Misja Grawitacyjna

Hal Clement
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Misja Grawitacyjna
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Autor opisuje tu planetę w podwójnym układzie słonecznym, o tak szybkim obrocie wokół osi, że grawitacja waha się od 3 g na równiku po 700 g na biegunach. Ludzkość bardzo mało wie o grawitacji, więc próbuje wyciągnąć z tego fenomenu ile się da. Niestety bezzałogowy próbnik po wylądowaniu na Mesklinie nie jest w stanie wystartować z powodu zbyt dużego ciążenia.
Data wydania: 2001
ISBN: 978-83-88431-10-4, 9788388431104
Wydawnictwo: Solaris
Seria: Kosmiczny rodzynek
Stron: 209

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Misja Grawitacyjna aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@janusz.szewczyk
2021-11-21
7 /10
Przeczytane 2017 Posiadam

Czytanie książek SF wydanych ponad 60 lat temu wiąże się z ryzykiem napotkania w nich anachronizmów, które mogą całkowicie zepsuć przyjemność z lektury jeśli tylko autor nie był naprawdę utalentowanym pisarzem lub nie zamaskował ich zręcznie pomijając szczegóły techniczne. Hal Clement poradził sobie całkiem nieźle z unikaniem takich pułapek i napisał powieść, która sprawnie omija przeróżne potencjalne mielizny technologiczne. Jest też niezwykle solidnie przygotowana od strony naukowej. Posłowie odautorskie pokazuje wszystkie elementy kreacji świata oparte na ówczesnej wiedzy astronomicznej i fizycznej i śmiało tę wiedzę ekstrapolujące by opisać planetę o niesamowicie zmiennej grawitacji, osiągającej na biegunach 700g a na równiku redukowanej do 3g przez siłę odśrodkową. Historia wyprawy ratunkowej, do której ludzie angażują przedstawicieli miejscowej cywilizacji jest właściwie opowieścią przygodową, ale w pełni uwzględniającą realia planety o gigantycznym ciążeniu. Przypomniały mi się stare dobre czasy, gdy opowieści SF były prostsze niż dzisiaj i ich fabuły opierały się na odkryciach kolejnych niezwykłych planet i innych cywilizacji. Książki takie jak "Niezwyciężony" czy "Eden" Lema albo cykl "Wspomaganie" Brina. Opowieść Clementa dorównuje im zarówno pod względem założeń naukowych i konsekwentnego ich wdrożenia jak i jeśli chodzi o wiarygodność opisu innoplanetarnych mieszkańców. Dziś już nikt tak nie pisze. Galaktykę zamieszkują przecież miliony cywilizacji i jedyną troską...

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Misja Grawitacyjna. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl