Największa klęska polskiego wywiadu. Sowiecka akcja dezinformacyjna „Trust” 1921-1927.

Marek Świerczek
Największa klęska polskiego wywiadu. Sowiecka akcja dezinformacyjna „Trust” 1921-1927.
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Jak zapewnić nowopowstałemu bolszewickiemu państwu okres oddechu dla ustabilizowania sytuacji wewnętrznej? Jak uniknąć interwencji zbrojnej państw zachodnich oszukując „białą“ emigrację i obce wywiady? Wystarczy rozgłaszać, że Związek Sowiecki upadnie z hukiem, bo na jego terenie działa rozbudowana konspiracja, która obali władzę czerwonych? Jak zwabić przy okazji liderów „białej“ rosyjskiej opozycji do Rosji i jak przewerbować oficerów służb zachodnich penetrujących Bolszewię?

Pomysł tej – nie da się ukryć – błyskotliwej operacji wyszedł z gabinetu Feliksa Dzierżyńskiego. „Trust“ to precyzyjnie przygotowana i brawurowo poprowadzona akcja dezinformacyjna – matka wszystkich późniejszych akcji sowieckich służb wywiadu. Czerwona bezpieka stworzyła fikcyjną organizację podziemną „przygotowującą przewrót“ w Sowieckiej Rosji i restaurację dawnej władzy.
Smutną rolę w tej paneuropejskiej zagrywce odegrał polski wywiad, wywiedziony umiejętnie w pole.­

Rosyjskie służby przejęły aktywa wywiadowcze swoich sowieckich poprzedniczek i udoskonaliły akcje dezinformacyjne montowane według schematu kombinacji Trust.

Postsowieckie służby wciąż wmawiają nam, że właściwie ich nie ma, że są bezsilne, że nie wpływają na wydarzenia w naszym kraju. A nasza podejrzliwość to tylko kompleksy i rusofobia. Przyszło nam zatem żyć w rozkwicie akcji Trust 2.0, choć nie chcemy tego przyjąć do wiadomości. Nie znamy rozmachu działań skierowanych przeciwko Polsce, ale możemy podejrzewać, że następcom Dzierżyńskiego z FSB nie brakuje fantazji i – znajomości charakteru Polaków.
Sprawdźmy jak wyglądał mechanizm działania pierwowzoru tych operacji.

Data wydania: 2020-04-23
ISBN: 978-83-8079-527-3, 9788380795273
Wydawnictwo: Fronda
Stron: 548

Autor

Marek Świerczek Marek Świerczek
Urodzony w 1970 roku w Polsce
Marek Świerczek – polski historyk, publicysta i pisarz. Jako publicysta współpracuje m.in. z miesięcznikiem Stosunki Międzynarodowe oraz Przeglądem Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Jest pisarzem poruszającym się na styku wielu konwencji literackic...

Pozostałe książki:

Bestia Dybuk Skowyt Jak Sowieci przetrwali dzięki oszustwu Krucjata 1935. Wojna której nigdy nie było
Wszystkie książki Marek Świerczek

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Największa klęska polskiego wywiadu. Sowiecka akcja dezinformacyjna „Trust” 1921-1927. aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Największa klęska polskiego wywiadu. Sowiecka akcja dezinformacyjna „Trust” 1921-1927.. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl