Nad Niemnem

Eliza Orzeszkowa
7.2 /10
Ocena 7.2 na 10 możliwych
Na podstawie 137 ocen kanapowiczów
Nad Niemnem
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.2 /10
Ocena 7.2 na 10 możliwych
Na podstawie 137 ocen kanapowiczów

Opis

Nad Niemnem jest epopeją pozytywistyczną ukazującą obraz polskiego społeczeństwa drugiej połowy XIX wieku. Powieść Elizy Orzeszkowej wpisała się do kanonu literatury polskiej. Tłem powieści jest świat polskich dworów i zaścianków szlacheckich na Litwie. Autorka wprowadza nas w rytm, obyczaje i piękno tego świata, opisując losy ubogiej szlachcianki Justyny Orzelskiej i miłości, jaka połączyła ją z żyjącym z pracy własnych rąk Janem Bohatyrowiczem. Wątek mezaliansu, nawiązujący do staropolskiej legendy o Janie i Cecylii, a zapowiadający pogodzenie się zaścianka z dworem, jest ważnym motywem powieści. W Nad Niemnem obecne są także wspomnienie powstania styczniowego i refleksja nad ideą odrodzenia narodu polskiego. Powieść Elizy Orzeszkowej była kilkakrotnie ekranizowana w kinie i telewizji. Lektura dla szkół średnich
Data wydania: 2018-01-08
ISBN: 978-83-7791-617-9, 9788377916179
Wydawnictwo: Siedmioróg
Serie: Klasyka Polska, Lektura z opracowaniem [GREG]
Stron: 500
Mamy 47 innych wydań tej książki

Autor

Eliza Orzeszkowa Eliza Orzeszkowa
Urodzona 6 czerwca 1841 roku w Polsce (Milkowszczyzna)
Eliza Orzeszkowa, de domo Korwin-Pawłowska, primo voto Orzeszkowa, secundo voto Nahorska, ps. E.O., Bąk (z Wa-Lit-No), Li...ka, Gabriela Litwinka (ur. 6 czerwca 1841 w Milkowszczyźnie, zm. 18 maja 1910 w Grodnie) – polska pisarka epoki pozytywizmu. ...

Pozostałe książki:

Dobra pani Gloria Victis Cham A...B...C...
Wszystkie książki Eliza Orzeszkowa

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Obowiązek patriotyczny

15.12.2021

„Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej było lekturą szkolną w latach osiemdziesiątych. Nie wiem jak to teraz jest, być może kolejne pokolenia czytają i przerabiają tę pozytywistyczną powieść o dwóch zwaśnionych rodach, których życie mijało w naprawdę pięknych okolicach znanej rzeki. Lecz za moich czasów było nieomalże obowiązkiem znać „Nad Niemnem”. Ja t... Recenzja książki Nad Niemnem

@adam_miks@adam_miks × 10

Nad Niemnem

10.12.2020

Mam świadomość, że wiele osób nie lubi, wręcz nie cierpi lektur szkolnych, ale dla mnie ta właśnie była wyjątkowa. Może jest to utwór bardziej dla młodych dziewcząt, kobiet niż panów. Mi ta książka bardzo się podobała. Pewnie głównie ze względu na wątek miłosny zawarty w przedstawionej historii. Są momenty, że książka może się dłużyć mnogością opi... Recenzja książki Nad Niemnem

@dyrcia7@dyrcia7 × 3

Cudowny polski klasyk

28.03.2022

Przepiękna historia i wspaniale napisana. Nie ma sensu chyba przytaczać fabuły, bo na pewno zdecydowana większość zna ją z filmu, który jest świetnie zrealizowany i bardzo wierny książce. Film znam na pamięć i byłam ciekawa pierwowzoru. Absolutnie się nie rozczarowałam, choć słyszałam różne opinie, ale ja pióro Orzeszkowej bardzo lubię. Słuchając ... Recenzja książki Nad Niemnem

Moja opinia o książce

Opinie

@Vemona
2019-11-18
10 /10
Przeczytane 2008 Proza polska Prehistoria Mam Mam Klasyka

Jedna z moich ulubionych i najwyżej cenionych lektur szkolnych. To znakomita historia, w której losy wielu bohaterów splatają się ze sobą i wpływają na siebie wzajemnie. Książka o wyborach, przekonaniach, odwadze i jej braku. O wzniosłych ideach i trudnej rzeczywistości. Każdorazowo, kiedy po nią sięgam, z ogromną przyjemnością zanurzam się w ten świat, z zachwytem czytam niezwykle plastyczne opisy (ponoć zmora uczniów), podziwiam bogactwo języka i fakt, że stworzyła autorka całą plejadę wspaniałych, wyrazistych bohaterów. Tam nie ma sztancy, każdy jest inny, każdy jest jakiś, każdy ma swoją historię, której korzenie wpływają na współczesność.
Nie będę pisała streszczenia tej historii, każdy powinien ją znać, ale muszę napisać, że jest to wspaniała literatura.

× 9 | link |
@karolcia.p
2009-09-05
10 /10
Przeczytane Mam

W liceum odrzuciłam ją,bo wydawała mi się strasznie nudna,a na studiach pochłonełam ją jednym tchem.Wszystko mi się w niej podoba,nawet opisy przyrody:)

× 5 | link |
MM
2011-01-28
10 /10
Przeczytane

Opisy przyrody o wiele ciekawsze (i piękniejsze. aż się chce wziąć pędzel do ręki ;) niż np. w "Panu Tadeuszu". Fabuła poprowadzona genialnie. Retrospektywy wyjątkowo niemęczące a postacie wręcz genialne (czego się po powieści pozytywistycznej nie spodziewałam). Choć dla odmiany powiem, że Justyna nie była moją ulubiona bohaterką (co nie znaczy, że nie popieram jej decyzji :). Za to bardzo ciekawy wydał mi fragment (który był tez częściowo natchnieniem dla Orzeszkowej do napisania "Nad Niemnem") z opowieścią o Janie i Cecylii (historia prawie baśniowa ;) oraz postać dekadenckiego Różyca (ach, ta morfina...) i "zniesmaczonego" życiem Zygmunta (postać czysto negatywna jak dla mnie). Dodam, że przeczytałam z własnej nieprzymuszonej woli i wcale nie żałuję. Choć jak ktoś wcześniej napisał: trzeba dać jej troszkę czasu. Dzieło Orzeszkowej nie jest książeczką na jedno popołudnie.

× 4 | link |
@Landeroska
2012-06-30
10 /10
Przeczytane

Jedna z najpiękniejszych książek jakie do tej pory czytałam. piękne opisy przyrody, świetne postaci. Słychać nawet szum wody kiedy Janek z Justyną płyną na Mogiłę. Piękna książka dla każdego.

× 4 | link |
@LadyEssex
2019-01-27
8 /10
Przeczytane

Piękne, bogate opisy, których czytanie wręcz relaksuje. Sama historia jest jakby dodatkiem do centrum jakim są przedstawione krajobrazy i nawiązanie do wydarzeń powstania styczniowego. Po Nad Niemnem sięgnęłam w poszukiwaniu czegoś podobnego do moich ukochanych Chłopów. Niepochlebne opinie skutecznie mnie zniechęcały, ale w końcu się przemogłam i nie żałuje. Najpiękniejsze opisy wsi jakie widziałam. Wyjątkowe dzieło, na które potrzeba spokoju i czasu.

× 3 | link |
@Potania
2012-07-20
1 /10
Przeczytane Książki " na raz" Lektury Szkolne Unikać jak ognia

Orzeszkowa pisała ciekawe artykuły, aczkolwiek jeśli chodzi o jej powieści to nie trafiłam jeszcze na żadną, która by mnie przekonała do jej stylu. Po prostu nie jestem w stanie przebrnąć przez impresjonistyczne opisy przyrody, przez opisaną na dwóch stronach kłodę, gałąź, czy co innego jeszcze dryfujące po Niemnie. Postacie dość "papierowe" żadna nie utkwiła mi w pamięci. Sama książka mnie zanudziła.

× 3 | link |
@agawska
2009-08-12
1 /10
Przeczytane Zła literatura

Najtragiczniejsza powieść pozytywistyczna z jaką się spotkałam. Nie przebrnęłam. Papierowe postaci, nachalne pisanie pod tezę i ... drewniany styl autorki. To wszystko skutecznie zniechęciło mnie do jakiejkolwiek prozy Orzeszkowej.

× 3 | link |
@fanaberies
2009-01-19
1 /10
Przeczytane

Niczym mnie nie urzekła. Tak naprawdę już nie pamiętam o czym była. Jak dla mnie oprócz jakimś zapisem szlachty i obyczajów w tamtych czasach, nic wartościowego nie wnosi. Męczy mnie język Orzeszkowej.

× 3 | link |
@twoj.emil
2021-07-11
10 /10
Przeczytane Polskie Klasyka E-booki

Najlepsza książka jaką przeczytałam w tym roku. Świetnie ukazane społeczeństwo tamtych czasów, wiele bardzo różnorodnych postaci. Z nich wszystkich najbardziej polubiłam Justynę, za to że odważyła się postępować inaczej niż wszyscy i Witolda, za jego oddanie ideałom. Powieść pokazuje problemy, takie jak nierówności społeczne, wynikająca z nich niezgoda, czy konflikt między pokoleniami. Została napisana pięknym językiem i za pomocą opisów ukazuje piękno tego miejsca, którego jednak część postaci nie docenia. Słyszałam opinie, że ta książka jest nudna, ale mnie wcale nie nudziła. Cieszę się jednak, że nie przerabiałam jej w szkole, bo nie jestem pewna, czy odebrałabym ją wtedy tak samo.

× 2 | Komentarze (1) | link |
@Goszka
2013-01-29
5 /10
Przeczytane

Mój Boże, ileż mąk wycierpiałam, starając się przyswoić górnolotny styl pani Elizy Orzeszkowej. Pokonało mnie zdanie: "duch demokratyzmu równającym pługiem orał społeczną glebę", a było gdzieś na samym początku... Nie mam nic przeciwko kwiecistym porównaniom, bogactwu językowemu i stylowi, który niewątpliwie autorka posiada. Jednak w tym wypadku jest to przerost formy nad treścią. Fabule nie mam nic do zarzucenia, czytało mi się dość szybko, i tylko zakończenie rozczarowało.

× 1 | link |
@Umrzyk
2008-06-24
10 /10
Przeczytane

Przepiękna powieść E.Orzeszkowej , ukazuje nam zarówno mentalność tamtejszego społeczeństwa ( kondycji wyższej: Korczyńscy , niższej : Bohatyrowicze ) jak i zawiera idee pozytywistyczne ( głoszone przez Witolda ). Przy tym barwność opisów scenerii i ciekawa charakterystyka postaci oraz zajmująca fabula ; Wszystkich opornych przed ta lektura gorąco do niej zachęcam zwłaszcza , że sam się przed nią początkowo wzbraniałem... błędnie.

× 1 | link |
@krysztyna
2022-02-01
1 /10
Przeczytane

Masakra! Lektura szkolna, którą musiałam czytać, robiąc sobie przerwy co dziesięć stron. Niestety fabuła tak nudna, że trzeba zmagać się ze sobą, żeby nie zasnąć nad tym "wybitnym" dziełem polskiej literatury.
Ktoś z moich znajomych trafnie określił, że przypomina trochę brazylijską telenowelę.

× 1 | link |
MD
2007-08-25
10 /10

Bardzo ciekawa książka z długimi opisami przyrody i zachowań ludzkich i nie ludzkich. Bardzo ciekawa i wciągająca fabuła, niektórzy mówią że książka jest nudna ponieważ zbyt wiele opisów a za mało rozmów to prawda, ale gdy jest większa ilość opisów to wyobraźnia lepiej pracuje :DD

× 1 | link |
@MalyMol
2009-08-29
Przeczytane

Nie podobała mi się... może to dlatego że to lektura szkolna :/ Może w innych okolicznościach byłabym zachwycona...

× 1 | link |
@Sargento_Garcia
2019-12-02
1 /10

Jedna z lektur, przez które w LO wzbogaciłem swoje koszarowe słownictwo.

× 1 | link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Tereniu, daj mi trochę wody i proszek bromowy, bo czuję nadchodzący globus.”
× 2
#
“"Zaledwie uczynił kroków parę, gdy ona przed nim stanęła i podała mu obie ręce. Nie porywczym ani namiętnym, owszem, miękkim i nieśmiałym ruchem wziął je w szerokie swe dłonie i nisko schylony...”
× 1
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl