Morderca za ścianą. Zabójcze skłonności ludzkiego umysłu

David M. Buss
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów
Morderca za ścianą. Zabójcze skłonności ludzkiego umysłu
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów

Opis

• Czy myślisz, że mógłbyś kogoś zabić? • Co mogłoby cię doprowadzić do zabójstwa? • A może masz wrażenie, że ktoś, kogo znasz, byłby zdolny do morderstwa? • Dlaczego ludzie w ogóle zabijają i kiedy to robią? • Jakie są najczęstsze motywy morderstw? • Dlaczego korzyści płynące z zabójstwa są ważniejsze niż krzywdy, straty i ryzyko z nim związane? Odpowiedź na pytanie, skąd biorą się mordercze skłonności, jest na wyciągnięcie ręki... Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że – jak wynika z badań wybitnego psychologa ewolucyjnego Davida M. Bussa – większość ludzi byłaby w stanie zabić. Na podstawie badań własnych, analizy baz danych FBI, wywiadów ze specjalistami i współpracy z Centrum Psychiatrii Sądowej Buss udowadnia, że w większości przypadków mordercy nie są szaleńcami, lecz zwykłymi ludźmi, którzy w danym momencie i z konkretnych powodów są zdolni do zabójstwa. Dzięki jasnym wyjaśnieniom i czytelnym przykładom czytelnik zrozumie, że w toku ewolucji musieliśmy nieustannie toczyć walkę o przetrwanie, co wzmocniło głęboko w nas zakorzenione adaptacyjne mechanizmy zabijania, motywujące do obrony i walki. Pomimo upływu tysięcy lat, rozwoju kultur i postępu cywilizacji nasze mózgi nie uwolniły się od wrodzonej tendencji do zabijania. Morderca za ścianą to najbardziej wnikliwa, wszechstronna i naukowo uzasadniona teoria morderstwa. Książka zawiera wiele studiów przypadków, wspomnień autora i niekiedy przerażających, a niekiedy zabawnych anegdot.
Tytuł oryginalny: The murderer next door: Why the mind is designed to kill
Data wydania: 2014-08-27
ISBN: 978-83-7489-563-7, 9788374895637
Wydawnictwo: GWP
Stron: 312
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

David M. Buss David M. Buss Urodzony 14 kwietnia 1953 roku amerykański profesor psychologii, zajmujący się psychologią ewolucyjną.Obecnie wykłada na Uniwersytecie Stanu Teksas w Austin. Autor licznych publikacji i książek z zakresu psychologii ewolucyjnej.

Pozostałe książki:

Dlaczego kobiety uprawiają seks Psychologia ewolucyjna Zazdrość niebezpieczna namiętność Ewolucja pożądania. Jak ludzie dobierają się w pary
Wszystkie książki David M. Buss

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Morderca za ścianą. Zabójcze skłonności ludzkiego umysłu? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@MLB
2021-06-22
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Posiadam Popularnonaukowe/non-fiction

" Jako psycholog ewolucyjny, przywykłem do krytyków, którzy mylą to, co jest, z tym, co być powinno" - David M. Buss

Po każdym bliższym kontakcie z psychologią ewolucyjną boli mnie głowa.
Przyjęło się uważać "naturalne" za synonim "dobre, pożądane". Utopijne wizje, pobożne życzenia o powszechnej miłości, równości i rezygnacji z hierarchii społecznej upadają pod ciężarem natury ludzkiej.
To, co nazywamy z pogardą "wyścigiem szczurów" jest zjawiskiem jak najbardziej naturalnym. I to raczej bardzo, bardzo starym. Nie jest naszym współczesnym wynalazkiem.
Mity o pierwotnych ludach żyjących w pokoju i harmonii legły w gruzach - pisze Buss.
Nie jesteśmy świetliści, a człowieczeństwo nie brzmi dumnie. Chyba, że w rozumieniu Diogenesa. Tyle, że on długo szukał Człowieka. Latarenka wiele nie pomogła.
Książka jest napisana przejrzyście i konkretnie, przedstawiona analiza przypadków oraz statystyki są wystarczające. Ważniejsze są syntetyczne wnioski, a te zostały wyciągnięte, przedstawione i uzasadnione. Budzą "szok i odrazę", jak pisze autor, ale ta wiedza jest niezbędna każdemu z nas na wielu poziomach. Powinien ją przyswoić świat nauki, edukacji i wymiar sprawiedliwości oraz każdy z nas na indywidualnym poziomie - może się przydać, niestety.

Choć od dawna nie żywię złudzeń i mam świadomość, że zło to nie tylko patologia, a natura nie jest dobrą matką, to i tak boli mnie głowa...

{}× 2 | link |
@o.t
2013-03-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Książki Anny W.
@ant_07
2012-11-10
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@reflectionnebula
2011-01-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@Vemona
2010-08-29
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Psychologia/ socjologia Prehistoria Popularnonaukowe Pożyczone od kogoś / wypożyczone Chcę mieć
MO
2009-08-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
KA
2009-08-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@wiedzma
2009-01-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@cableracer
2009-09-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Morderca za ścianą. Zabójcze skłonności ludzkiego umysłu. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl