Można było jednocześnie śmiać się i płakać. Dziennik rewolucji 1919 roku

Klemperer Victor
Książka Można było jednocześnie śmiać się i płakać. Dziennik rewolucji 1919 roku
Książka Można było jednocześnie śmiać się i płakać. Dziennik rewolucji 1919 roku
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Równie dokładnych, plastycznych migawek z oblężonego miasta nie znajdziemy nigdzie indziej. Tworzą poruszający, rozległy, trzymający w napięciu obraz decydującego punktu zwrotnego w historii Niemiec - wprawdzie z rewolucji 1918/1919 roku wyłoniła się pierwsza niemiecka demokracja, ale tkwiły w niej zarazem zapowiedzi nadchodzącej katastrofy. Tu odkrywamy całkiem nowego Victora Klemperera". Alexander Cammann, "Die Zeit" "Zamętowi rewolucyjnemu w bawarskiej metropolii Klemperer przyglądał się z dystansu, niekiedy ironicznym okiem Prusaka, a jego migawkowe obrazy oddają gęstą atmosferę tamtych dni". Otto Langels, Deutschlandfunk "Klemperera można porównać do Heinego, który w artykułach o rewolucji jest równie bliski wydarzeniom i równie dokładny, i opowiada równie znakomicie jak Klemperer". Martin Walser W 1919 r. Victor Klemperer - młody, wykształcony i niezależny - w tej wyjątkowej sytuacji zatrudniony jako dziennikarz polityczny pisze z zaangażowaniem bezpośrednie, celne, mądre i językowo znakomite relacje z oblężonego Monachium. Kreśli intymne portrety głównych aktorów tych wydarzeń, m.in. Ericha Mühsama, Maxa Leviena i Kurta Eisnera, trafnie ocenia i porządkuje aktualne wydarzenia. Obserwacje te zostały pogłębione fragmentami jego wspomnień: w latach terroru nazistowskiego spogląda wstecz na brzemienny w wydarzenia rok 1919, kiedy w narastającym antysemityzmie już dostrzegał przyszłe zagrożenia. Poznał wówczas ludzi, którzy później, w okresie nazizmu, albo odwrócą się od niego, albo staną po jego stronie. Ta pierwsza edycja zapisków Klemperera pokazuje go jako odważnego i najgłębiej humanistycznego kronikarza historii Niemiec. Jego dziennik rewolucji jest dla zrozumienia epoki i jej niezwykłego świadka nieodzowny. Dzienniki Victora Klemperera z lat 1933-1945 uczyniły go pośmiertnie jednym z najważniejszych kronikarzy historii Niemiec. Urodzony w 1881 r. jako syn rabina, studiował filozofię, romanistykę i germanistykę, doktorat uzyskał w roku 1913. W I wojnie światowej uczestniczył jako ochotnik, następnie wykładał w Monachium jako docent prywatny, od 1920 r. był profesorem na Uniwersytecie Technicznym w Dreźnie. W 1935 r. z powodu żydowskiego pochodzenia został usunięty z katedry romanistyki, Trzecią Rzeszę przeżył w tzw. "domu żydowskim". Po wojnie odzyskał profesurę, zmarł w Dreźnie w roku 1960.
Data wydania: 2016
ISBN: 978-83-242-3067-9, 9788324230679
Wydawnictwo: Universitas
Stron: 228

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Można było jednocześnie śmiać się i płakać. Dziennik rewolucji 1919 roku aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Co czytać po książce “Można było jednocześnie śmiać się i płakać. Dziennik rewolucji 1919 roku”- Klemperer Victor

Książka LTI
LTI Klemperer Victor
Victor Klemperer (1881–1960) – Żyd konwertyta na protestanty...
Książka Obwód głowy
Obwód głowy Włodzimierz Nowak
{}7.8/10
"Obwód głowy" Włodzimierza Nowaka to zbiór znakomitych repor...
Książka Piła mojego dzieciństwa i młodości. Wspomnienia
Piła mojego dzieciństwa i m... Arno Giese
{}8/10
Niezwykła podróż do przeszłości. Publikacja oparta pr...
Książka Zbiory Biblioteki Pruskiej w Polsce: studium przypadku
Zbiory Biblioteki Pruskiej ... Jerzy Michał Żółtowski
Książka stanowi wielopłaszczyznowe studium przypadku zbiorów...
Książka Niemcy. Opowieści niepoprawne politycznie
Niemcy. Opowieści niepopraw... Piotr Zychowicz
{}7/10
Najbardziej niewygodne prawdy o niemieckiej historii, kontyn...

Cytaty z książki

O nie! Książka Można było jednocześnie śmiać się i płakać. Dziennik rewolucji 1919 roku. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe