Mistyka kobiecości

Betty Friedan
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów
Mistyka kobiecości
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów

Opis

Na czym w takim razie polegał ów nienazwany problem? Jakimi słowami kobiety próbowały go opisać? Czasami jakaś kobieta mówiła: „Czuję się w jakimś sensie pusta… niespełniona” albo: „Czuję się, jakbym w ogóle nie istniała”. Niektóre próbowały zapomnieć o udręce, sięgając po środki uspokajające. Czasami myślały, że problem dotyczy męża lub dzieci, albo że właściwie wystarczy tylko zmienić umeblowanie w domu, przeprowadzić się do lepszej dzielnicy, znaleźć sobie kochanka lub urodzić jeszcze jedno dziecko. Czasami szły do lekarza z objawami, których nie potrafiły opisać: „Czuję się zmęczona… potwornie złoszczę się na dzieci, złoszczę się tak bardzo, że aż mnie to przeraża… Czuję, że zaraz się rozpłaczę bez żadnego powodu”. (Pewien lekarz z Cleveland nazwał to „syndromem gospodyni domowej”.)

Fragment książki

Ameryka była z nich dumna. Mówiło się o szczególnej roli amerykańskiej pani domu, o jej osobistym szczęściu i historycznej misji. Tymczasem Friedan podsunęła tym rzekomo spełnionym kobietom lustro, w którym zobaczyły ogrom własnej frustracji, poczucie pustki, zagubienia, bezsensu i wstydu, że tak właśnie się czują. Dotarło do nich, że nie są same. Że jednak nie zwariowały, bo ich desperacja to doświadczenie milionów innych kobiet. W listach do autorki – a dostała ich całe stosy – pisały z przejęciem, że ta książka zmieniła ich życie.

Mistyka kobiecości to książka-legenda. Książka, która zmieniła świat. Kongres Kobiet otwiera nią swoją Bibliotekę, w której znajdą się kluczowe dzieła feministyczne. Polecamy „Mistykę” tym wszystkim, którzy uważają, że miejsce kobiety jest w domu, bo tak chce natura. I wszystkim, którzy uważają feminizm za dziwactwo, które nie dotyczy „zwyczajnych kobiet”. Ale polecamy ją także tym z Was, które – i którzy – wiedzą, że jest inaczej. To książka, od której zaczął się wielki zryw i wielka zmiana.

Magdalena Środa

Mistyka kobiecości to klasyka feminizmu liberalnego. Friedan dowodzi, że kobiety to przede wszystkim jednostki, które nie mniej niż mężczyźni mają prawo dążyć do samorealizacji w sferze publicznej. Masowe zamknięcie kobiet w domach to gotowy przepis na frustrację i nerwice, a przy tym absurdalne marnotrawstwo ludzkiego potencjału. Ta książka powstała pół wieku temu w Ameryce, ale warto do niej wrócić tu i teraz, bo aktywizacja zawodowa kobiet pozostaje wielkim wyzwaniem polityki społecznej w Polsce i w Europie.

Małgorzata Fuszara

Tytuł oryginalny: The Feminine Mystique
Data wydania: 2021-02-10
ISBN: 978-83-8143-875-9, 9788381438759
Wydawnictwo: Czarna Owca
Seria: Biblioteka Kongresu Kobiet
Stron: 508
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Betty Friedan Betty Friedan
Urodzona 4 lutego 1921 roku w USA (Peoria, Illinois)
Betty Friedan- jedna z kluczowych postaci ruchu kobiecego w Stanach Zjednoczonych. `Mistyka kobiecości` (1963) uważana jest za iskrę, która dała początek drugiej fali feminizmu. Książka stała się bestsellerem i wywołała ogromne poruszenie wśród kobi...

Pozostałe książki:

Mistyka kobiecości The Problem that Has No Name
Wszystkie książki Betty Friedan

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Jak sprostać społecznym rolom?

9.12.2019

Kobiety czuły się zmęczone, ale nie pracą zawodową czy domowymi obowiązkami, ale zepchnięciem na margines i zamknięciem im drogi do rozwoju. Studia tylko po to by załapać się na męża, potem dom i tworzenie rodziny - istnienie dla zaspakajania potrzeb innych, ale nie własnych. Wmawianie kobietom, że ich rolą jest dbałość o własne stadko, wyzbycie ... Recenzja książki Mistyka kobiecości

@Asamitt@Asamitt × 6

Mistyka kobiecości

23.04.2021

Hejo myszeczki 😋 Przychodzę podzielić się z Wami moimi kilkoma słowami na temat tej oto zacnej pozycji książkowej 😏 Oto „Mistyka kobiecości” Ameryka była z nich dumna. Mówiło się o szczególnej roli amerykańskiej pani domu, o jej osobistym szczęściu i historycznej misji. Tymczasem Friedan podsunęła tym rzekomo spełnionym kobietom lustro, w którym ... Recenzja książki Mistyka kobiecości

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@WolneLitery
2021-03-28
8 /10

Dzień Dobry! Dzisiaj niedziela, więc witam się z Wami książką, którą z całego serca chciałabym Wam polecić. Lektura niestety nie jest lekka i łatwa, ale mogę Wam obiecać, że warto jest po nią sięgnąć i wpisać ją na swoją czytelniczą listę.
Dla mnie książka "Mistyka Kobiecości" jeszcze miesiąc temu była całkowitą niewiadomą! Mówi się o niej książka legenda, a ja kompletnie nic, a nic o niej nie wiedziałam!
Dzieło, które tutaj widzicie miało swoją premierę w 1963 roku w Stanach Zjednoczonych i zrewolucjonizowało ono myślenie kobiet, oraz ich postrzeganie przez amerykańskie społeczeństwo. Tę wydawać by się mogło niepozorną lekturę napisała Betty Friedan, która była typową Panią domu i jej położenie zaczęło ją w końcu frustrować! Chciała pokazać ona innym kobietom, że mogę one wyjśc z domów, moga zacząć pracować, a co najważniejsze, że istnieje coś takiego jak równość płci. Chciała udowodnić, że każda z nas zasługuje na coś więcej i ,że nasze życie nie powinno ograniczać się tylko do domu. Ta książka w latach `60 pokazała kobietom, że rzeczywiście się da! Gdy w latach`50 zaczynała ona pisać tę książkę, to w Stanach nie było żadnych praw regulujących dyskryminację kobiet. To mężczyźni w 95% byli adwokatami, lekarzami i senatorami. Książka jako, że wpłynęła na myślenie kobiet do dnia dzisiejszego budzi wiele kontrowersji i dyskusji, a autorkę nie zawsze postrzega się pozytywnie. Jest to bardzo przełomowa lektura!
Tą, którą widzicie tutaj wydało dl...

× 2 | link |
@pierwszyrozdzial
@pierwszyrozdzial
2021-04-05
7 /10

„Mistyka kobiecości” odnosi się do sytuacji kobiet w latach ’60w USA. Ekskluzywne panie domu w lepszych dzielnicach ubierają szpilki podczas gotowania, z uśmiechem na twarzy wkładają pranie do pralek, a najszczęśliwsze na świecie są w momencie, gdy ich mężowie i dzieci wracają do domu po całym dniu. Betty Friedan postanawia obnażyć te codzienne kłamstwa i przedstawia prawdziwy obraz wspomnianych kobiet: sfrustrowanych, przemęczonych i niepewnych swojej pozycji, o którą ciągle muszą zabiegać. Co ciekawe ze spostrzeżeń Autorki wynika, że bogate i idealne Amerykanki są przede wszystkim znudzone swoim życiem; stąd pomysły na liczne romanse, trwonienie majątku, ale też załamania nerwowe i związane z nimi samobójstwa.

Książka może wydawać się nużąca i dziwna, odnosząca się do czasów dawno minionych. Przyznaję, że nie jest najłatwiejsza w odbiorze, stanowi raczej zbiór esejów, w których Autorka porusza kwestie wciąż aktualne! Nie można jej jednak odmówić inteligencji, znajomosci tematu i pełnego zaangażowania w tę rozległą pracę. Ta książka jest godna uwagi, polecam jednak rozłożyć lekturę na kilka dłuższych posiedzeń! Wymaga skupienia i ciągłej analizy, jednak dostarcza masę wiedzy na tak ważne dla nas, kobiet, tematy! Wyobraźcie sobie tylko jakie oburzenie (a jednocześnie jaki zachwyt) musiała budzić ponad 50 lat temu!

× 1 | link |
@su.wiktoriaa
@su.wiktoriaa
2021-03-20
7 /10
Przeczytane

,,Mistyka Kobiecości” to książka, która została napisana w latach 60/70. Głównie odnosi się, do sytuacji społecznej, która miała miejsce głównie w Stanach Zjednoczonych. Problemem tamtych czasów było to, iż celem kobiety w życiu było jedynie założenie rodziny i byciem w domu “kurą domową”. Wiele kobiet czuło się źle, że, mimo iż spełniają te role, to nie czują satysfakcji. Ta pozycja otworzyła oczy wielu kobietom, które myślały, że ze swoim problemem są same, i na pewno nikt więcej nie ma podobnego myślenia.
Mimo wszystko książka jest w pewnym stopniu nadal aktualna. Stare podziały ról w życiu, dalej istnieją ( Mam na myśli kobieta- do garów, mąż - pracuje). Dobrym przykładem tego są nawet obrazki z podręczników dla dzieci. Zawsze na obrazkach rodziny to kobieta jest od wszystkiego, a mężczyzna siedzi przy stole.
Lektura jest bardzo ciekawa i muszę przyznać, że uświadomiła mnie bardziej w niektórych kwestiach. Jednak wielkim minusem jest wiele powtórzeń tych samych rzeczy - czasami jeden rozdział czyta się tak, jak gdyby w kółko czytać o tym samym, ale innymi słowami.

× 1 | link |
@Airain
2021-06-29
9 /10
Przeczytane Fem
@book_na_kanapie
2021-04-23
6 /10
Przeczytane
@Asamitt
2019-12-08
7 /10
Przeczytane Kultura & Społeczeństwo Psychologia/Socjologia ✈ Wymienione/Sprzedane
@BagatElka
2019-11-13
7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Mistyka kobiecości. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl