Mona

Pola Oloixarac
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Mona
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

„Do takich miejsc jak to, przyjeżdżają ci, co się uważają za pisarzy, a wyjeżdżają jako postaci z książek” – pomyślała Mona Tarrile-Byrne, młoda peruwiańska pisarka. Krążąc po orbicie kalifornijskich narkotyków i erotycznych zatraceń, Mona ląduje na szwedzkiej wsi wraz z niedużą grupą kolegów nominowanych do prestiżowej Nagrody Basske-Wortza. W tym granicznym miejscu – na krańcach obszaru podległego kulturze, zanim zapadnie ciężka arktyczna noc – odkrywa tajemnicze i niezrozumiałe dla niej ślady przemocy.

Przybyli z całego świata pisarze są wobec siebie przyjaźni i podejrzliwi, oceniają się i uwodzą. Pośród zmysłowych i umysłowych przygód głównej bohaterki oraz dyskusji o awangardach, ideologiach i rynku – od TED Talks po borgesowskie orgazmy – Pola Oloixarac kreśli ironiczny portret hipsterskiego kręgu zmyślonej Weltliteratur, porywający thriller idei, przytłaczającą nas aktualnością satyrę na skrywaną brutalność w kulturowych elitach, mroczną refleksję nad potęgą języka w przekształcaniu świata.
Data wydania: 2024-02-28
ISBN: 978-83-67503-18-1, 9788367503181
Wydawnictwo: Glowbook
Seria: Literatorium Ponowoczesności
Stron: 160
dodana przez: mewaczyta

Autor

Pola Oloixarac
Urodzona 13 września 1977 roku w Argentynie (Buenos Aires)
Paola Caracciolo, lepiej znana pod pseudonimem Pola Oloixarac, jest argentyńską pisarką, dziennikarką, librecistką i tłumaczką.

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Google to antypowieść dla ludzkiej powieści

WYBÓR REDAKCJI
8.04.2024

"My, pisarze, jesteśmy dowodem na to, że życie jest książką i że się pisze". Czy twórczość pisarska jest jak monstrum? Czy każdy pisarz karmi swojego potwora? Czy wszyscy jesteśmy zanurzeni w ogromnej narracji? Na te i wiele innych pytań próbuje odpowiedzieć "Mona". Książka przesiąknięta pisarskim credo. Książka nieco przewrotna i jednocześnie b... Recenzja książki Mona

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@mewaczyta
2024-04-04
8 /10
Przeczytane 🍃 Współprace 🍃

„Mona“ to odbicie środowiska pisarzy, których głównym problemem jest niezdolność tworzenia lub brak prawdziwej sztuki we współczesnej literaturze. Spotkanie, gdzie w centrum powinna być nagroda oraz twórczość, a jednak równie istotne stają się flirty czy walka o dominację.

„Mona“ to rozważania odnośnie sztuki oraz języka. Wstawki, które podkreślają wielokulturowość zebranych w jednym miejscu artystów. Komentarze odnośnie popularności reprezentacji jakiejkolwiek czy braku uznania dla literatury ambitnej, wymagającej myślenia. Wstawki pełne wielu spojrzeń, wielu poglądów.

„Mona“ to dramat jednostki i wypieranie traumy. Niepewność odnośnie własnego dramatu oraz szukanie ucieczki. Ucieczka w surrealne wraz nagromadzeniem uczuć.

„Mona“ to powieść, która wywołała we mnie wiele uczuć i wiele myśli, a zostawiła mnie z nadmiarem. Nadmiarem, który przybrał formę wielu kolorów, faktur i kształtów, który ubrałam w słowa „wow“ i odjęło mi mowę.


przekł. Weronika Ignas-Madej


Osobiście bawi mnie, że wydawnictwo zmieściło na okładce informację, jakoby „Mona“ zdobyła nagrodę Basske-Wortza, choć to wymyślone przez autorkę odznaczenie.

× 4 | link |
@Kurtho
2024-04-12
7 /10
Przeczytane
@WioletaSadowska
2024-04-08
8 /10

Cytaty z książki

O nie! Książka Mona. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat