Mikołaj Rej. Człowiek i dzieło

Aleksander Brückner
Książka Mikołaj Rej. Człowiek i dzieło
Książka Mikołaj Rej. Człowiek i dzieło
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Obecny tomik z serii PWN Małe Portrety Literackie różni się w sposób istotny od wydanych w poprzednich latach. Sylwetka Mikołaja Reja ukazuje się bowiem nie w opracowaniu współczesnego znawcy przedmiotu, lecz w formie przedruku pracy wydanej przeszło sześćdziesiąt lat temu i napisanej przez najwybitniejszego historyka kultury i literatury staropolskiej, Aleksandra Brücknera (1856-1939). Wprawdzie popularnonaukowa książka Brücknera: „Mikołaj Rej. Człowiek i dzieło” (Lwów 1922), będąca skróconą wersją monografii uczonego: „Mikołaj Rej. Studium krytyczne” (Kraków 1905), niewiele straciła na aktualności badawczej, to jednak nie tylko te merytoryczne względy zdecydowały o niniejszym przedruku. (…) Przygotowywany aktualnie zbiór studiów Brücknera, zawierający jego prace o kulturze i literaturze polskiego szesnastowiecza, zachęcił wydawcę do autonomicznego przedruku książki o Reju z 1922 r., będącego jak gdyby forpocztą serii pism zbiorowych uczonego. W zmodernizowanej pisowni pierwodruku (ortografia, interpunkcja) zachowano właściwości osobliwego stylu Brücknera, naśladującego w wielu wypadkach język staropolski. (…) Do tekstu Brücknera dołącza się opracowany na podstawie aktualnych wyników kalendarz życia i twórczości Mikołaja Reja.  
Data wydania: 1988-07-01
ISBN: 83-01-08023-X, 830108023X
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Seria: Małe Portrety Literackie
Kategoria: Biografia
Stron: 194

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Mikołaj Rej. Człowiek i dzieło aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Mikołaj Rej. Człowiek i dzieło. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
{}