Mniejszości narodowe w Polsce w świetle Narodowego Spisu Powszechnego z 2002 roku

Mniejszości narodowe w Polsce w świetle Narodowego Spisu Powszechnego z 2002 roku
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Ostatni spis powszechny ludności, który odbył się w Polsce w 2002 roku, podjął po raz pierwszy po II wojnie światowej kwestie zróżnicowania narodowego i językowego współczesnego społeczeństwa polskiego. Zapowiedź wprowadzenia do spisu pytań na ten temat, jego przebieg i ogłoszenie wyników (czerwiec 2003) wywołały szeroką dyskusję publiczną o strukturze etnicznej społeczeństwa polskiego. Autorzy książki uwypuklają znaczenie naukowe i polityczne uzyskanych danych spisowych, nie zapominając równocześnie o ich ułomności i o problemach metodologicznych związanych z pytaniami etnicznymi. Dzięki spisowi wiemy więcej o pewnych aspektach sytuacji mniejszości narodowych w Polsce, czy to o tendencjach do asymilacji (Białorusini i Ukraińcy), procesach tworzących nowe tożsamości etniczne (Ślązacy) i kontrowersjach dotyczących statutu wybranych grup etnicznych w społeczeństwie polskim, czy też o uwarunkowaniach różnic między szacowanymi a uzyskiwanymi w spisie danymi dotyczącymi narodowości. Autorzy wskazują także na ważne skutki tożsamościowe spisu dla różnych grup mniejszościowych. W tomie publikują: Lucjan Adamczuk, Sławomir Łodziński, Grzegorz Janusz, Grzegorz Gudaszewski, Nech M. Nijakowski, Katarzyna Warmińska, Jacek Nowak, Piotr Wróblewski, Cezary Obracht-Prondzyński, Ewa Nowicka.
Data wydania: 2006-04-07
ISBN: 978-83-7383-143-8, 9788373831438
Wydawnictwo: SCHOLAR Wydawnictwo Naukowe
Stron: 301

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Mniejszości narodowe w Polsce w świetle Narodowego Spisu Powszechnego z 2002 roku? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Mniejszości narodowe w Polsce w świetle Narodowego Spisu Powszechnego z 2002 roku. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl