Narutowicz Niewiadomski. Biografie równoległe

Maciej Nowak
Narutowicz Niewiadomski. Biografie równoległe
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

16 grudnia 1922. Cztery lata po odzyskaniu niepodległości. Pięć dni po zaprzysiężeniu Gabriela Narutowicza na pierwszego prezydenta II RP dochodzi do tragedii. Po wyborze Gabriela Narutowicz na prezydenta RP przez kraj przechodziły fale gwałtownych protestów i zamieszek, inicjowanych głównie przez studentów oraz przedstawicieli klasy średniej i robotniczej. Finał manifestacji był tragiczny: nowo wybrany prezydent został zastrzelony w gmachu warszawskiej Zachęty . Zamachowcem okazał się malarz i wykładowca historii sztuki, Eligiusz Niewiadomski, który natychmiast zażądał dla siebie kary śmierci. Czy można było zapobiec tragedii? Maciej J. Nowak, kreśląc na podstawie wspomnień i źródeł z epoki tło wydarzeń z końca 1922 roku udowadnia, jak bardzo historia polityczna wpływa na losy i decyzje jednostek.
Data wydania: 2019
ISBN: 978-83-244-1034-7, 9788324410347
Wydawnictwo: Iskry
Stron: 216

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Narutowicz Niewiadomski. Biografie równoległe aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Narutowicz Niewiadomski. Biografie równoległe. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl