Między Wschodem a Zachodem: Europa Mickiewicza i innych. O relacjach literatury polskiej z kulturami ościennymi

Między Wschodem a Zachodem: Europa Mickiewicza i innych. O relacjach literatury polskiej z kulturami ościennymi
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Książka poświęcona jest problemowi wielokulturowości Pierwszej i Drugiej Rzeczypospolitej, a także nowej odsłonie tego zjawiska w literaturze po 1945 r. Teresa Kostkiewiczowa w artykule dotyczącym piśmiennictwa oświeceniowego postuluje weryfikację stereotypu opozycji między sarmackością a europejskością; Maria Janion interesująco przedstawia pobyt Adama Mickiewicza w Odessie; Stanisław Makowski pisze o polskich pisarzach Kresów Wschodnich; Andrzej Fabianowski o Michale Czajkowskim - Sadyku Paszy i jego zafascynowaniu kozaczyzną i zaangażowaniu w Turcji; Hana Voisine-Jechova o recepcji Mickiewicza w Czechach, a Józef Bachórz o przyjmowaniu kultury czeskiej przez dziewiętnastowiecznych Polaków; Andrzej Zawada zwraca uwagę na nowy, występujący po 1945 r. proces w literaturze polskiej - asymilacji pozostałości kultury niemieckiej na Dolnym Śląsku.
Data wydania: 2007
ISBN: 978-83-04-04954-3, 9788304049543
Wydawnictwo: Ossolineum
Stron: 156

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Między Wschodem a Zachodem: Europa Mickiewicza i innych. O relacjach literatury polskiej z kulturami ościennymi? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Między Wschodem a Zachodem: Europa Mickiewicza i innych. O relacjach literatury polskiej z kulturami ościennymi. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2025 nakanapie.pl