem. Obraz bohatera narodowego w piśmiennictwie polskim przełomu XIX i XX w. (1890-1914). czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl